basın özetleri 29.04.24

Alithia gazetesinin ana haberi:

“DEFA’yı hesaba katmadan doğal gaz hesapları yapıyoruz – Elektrik üretimi için doğal gaz alımı ve ithalatı konusunda hazır değiliz” başlıkları altındaki habere göre

Beklenen geminin yükünün boşaltılması ve gelen doğal gazın sıvılaştırılması çalışmalarına yönelik kara alt yapım çalışmaları ile ilgili Vasilikon dizisi bitmek bilmiyor.

Doğal gazın tedarikçisi ile ilgili bir gelişme de yok.

Enerji konularından sorumlu yetkili ve uzmanlar doğal gazın gelişi il ilgili tarihlere yetişilemeyeceği kanaatinde. DEFA ve ETYFA sonuç verici olunmadığı kanaatinde, ayrıca terminaldeki çalışmaların ürün vermemesini de çok olumsuz bir faktör olarak değerlendiriyorlar.

*

Filelefteros gazetesinin ana haberi:

“20 bin avroluk ölüm kontratı – Polise bilgi sızdıran kaynaklar çete kontrolünde yapılmış bir cinayet girişiminden söz ediyor – Polis cinayet girişimini yaptıranının ve tetikçilerin elinde olduğunu düşünüyor – Mahkemede verilen mücadelenin ardından 7 kişi gözaltına alındı” başlıklı haberde şöyle yazıyor:

34 yaşındaki Kıbrıslı Ruma karşı yapılan cinayet girişiminin ardından Polisin Mahkemeye sunduğu raporda artık gündüz vakti işlenen suçların Lefkoşa’da çeteler arası mücadeleye ait. Sonbahardan bu yana durum muğlak. Suriyeli örgütlü suç işleyenleri kontrol eden kişilere 20 bin avroluk kontratlar yapıldı.

*

Haravgi gazetesinin ana haberinde Sayıştay Başkanı ile Başsavcı arasında süren savaşla ilgili gelişmeleri ele alıyor. Başlıklar şöyle:

“Rikkos için verilen kararın yol göstericiliğiyle Sayıştay’ı görevden almaya çalışıyorlar – Ne Anayasa ne de başka bir yasada “uygun olmayan” davranış biçiminden tam olarak ne kastedildiği belirsiz”

Başlığın hemen altında öne çıkan noktaları verelim:

Mahkemede yorumlanabilen tek durum Rikkos Erotokritu hakkında alınan karar.

Başsavcınnın Sayıştay’ın yakışık almayan biçimde hareket ettiğine yönelik iddiası ortada argüman olmadan ele alınamaz.

Nikos Hristodulidis öyle görünüyor ki Nikos Anastasiadis’in geçmişte izlediği yolu izleyecek.

*

Politis gazetesinin ana haberi:

“Kanser hastası rehabilitasyon merkezinden kovuldu – Bir insanımıza yapılan inanılmaz eziyet – Sağlık Merkezinin muamelesi üzünç ve hiddete yol açtı” başlıkları altındaki habere göre;

YESİ dahilinde hizmet sunan rehabilitasyon merkezi, doktor sevkinin miadı bittiği gerekçesiyle kanser hastası kadını kovdu. Kadının ailesi sevk kağıdının uzatılması için doktorla görüşmeyi başardıktan sonra rehabilitasyon merkezinden boş yatak olmadığı cevabını aldı.

Kanser hastasının kendine bakamayacak durumda olması nedeniyle 24 saat boyunca bakım hizmetine muhtaç. Ailesi hastayı YESİ dahilinde olan ya da olmayan bir başka merkez bulmak için başvurdu ancak o gün yatak bulunamadı. Sonunda ertesi gün bir başka YESİ rehabilitasyon merkezine kabul edildi.

Kıbrıs Hasta Derneği Federasyonu OSAK basın sözcüsü Dimitris Lambrianidis Politis’e rehabilitasyon merkezinin hastayı kabul edecek bir başka merkez olup olmadığını bilmeden hastayı gönderdiğini söyledi.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden kısa kısa seçmeler:

Filelefteros’tan:

“Paskalya gezmesi kaça patlıyor? – Yakıt sorunu”

Güvenilir tahminler yapılamıyor. Ama son verilere göre litre başına ortalama benzin fiyatı 1,57 sent. Önümüzdeki günlerde yakıt fiyatlarında değişiklikler bekleniyor.

*

"Stefanos Cumhurbaşkanından açıklama yapmasını istedi"

AKEL ses tonunu yükseltti. AKEL Genel Sekreteri Stefanu’nun mektubu vasıtasıyla Cumhurbaşkanı Hristodulidis’ten Eğitim Bakanlığından işgale karşı yapılan etkinliklere yönelik genelgesinde darbeye yer vermemesi konusunda açıklama yapmasını talep etti.

*

“Kıbrıs Cumhuriyetinden Amaltheia konusunda açıklamalar”

Kıbrıs Cumhuriyetinin Amaltheia inisiyatifi konusunda son günlerde gelişmeler kaydedildi. Bu hafta içinde Fon konusunda imzalar atılıyor ve açıklamalar yapılması bekleniyor.

*

“Meclis’e mektup: Kition şirketinin öne sürdüğü her talep karşılandı ama…”

İçişleri Bakanı Konstandinos İoannu’ya göre, Kent Planlama Dairesi Kition şirketine Larnaka marinası ve limanıyla ilgili bir dizi çalışma için inşaat ruhsatları verdi ama hiçbir şey yapmadı. Kition sadece tekneler ve marinada inşa ettiği duraklama yerlerinden ücret alıyor.

*

“Anthupolis’te cinayet girişimi: Hedef Lefkoşa’yı kontrolüne almak”

Geçen Salı günü Antupolis’te Dimitris Androniku’ya karşı yapılan cinayet girişimi olayı ile ilgili takibattan sonra polis emri veren ile tetikçilerin elinde olduğuna inanıyor. Mahkeme dün 7 kişinin göz altına alınması kararı verdi.

*

Alithia gazetesinden:
“Kıbrıslı Türklere üçlü ya da beşli toplantı resmi teklifi yapılmadı – Sözde Dışişleri Bakanlığı egemen eşitlikle ilgili tüm söylenenleri yalanladı”

Cumhurbaşkanı Nikos Hristodulidis’in Ulusal Konsey’e BM GS’nin güya kendisine yaptığı öneriler hakkındaki söylediği her şey yalanlandı.

*

Ve son olarak da Haravgi gazetesinden bazı haber ve haber başlıkları:

“Tarihimizin çarpıtılması halkımızın mücadelelerine karşı yapılmış bir hakarettir”

AKEL G S Stefanu Cumhurbaşkanı’na işgalin 50. yılı vesilesiyle yapılan okul etkinliklerine yönelik çıkardığı genelgede darbenin oynadığı role yer verilmemesini kınayan bir mektup gönderdi.

*

“Çok vasıflı ama az maaşlılar”

Her on çalışandan üçü istihdamlarının gerektirdiği vasıflardan çok daha fazlasını yerine getirmesine karşı aldıkları maaş AB ortalamasından yüzde 40 oranında daha düşük. Hatta sorun kadınlar ve gençler arasında çok daha bariz.

*

“Limasol’da tüm belediyeleri kapsayan köpek barınağı – Kurulması sokak köpekleri ile ilgili büyük sorunu rahatlatacak”

Limasol’un büyük belediyeleri sokak hayvanlarıyla ilgili ortaya çıkan büyük sorunu aşmayı hedefleyen bir kararla kentte çağdaş bir köpek barınağı kuruyor.

Devlet makamlarıyla yapılan istişarelerden sonra Armenohori’de büyük bir hali arazinin bu amaç için verilmesi başarıldı. Arazi Veterinerlik Dairesine kiralandı, ardından Veterinerlik sığınağın kurulması için belediyelere verdi.

*

Ve birkaç başlık:

“Gazze: İnsani yardımın devam ettirilmesi acil ihtiyaçtır”

*

“Gazze’yle dayanışma: ABD’den Fransa’ya kadar öğrenci gösterileri”

*

“Olayların ardından on tutuklama yapıldı yanı sıra polisin şiddet kullandığına ilişkin şikâyetler de var”

*

“Ankara’da Türk Yunan ilişkileri ağırlıklı mini hükümet değişikliği”

Son Güncelleme: 29 Nisan 2024 - 14:00

Son Haberler

25 Haziran
Türkiye Dışişleri Bakanı: Kıbrıs ve Yunan adalarının Gazze'ye yönelik operasyonlarda kullanılan bir üs haline geldi
15:50
Yunanistan: Ulusal çıkarlarını nasıl güvence altına alacağı konusunda öneri kabul etmiyor.
15:40
Trimiklini'deki yangına iki çocuğun patlattığı havai fişeklerin neden olduğu ortaya çıktı.
14:44
İsrail saldırılarında Hamas lideri İsmail Haniya'nın aile üyelerinden biri ve kız kardeşlerinden biri öldürüldü.
14:31
24 Haziran
basın özetleri 24.06.24
12:51
EURO 2024'de Almanya ve İsviçre son 16 turunda
11:07
Dışişleri Bakanı ile Tarım Bakanı Lüksemburg'da konseylere katılıyor
11:04
Macron istifa etmeyecek
11:02
Mekke'de sıcak hava dalgası nedeniyle can kayıpları artmaya devam ediyor
11:01
ABD: Daha geniş bir çatışma riski var
10:59
Netanyahu: Hamas ile şiddetli çatışmalar sona eriyor
10:58
Dağıstan'da terör saldırılarısı
10:55
Tüm haberler

Video on Demand

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.