Basın Özetleri 09.05.2024

Filelefteros Gazetesi “Üçlü görüşme için ayırdı”, Politis Gazetesi “"Vatandaşları ve uluslararası toplumu dinleyin"”, Alithia Gazetesi “Kıbrıs da doğal gaz ihracatçısı”, Haravgi Gazetesi “Holguin iki lidere ilerleme çağrısında bulundu” Kıbrıs Rum gazetelerinde bugün manşette yer alan haberler oldu.

Filelefteros Gazetesi

  • Üçlü görüşme için ayırdı

“Liderler ve Holguin farklı eksenlerde” alt başlıklı haberde, 13 Mayıs, Lefkoşa ve Ankara'da Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak çok hareketli bir gün olacağı ancak şu ana kadar elde edilen verilere göre olağanüstü bir gelişmenin beklenmediği belirtildi. Haberin detayında, ilgili üç tarafın sürecin nasıl ilerletileceği konusunda farklı eksenlere yatırım yaptığı, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs Şahsi Temsilcisi Maria Angela Holguin Cuellar’ın iki liderle üçlü görüşme önerisinin reddedilmesinin şaşırtıcı olmadığı ve Birleşmiş Milletler’in çabalarını boşa çıkarmak için çalışan Ersin Tatar açısındansa bunun "normal bir tepki" olduğu vurgulandı. Kıbrıs Rum tarafının Avrupa Birliği faktörüne yatırım yapmaya devam ettiği, hatta son Avrupa Konseyi kararlarından sonra bunun daha da arttığı aktarılan haberde, Cumhurbaşkanı Nikos Hristodoulidis, Tatar ve Cuellar’ın yapacağı yeni görüşmeye ek olarak, Ankara'daki Mitsotakis-Erdoğan görüşmesi nedeniyle de 13 Mayıs’ın çok önemli görüldüğü belirtildi. Söz konusu farklı yaklaşımların ortasında, Brüksel, Paris ve Berlin ile görüşen ancak sivil toplum aracılığıyla her iki lider üzerinde baskı kurmayı tercih eden Cuellar’ın yer aldığı vuruglanan haberde ayrıca, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Şahsi Temsilcisi adaya yaptığı bu üçüncü ziyaretinde görüşme formatını değiştirmek ve iki liderle bire bir görüşmek istediği ve bu formatın her iki tarafın da işine gelmiş gibi göründüğü zira her iki tarafın da kendi niyetlerine hizmet etmek üzere ortaya çıkacak her türlü bilgiyi kontrol edeceği hatırlatıldı.


Politis Gazetesi

  • "Vatandaşları ve uluslararası toplumu dinleyin"

“Holguin'dan liderlere özel ve kamuya açık mesajı” üst başlığıyla verilen haberde, Cumhurbaşkanı Nikos Hristodulidis ve Ersin Tatar'la görüşen ve onları uluslararası toplumu ve sivil toplumu dinlemeye davet eden Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs Şahsi Temsilcisi Maria Angela Holguin Cuellar’ın yeni tur temaslarının tüm hızıyla devam ettiği belirtildi. Haberin detayında, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Şahsi Temsilcisi’nin Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlaması için ortak zemin yaratılması amacıyla Kıbrıs'ta sürdürdüğü yeni tur temasları kapsamında dün, Cumhurbaşkanı Hristodulidis ve Ersin Tatar'la ayrı ayrı görüştüğü ve çalışmalarını metodik, kararlı ve özlü adımlarla sürdürdüğü vurgulandı. Haberde ayrıca, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Şahsi Temsilcisi’nin ilginç şekilde hem Cumhurbaşkanı Hristodoulidis hem de Tatar ile temaslarını kendi inisiyatifiyle bire bir gerçekleştiği aktarıldı.

  • Thanasis için karar yarın açıklanacak

Haberin detayında, 8 aydan fazla süren bir sürecin ardından, Thanasis Nikolaos'un ölüm nedenini araştıran üçüncü ölüm sorgulaması Cuma günü tamamlanacağı aktarıldı. Ölüm soruşturmacısının önünde üç seçenek bulunduğu belirtilen haberde, karara bağlı olarak yeni bir soruşturma turu ve hatta yeni bir mahkeme süreci başlatılmasının mümkün olduğu belirtildi. Thanasis Nikolaos'un ölümüyle ilgili üst üste üçüncü soruşturmanın kalıntıların çıkarılması emrini takip eden olaylarla ilgili olduğu vurgulanan haberde, Thanasis Nikolaou’nun 29 Eylül 2005 tarihinde ölü olarak bulunduğu ve bugüne kadar ölümünün cinayetten mi yoksa intihardan mı kaynaklandığı tespit edilemediği hatırlatıldı. Haberde ayrıca, Thanasis Nikolaou’nun ailesinin, öldürüldüğüne inandıkları Thanasis'in aklanması için 19 yıldır mücadele ettiği vurgulandı.


Alithia Gazetesi

  • Kıbrıs da doğal gaz ihracatçısı

“Enerji Bakanı Papanastasiou’nun çalışmalarla ilgili açıklamaları durmaksızın devam ediyor” üst başlıklı haberde; doğal gaz ihracatı için altyapının henüz mevcut olmadığı söyleyen Enerji, Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Yorgos Papanastasiou'nun konuyla ilgili farklı bir zaman çizelgesi ortaya koyduğu belirtildi. Bir doğal gaz sıvılaştırma terminalin faaliyete geçip geçmeyeceği ve elektrik üretimi için doğal gazın ne zaman kullanılacağının da henüz bilinmediği belirtilen haberde, Chevron Şirketi ile 6 ay içinde yalnızca açıklama talep edilen ortak bir yön beyanıyla ilgili 180 derecelik yeni bir dönüş yaşandığı aktarıldı.

  • Larnaka Limanı’ndaki işçiler eylemlerini sonlandırdı

Haberin detayında, Larnaka Limanı’ndaki işçilerin grevi durdurdukları ve İşverenler ve Sanayiciler Federasyonu ile Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası’nın bugün Çalışma Bakanlığı’na giderek temel hizmetlerde grevin yasal olarak düzenlenmesi konusunu yineleceği belirtildi. Haberde ayrıca, Larnaka limanındaki yeni iş anlaşmazlığı, işveren örgütlerine, temel hizmetler bahanesiyle grev hakkının kaldırılmasına yönelik taleplerini yinelemek için fırsat verdiği aktarıldı.


Haravgi Gazetesi

  • Holguin iki lidere ilerleme çağrısında bulundu

“Sivil toplumun ilerleme arzusuna kulak vermek onların sorumluluğu” alt başlığıyla verilen haberde; Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs Şahsi Temsilcisi Maria Angela Holguin Cuellar’ın, Kıbrıs sorununa kalıcı bir çözüm bulunması için uluslararası toplumdan destek beklediklerini söylediği belirtildi. Haberin detayında, Hükümet sözcüsü Konstantinos Letimbiotis’in konyla ilgili olarak "Şu anda önemli olan diplomasinin işlemesine izin vermek" dediği, öte yandan Ersin Tatar’ın ise "Ortak bir zemin olmadığı netleşiyor. Egemen eşitlik ve eşit uluslararası statü istedik" dediği aktarıldı. Haberde ayrıca, Hükümet Sözcü Yardımcısı Yannis Antoniou’nın yaptığı açıklamada, Cuellar’ın iki lidere yönelik uyarılarının, Birleşmiş Milletler ve uluslararası toplumun önerilerini dinleyen ve bunlara saygı duyan Kıbrıs Rum tarafına yönelik bir azarlama olmadığını söylediği ve şu anda ihtiyaç duyulan şeyin üzerinde mutabık kalınan çerçeve üzerinde müzakerelerin başlaması olduğunu vurgulayarak, Kıbrıs Rum tarafının iki devletli çözüm temelinde bir müzakereyi kabul etmeyeceğini açıkça ifade ettiği belirtildi.

  • Her üç kişiden biri finansal bir acil durumu karşılayamıyor

Haberin detayında, Kıbrıs Üniversitesi Ekonomik Araştırmalar Merkezi tarafından yapılan bir ankete göre, her üç kişiden birinin olası bir mali acil durumu karşılayamadığı aktarıldı. Kamuoyuna açıklanan rapora göre; gençler, işsizler, düşük gelir gruplarından haneler ve geniş aileler gibi çok az birikimi olan ya da hiç birikimi olmayan vatandaşlar arasında verilerin daha da kötü olduğu vurgulanan haberde, 25-64 yaş arası 840 kişiden veri toplanarak gerçekleştirilen ve finansal yetersizliğin rolüne odaklanan araştırmanın, her 10 kişiden sadece 4’ünün iyi düzeyde finansal yeterliliğe sahip olduğunu ortaya koyduğu aktarıldı. Her 3 kişiden 1’inin finansal açıdan kırılgan, yani acil bir finansal ihtiyacı borç almadan veya finansal yardım almadan bir ay içinde karşılayamadığı vurgulanan haberde, her 10 kişiden 6’sının ise ana gelir kaynağını kaybetmesi durumunda üç aylık yaşam masraflarını karşılayacak kadar birikimi bile olmadığı vurgulandı.

Son Güncelleme: 09 Mayıs 2024 - 12:21

Son Haberler

25 Haziran
Trimiklini'deki yangına iki çocuğun patlattığı havai fişeklerin neden olduğu ortaya çıktı.
14:44
İsrail saldırılarında Hamas lideri İsmail Haniya'nın aile üyelerinden biri ve kız kardeşlerinden biri öldürüldü.
14:31
24 Haziran
basın özetleri 24.06.24
12:51
EURO 2024'de Almanya ve İsviçre son 16 turunda
11:07
Dışişleri Bakanı ile Tarım Bakanı Lüksemburg'da konseylere katılıyor
11:04
Macron istifa etmeyecek
11:02
Mekke'de sıcak hava dalgası nedeniyle can kayıpları artmaya devam ediyor
11:01
ABD: Daha geniş bir çatışma riski var
10:59
Netanyahu: Hamas ile şiddetli çatışmalar sona eriyor
10:58
Dağıstan'da terör saldırılarısı
10:55
23 Haziran
Polis görev başında olan bir polis memuruna yönelik cinayete teşebbüs ve kasten zarar verme olayını inceliyor.
16:54
Manchester Havalimanı'nda elektrik kesintisinden dolayı Kıbrıs'a giden 3 uçuş da etkilendi.
16:51
Tüm haberler

Video on Demand

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.