basın özetleri 18.04.24

Filelefteros gazetesinin ana haberi:

“Yakıta üst üste zam – Nisan ayı içinde benzine 14,7 dizele 9,7 sent – Orta doğudaki gelişmeler için endişe eden dünya fiyatların daha da yükselmesinden korkuyor”

İran’ın saldırısından etkilenmeyen dünya petrol piyasası İsrail’in misilleme saldırısını beklişyor. Son bir hafta içinde Kıbrıs’ta yakıt fiyatları arttı. Nisan ayının ilk 17 gününde tüketici için benzin fiyatı 14,7 sent, dizel fiyatı ise 9,7 sent arttı.

*

Politis gazetesinin ana haberi:

“Deniz operasyonuna ilişkin gölgeler ve sorular - Lübnan açıklarında teknelerin durdurulması projesi insan hayatı açısından tehlikeli”

Kıbrıs Cumhuriyeti'nden, komşu ülkeden göç akışını sınırlamak amacıyla Lübnan açıklarında geçen Salı gününden bu yana sürdürülen deniz operasyonuna ilişkin resmi bir açıklama yapılmadı.

İlgili bakanlıklar, operasyona katılan iki gemi, durdurulan teknelerin ve gemideki göçmenlerin akıbeti hakkında yorum yapmıyor. Tekneler dün olay yerinden uzaklaştı ancak Lübnan'a dönüp dönmedikleri kimse tarafından bilinmiyor.

Hükümetin kararının etrafında oluşan karanlık, bunun bir çevirme tedbiri olduğu yönünde tepkiler uyandırmaya başlarken, diplomatik düzeyde de Lübnan'ın tutumundan memnuniyetsizlik oluştu.

*

Haravgi gazetesinin ana haberi:

“Seçmenlerin sahte adres değiklikleriyle ilgili çığ gibi gelen ifşaatlar - Seçim sonuçlarını değiştirmeye ve tahrif etmeye yönelik organize girişim”

Lakatamya, Mesa Gitonia, Eğlence ve başka yerlerdeki seçmenlerin şüpheli adres değişiklikleri yavaş yavaş gün yüzüne çıkıyor.

K. Fotiu “Bazıları Eğlence Belediye Binasını ve Eğlence’nin yüzme havuzunu daimi ikametgâh adresi olarak gösterdi.

Gerginliklere yönelik incelemeler yarın tamamlanacak, henüz tespit edilemeyen yasa dışı yer değiştirmelerle ilgili de sorun var.

*

Alithia gazetesinin ana haberi:

“Sayıştay Hükümeti ifşa ediyor - "Hükümet çoklu emeklilik sorununu çözmek istemiyor” dedi”

Hükümete çağrıda bulunan Sayıştay, hükümetin zayıflığı nedeniyle parlamentoyu inisiyatif almaya çağırdı

Sayıştay Başkanı buna paralel olarak Hukuk Dairesini, oylamaya gönderilen yasa tasarılarının anayasaya aykırı olduğunu kabul ettiğini söyledi.

Sayıştay Hizmetleri: Hükümetin sorunu çözmek istemediğinin açık olduğunu düşünüyoruz.

Sayıştay Başkanı Yargıtay kararlarından da örnekler verdi.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazı seçmeler:

Önce Haravgi gazetesinden:

“Kıbrıs Türk işletmelerinin AB ekonomisine ve tek pazara katılmalarına destek”

Kıbrıs Türk toplumunda özel sektörün gelişimini desteklemek ve Yeşil Hat aracılığıyla ticareti artırmak amacıyla Avrupa Komisyonu tarafından GIZ International Services işbirliğiyle bir program başlatılıyor. Proje, Kıbrıslı Türk şirketlerinin tüm Kıbrıs ekonomisine ve Avrupa Birliği tek pazarına entegrasyonuna odaklanacak.

*

“Çevre açısından hassas bir alanda yeni müdahaleler

Çevre örgütleri Terra Cypria ve BirdLife Cyprus, Akamas'ın çok hassas bir çevre bölgesinde yeni düzensiz yol genişletme çalışmalarını kınadı. Orman Dairesi ise buna karşın bunların mevcut kırsal yolların iyileştirilmesi ve bakımına yönelik rutin çalışmalar olduğunu savundu.

*

“Refakatsız çocuklar donmuş vaziyette Kıbrıs’a geliyor”

Ambulans Dairesi Başkanı Riana Konstantinu dün Astra radyosunda konuşurken, teknelerle Kıbrıs'a gelen, kirli, acı çeken ve soğuktan donmuş küçük refakatsiz çocukların yüzlerinin, ambulans ekiplerinin midesine inen bir yumruk gibi. Sabah baskısı programına konuk olan Riana Konstandinu, mültecileri kurtarma sırasında işin en zor yanının bu çocukların görüntülerinin olduğunu söyledi ve “Ambulans çalışanlarının korku içinde ve acı çeken bir çocuğu ellerine aldıklarında, duygular tarif edilemez” dedi. Bu anlarda ne rengin ne ırkın önemli olmadığını, Kıbrıs'a gelen ve yardıma muhtaç olan bir çocuğa destek vermek olduğunu vurguladı. Konstandinu kendi yaşadığı bir olayı da anlattı. Kıbrıs'a tekneyle gelen mülteci bir hemşirelik öğrencisinin, bugün memleketi olarak gördüğü bu ülkeye vardığında kendilerini karşılayan hemşirelere bir teşekkür olarak ambulans bölümü için hazırlamış olduğu bir yazılım sistemini ona armağan ettiğini söyledi.

Ve Haravgi’den birkaç haber başlığı:

“Erdoğan İsrail hakkında: Hitler’I çoktan geçtiler”

*

“AKEL vergi adaleti sağlanması peşinde”

*

“Cumhurbaşkanı: AB Türkiye ilişkileri Kıbrıs sorununda sağlanacak ilerlemeye bağlı”

*

Filelefteros’tan kısa kısa:

“Yunanistan'ın oylarıyla Kosova Avrupa Konseyi'nde - Kıbrıs hayır dedi”

Avrupa Konseyinin Parlamenterler Meclisi Yunanlı Dora Bakoyannis'in önerisi üzerine Kosova'nın Avrupa Konseyi'ne katılımını onayladı. Kıbrıs açısından olumsuz bir gelişme.

*

“Avrupa Parlamentosu seçimlerine ilgi yükseldi”

Avrobarometre anketinde 2019'a kıyasla yüzde 16 artışla on Kıbrıslıdan altısı Avrupa seçimlerinde oy kullanmaya istekli olduğunu belirtti.

*

“Amalthea Planı - ABD planı hem diplomatik hem de askeri açıdan üstlendi”

Washington, uluslararası toplumu insani koridor hakkında bilgilendirmek için diplomatik kafilelerini seferber etti.

*

Alithia gazetesinden bir haberle de basın özetlerimize son vereceğiz:
“Göçmen sorunu: Denizde kovalamaca – Sıfıra sıfır elde var sıfır”

Hükümetin göçmen akışının önlenmesine yönelik tedbirleri başarısız oldu. İki tekne geldi, beş tane daha bekleniyor.

Alasia, Thiseas, Evagoras, Poseidon gemileri devriyelere başladı.

Lübnan göçmen kaçakçılarını durduramıyor ama önü kesilen tekneleri geri Kabul etmiyor.

Son Güncelleme: 19 Nisan 2024 - 10:24

Son Haberler

25 Haziran
Yunanistan: Ulusal çıkarlarını nasıl güvence altına alacağı konusunda öneri kabul etmiyor.
15:40
Trimiklini'deki yangına iki çocuğun patlattığı havai fişeklerin neden olduğu ortaya çıktı.
14:44
İsrail saldırılarında Hamas lideri İsmail Haniya'nın aile üyelerinden biri ve kız kardeşlerinden biri öldürüldü.
14:31
24 Haziran
basın özetleri 24.06.24
12:51
EURO 2024'de Almanya ve İsviçre son 16 turunda
11:07
Dışişleri Bakanı ile Tarım Bakanı Lüksemburg'da konseylere katılıyor
11:04
Macron istifa etmeyecek
11:02
Mekke'de sıcak hava dalgası nedeniyle can kayıpları artmaya devam ediyor
11:01
ABD: Daha geniş bir çatışma riski var
10:59
Netanyahu: Hamas ile şiddetli çatışmalar sona eriyor
10:58
Dağıstan'da terör saldırılarısı
10:55
23 Haziran
Polis görev başında olan bir polis memuruna yönelik cinayete teşebbüs ve kasten zarar verme olayını inceliyor.
16:54
Tüm haberler

Video on Demand

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.