Basın Özetleri 26.04.2024

Filelefteros Gazetesi “Kition'un yeni ücretlerine duyulan öfke”, Politis Gazetesi “Bankaların MEMO'larından muaf tutuldular, ancak vergi MEMO'larından muaf tutulmadılar”, Alithia Gazetesi “Emekli maaşları için iletişim oyunları”, Haravgi Gazetesi “Yerel Yönetimlerin yeni dönemine iyi uyum sağlamış kişilerle” Kıbrıs Rum gazetelerinde bugün manşette yer alan haberler oldu.

Filelefteros Gazetesi

  • Kition'un yeni ücretlerine duyulan öfke

“Limandaki işler düşüyor ama müteahhit gelirlerini artırıyor” alt başlıklı haberde, Larnaka Μarina ve Limanı’na yapılan 1.2 milyar Euro'luk yatırımın havada kaldığı şeklinde genel bir kanı olduğu ancak söz konusu teminatı henüz ödemeyen yönetici şirketin bu durum karşısında gelirlerini artırmaya çalıştığı belirtildi. Haberin detayında, kıyı kılavuz kaptanlarının yaptığı şikayete göre, limanın cirolarındaki büyük düşüşün telafisi olarak şirket kendilerine verilen marina girişinde tuttukları küçük büfeler için fahiş fiyatlarda kira bedeni istediği aktarıldı. İşin en inanılmaz yanının ise, kira bedelinin profesyonellerden 18 Nisan'da talep edilmiş olması olduğu vurgulanan haberde, bunun, Cumhurbaşkanı Nikos Hristodoulidis'in Kition Ocean Holdings ve Aroundtown yetkililerine liman teminatı ödenmeden imzalanan sözleşmenin yürürlükte sayılamayacağı konusunda güvence verdiği Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki toplantıdan üç gün sonra olduğu hatırlatıldı. Kition’un bir mektupla, liman görevlilerine aylık 100 Euro kira talep edeceğini bildirdiği, hatta 1 Mayıs'tan itibaren 3 aylık peşin ödeme yapmalarını istediği aktarılan haberde, kaptanlarada 30 Nisan'a kadar tüm borçlarını ödemeleri gerektiği, aksi takdirde marina yönetiminin standlarını kaldırma hakkına sahip olduğun bildirildiği hatırlatıldı.

  • Yerel Yönetim seçimleri için 3232 aday

Haberin detayında, Seçim Genel Müdürlüğü, dün sabah 8:30'dan öğlen 12:30'a kadar Bölge Yerel Yönetim Kuruluşları Yönetim Kurulu Başkanları, Belediye Başkanları, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri ve Okul Yönetim Kurulu Üyeleri için adaylıkların Seçim Müdürlüğüne teslim edildiğini duyurduğu aktarıldı. Tüm sürecin herhangi bir sorun yaşanmadan sorunsuz şekilde tamamlandığı belirtilen haberin detayında, Kıbrıs'ın 29 belediyesinde, 5 Bölge Yerel Yönetim Kurulu Başkanlığı için 13, Belediye Başkanlığı için 82, Belediye Başkan Yardımcılığı için 257, Belediye Meclis Üyeliği için 2,190 ve Okul Yönetim Kurulu Üyeliği için 690 olmak üzere ülke genelinde toplam 3,232 adaylık başvurusu yapıldığı belirtildi.


Politis Gazetesi

  • Bankaların MEMO'larından muaf tutuldular, ancak vergi MEMO'larından muaf tutulmadılar

“Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kontrolü altında olmayan topraklarda göçmenlerin mülklerine el konulmaya devam ediyor” üst başlığıyla verilen haberde, MEMO uygulamasının, bankalar için kaldırılmış olmasına rağmen, Vergi Dairesi tarafından uygulanmaya devam ettiği aktarıldı. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kontrolündeki bölgelerde finans kuruluşlarından alınan ve geri ödenemeyen krediler nedeniyle Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kontrolü altında olmayan topraklarda bulunan Kıbrıslı Rumlara ait mülklere uygulanan MEMO'ların (hacizlerin) kaldırılmasına ilişkin Meclis kararından birkaç ay sonra göçmenlere rahat bir nefes aldırdığı, MEMO uygulamasının Vergi Dairesi tarafından kendi yetki alanındaki borçlar için yürütülmeye devam ettiği için göçmen nüfusunun bir kısmınun ise bu durumla rehin tutulmaya devam ettiği belirtildi. Haberde ayrıca, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kontrolü altındaki bölgelerde geri ödenmemiş krediler nedeniyle Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kontrolü altında olmayan bölgelerdeki mülklere uygulanan MEMO'ların, Şubat ayında oybirliğiyle onaylandıktan sonra kalktığı hatırlatıldı.

  • Odisseas’ın görevden alınması talebi sunuluyor

Haberin detayında, Başsavcı Yorgos Savvidis’in Genel Denetçi Odisseas Mihailidis'in davranışlarıyla ilgili olarak Yüksek Mahkeme’ye şikayette bulunacağı ve söz onusu şikayete ana hukuki metnin yanı sıra yüzlerce sayfalık ekin eşlik edeceği aktarıldı. Başsavcılığın, Mihailidis'in davranışının uygunsuz olduğunu ve bunun da görevden alınması anlamına geleceğini tespit etmeye çalıştığı aktarılan haberde, şikayet dilekçesinin, Kallis & Kallis ve Loukis Papafilippou Hukuk Büroları olan Hukuk Dairesi avukatları tarafından sunulacağı belirtildi. Başsavcılığın Genel Denetçi aleyhinde şikayette bulunma niyeti geçtiğimiz Pazar günü Başsavcı Yardımcısı Savvas Angelidis tarafından bir gazeteye verilen röportajda açıklandığı hatırlatılan haberde, Hukuk ve Denetleme Daireleri arasındaki çatışmanın geçmişe dayandığı ve geçmişte de Başsavcılığın ortalığı temizlemek için Genel Denetçi aleyhinde şikayette bulunma niyetinde olduğu ima ettiği vurgulandı.


Alithia Gazetesi

  • Emekli maaşları için iletişim oyunları

“Meclis üyelerinin memurların çoklu emekliliklerine ilişkin yasa teklifi girişimi” üst başlıklı haberde; dün gerçekleşen Meclis Genel Kurulu oturumunda çoklu emeklilikleri konusunu düzene sokmayı amaçlayan 7 yasa teklifinin masaya yatırıldığı belirtildi. Haberin detayında, DİSİ Milletvekili Dimitris Dimitiriou’nun hükümetin yasa tasarılarını oylamaya sunmaya devam etmediği sürece, “iletişim oyunlarına devam edeceğini” söylediği, Maliye Bakanı Makis Keravnos’un ise hiçkimsenin sonunda ne beklediğini söylemediğini vurguladığı aktarıldı. Haberde ayrıca, Maliye Bakanı Keravnos’un, yasa tasarılarına ilişkin tartışmaların Salı günü yapılacak Bakanlar Kurulu toplantısında sonuçlanmasını beklediği ve Meclis Genel Kurulu’ndaki tartışmaların sonbaharda başlaması beklendiğinden, ilgililerin bir süre daha emekli maaşından yararlanacağı belirtildi.

  • Yolsuzluk için yaptırım riski

Haberin detayında, Kıbrıs'ın Avrupa Mahkemesine sevk edilmesinden önce 2 ayı olduğu hatırlatıldı. Avrupa Komisyonu’nun, tüzel kişilerin tanımı ve sorumluluğuna ilişkin bazı hükümlerin tam olarak iç hukuka aktarılmadığını tespit ettiği belirtiken haberde, kara para aklama suçu için Kıbrıs yargısında hala boşluklar olduğu vurgulandı. Haberde ayrıca, Avrupa Birliği’nin Dijital Geçişle ile ilgili bir direktife uyulmaması nedeniyle ihlal işlemleri başlatıldığını bildirdiği belirtildi.


Haravgi Gazetesi

  • Yerel Yönetimlerin yeni dönemine iyi uyum sağlamış kişilerle

“AKEL Sol - Toplumsal İttifak tarafından desteklenen adaylar eyleme hazır” alt başlığıyla verilen haberde; Yerel Yönetimler için adayların dün yeni belediyelerin ve bölge yönetimlerinin geleceğine ilişkin vizyon ve planlarına da atıfta bulunduğu aktarıldı. Haberin detayında, Bölge Yerel Yönetim Kuruluşları için yapılan adaylık başvurularının ardından, AKEL Sol - Toplumsal İttifak tarafından desteklenen adayların geri dönüş mücadelesini yoğunlaştırılacak göçmen belediyeler tarafından Kıbrıs sorununa ilişkin girişimler yapacağı vurgulandı ve vatandaşların yerel toplulukların yararına ilerici reformlar için doğru insanları seçmesi temenlisinde bulunulduğu belirtildi.

  • Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk siyasi partileri Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlaması için çabayı teşvik ediyor

Haberin detayında, Slovakya Büyükelçiliği himayesinde 25 Nisan'da Ledra Palace'da düzenlenen iki toplumlu diyaloğa katılan Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk siyasi parti lider ve temsilcilerinin ortak bildirisinde, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik müzakerelerin yeniden başlaması için mevcut fırsatın, toplumun aktif katılımı ve siyasi partiler ile iki toplum liderlerinin siyasi iradeleriyle etkin bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğinin belirtildiği aktarıldı. Haberde ayrıca, ortak bildiride; tarafların, "1964, 1974 ve 2004 yıldönümlerinde: nereye gidiyoruz?" başlıklı tema hakkındaki görüşlerini dile getirerek Gazze'deki yıkıcı savaşın, savaşın yıkıcı yüzünü bir kez daha hatırlattığı ve bu nedenle Kıbrıs üzerinde anlaşmaya varılmış bir çözüme ve kalıcı barışa ulaşmak için çaba gösterilmesi gerektiğini vurguladığı belirtildi.

Son Güncelleme: 26 Nisan 2024 - 13:08

Son Haberler

25 Haziran
Trimiklini'deki yangına iki çocuğun patlattığı havai fişeklerin neden olduğu ortaya çıktı.
14:44
İsrail saldırılarında Hamas lideri İsmail Haniya'nın aile üyelerinden biri ve kız kardeşlerinden biri öldürüldü.
14:31
24 Haziran
basın özetleri 24.06.24
12:51
EURO 2024'de Almanya ve İsviçre son 16 turunda
11:07
Dışişleri Bakanı ile Tarım Bakanı Lüksemburg'da konseylere katılıyor
11:04
Macron istifa etmeyecek
11:02
Mekke'de sıcak hava dalgası nedeniyle can kayıpları artmaya devam ediyor
11:01
ABD: Daha geniş bir çatışma riski var
10:59
Netanyahu: Hamas ile şiddetli çatışmalar sona eriyor
10:58
Dağıstan'da terör saldırılarısı
10:55
23 Haziran
Polis görev başında olan bir polis memuruna yönelik cinayete teşebbüs ve kasten zarar verme olayını inceliyor.
16:54
Manchester Havalimanı'nda elektrik kesintisinden dolayı Kıbrıs'a giden 3 uçuş da etkilendi.
16:51
Tüm haberler

Video on Demand

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.