basın özetleri 19.04.24

Filelefteros gazetesinin ana haberi:

“Gordiyon düğümünü çözüyorlar – DİSİ – DİKO işbirliği çoklu emekliliklere hukuki çıkar yol açıyor - Meclis Genel Kurulu'na yasa önerisi sundular, memurların emekli maaşlarından feragat etmesini sağlamak istiyorlar - Name and shame’i hedef seçerek bu işi seçim öncesinde halletmek istiyorlar” başlıkları altındaki habere göre

Maliye Bakanlığı'nın çoklu emeklilik konusunda partilerle yaptığı istişarelerin çıkmaza girdiği ve hükümetin önerilerinin parti liderlerini tam anlamıyla tatmin etmediği bir dönemde DİSİ ve DİKO, bu konuda hızlı ve basit çözüm sunacağına inandıkları bir düzenlemeyi geçirmek için güçlerini birleştirdi. Hedef teklifin 9 Haziran seçimlerinden önce onaylanması ve böylece başka çoklu emekliliklerin yaratılmaması. Teklif, mevzuatla her memura, görevde kalacağı süre boyunca devlet emekliliğinden vazgeçtiğine dair beyanda bulunma hakkının verilmesini öngörüyor.

*

Politis gazetesinin ana haberi:
“Kıbrıs başka, Kosova başka, emsal yaratılmıyor – Dora Bakoyani Avrupa Konseyi’ne sunduğu rapor hakkında Politis’e demeç verdi”

Yunanistan eski Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin Kosova’nın Örgüt'e katılımının onaylanmasının ardından diğer ayrılıkçı yapılar için emsal teşkil edeceği yönündeki eleştirileri en sert tavırla reddediyor.

Yunan politikacı, Kosova'nın statüsü hakkında karar vermesi halinde asla böyle bir rapor hazırlayamayacağını, çünkü kendi tutumunun Kosova'yı tanımayan ülkesinin tutumuyla aynı olduğunu açıkça belirtiyor.

“Cumhurbaşkanı Hristodulidis, konunun Kıbrıs'la hiçbir ilgisinin olmadığını çok iyi biliyor” diyen Bakoyanni, "Kıbrıs sorunun yer almadığı Türk – Yunan ilişkileri olamaz" mesajını veriyor. Dora Bakoyanni yanı sıra maruz kaldığı "aşırı sağcı saldırılardan" da söz ediyor.

*

Αlithia gazetesinin ana haberi:

“Dışişleri Bakanlığı'nda ödenek partisi – Sayıştay’ın raporunda Cumhurbaşkanının adı hak etmediği bir ödenekle ilgili olarak yer alıyor - Dışişleri Bakanlığı'nda “ver-ver” kültürü diş yaptırma işlemleri için dahi yıllardır devam ediyor”

Yurt dışında hizmet veren diplomatlara hak etmedikleri ödenekler ödeniyordu.

Büyükelçilerin eşlerinin elçiliklere tayin edilmesi yoluyla yetki kötüye kullanılıyorduması. Maaş ve ödeneklere hak kazanabilmek için onlara görevler veriliyordu.

Bir diplomata kendi evinde yaşarken 45 bin euroluk kira yardımı ödendi.

Sayıştay’ın Dışişleri Bakanlığı hakkındaki raporu, mevcut Cumhurbaşkanı Nikos Hristodulidis’in bakan olduğu 2021-2022 dönemine ilişkin ayrıca aydınlatıcı.

*

Ve Haravgi gazetesinin ana haberi:

“Ülkemizin herhangi bir suça ortak olmasını istemiyoruz – AKEL: Kıbrıs topraklarının bölgemizin halklarına karşı kullanılmasına karşıyız”

Stefanos Stefanu dün Arap devletlerinin Kıbrıs'taki büyükelçileriyle Orta Doğu ve Kıbrıs konusunu görüştü

İsrail devleti Filistinlilere karşı suç işliyor ve Lübnan ile Suriye'ye karşı saldırgan bir tavır izliyor

Agrotur hava üssü aracılığıyla İsrail'e askeri malzeme taşınmasına ilişkin veriler var. Hükümet tepki vermiyor.

Habere göre AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu dün, Kıbrıs'taki Arap devletlerinin büyükelçileri karşısında, tüm insanlığın gözü önünde bir insani felaketin yaşandığını, dünyanın bir köşesine itilmiş, tamamen savunmasız sivillere karşı bir savaş, bir soykırım yapıldığını vurguladı.

Gazetecilik Merkezi'nde düzenlenen toplantıda konuşan Stefanu "Savaş suçları kaydedilip, televizyon ekranlarından yayınlanırken, İsrail’in uluslararası toplumu ve uluslararası hukukla insani hukukun her açıdan küçümsediğini söyledi.

İşlenen suçun boyutlarını, LaHey Adalet Divanı’nın, Güney Afrika'nın, geçtiğimiz Ocak ayında İsrail Devleti'ne yönelik şikâyetini kabul etmesinin, Divanın aralarında insani yardım hizmetlerinin iyileştirilmesi ve soykırıma kışkırtmanın sona erdirilmesine yönelik talimatların da bulunduğu emirler hakkında belli bir süre içinde İsrail’in uyma raporu sunmasını istemesinin de gösterdiğini ifade etti.

Bu toplantının, İsrail devletinin Filistinliler aleyhine suç politikasını, aynı zamanda Lübnan ve Suriye'ye yönelik saldırgan politikasını sürdürdüğü bir dönemde gerçekleştiğini söyleyen Stefanu, Netanyahu'nun aşırı sağcı hükümetinin Hamas'ın 7 Ekim'de gerçekten kınanması gereken kanlı saldırısını, binlerce sivili, kadın ve çocuğu hedef alan saldırgan politikasını uygulamak ve hızlandırmak için tamamıyla bir araç olarak kullandığını kaydetti.

Stefanos Stefanu, "Bazı ülkelerde egemen olan ve her türlü çıkarlarının uluslararası hukuktan daha ağır bastığı çifte standart politikasını hiçbir koşulda kabul etmiyoruz. Bu ülkeler tek taraflı savaşı sürdüren İsrail'in askeri makinesini, bomba, mühimmat, bombardıman bileşenleriyle beslemesi onları suça ortak ediyor. Biz ülkemizin hiçbir suça ortak olmasını istemiyoruz" dedi. AKEL'in, uluslararası toplumun 1967 sınırları dahilinde ve başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletini tanıma yönünde bir an önce harekete geçmesi gerektiğine inandığını da vurguladı.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden kısa kısa:
Haravgi’den:

“Tüketici yakıtı çok pahalıya ödüyor, AKEL devlet sübvansiyonunun geri getirilmesini istedi”

Kıbrıslı Tüketici benzinin litresini 14,7, dizel litresini ise 9,7 sent daha pahalıya ödüyor. AKEL Hristodulidis hükümetinden yeni bir zam patlamasının önüne geçilmesi için yakıta devlet sübvansiyonunu derhal geri getirmesini istedi.

*

Filelefteros’tan:

“Larnaka’da TEPAK yüksek okulunun kurulmasına bir adım kala”

Maliye Bakanlığı Larnaka’da TEPAK Okulunun sürdürülebilirliği konusunda çalışma yapılmasına yeşil ışık yaktı. Önümüzdeki hafta konu hakkında kararlar alınması amacıyla toplantı gerçekleştiriliyor.

*

“Sağlığın yakıcı konularında ilerleme”

Hükümet uzun yıllardır sert tartışmalara yol açan kronik sorunlara yönelik yasa tasarıları hazırlıyor. Listenin başında hastanın haklarını savunan kurum, ambulanslar, rehabilitasyon hizmetleri ve Üniversite hastaneleri konuları yer alıyor.

*

“Toz bugün gidiyor, yarın geri geliyor”

Kıbrıs’ı boğan toz bugün gidiyor. Bununla birlikte yarın yeni bir toz fenomeninin başlaması bekleniyor.

*

Alithia’dan:

“Pushback yapıyor muyuz yapmıyor muyuz? – Hükümet Lübnan’ın beş tekneyi geri aldığını söyledi”

Yerel medyaya göre üç tekne Lübnan’a geri döndü.

Hükümet Sözcüsü Vekili: Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ve toplumun insanlıkdışı olarak gösterilmesi haksızlıktır

İçişleri Bakanı: Hükümet, bu aşamada, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin çıkarlarının korunmasını etkileyen konularda yorum yapmak istemiyorç

*

“Avrupa Konseyi’nin olağanüstü toplantısı sonuçlar raporu - Ne istedik ne aldık”

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ana amacı, Avrupa Konseyi sonuç metnine Avrupa-Türkiye ilişkilerinde Kıbrıs sorununun çözüme kavuşturulması için önkoşul oluşturacak bir ifadenin dahil edilmesiydi. Hedef başarılamadı.

Son Güncelleme: 19 Nisan 2024 - 14:02

Son Haberler

25 Haziran
Türkiye Dışişleri Bakanı: Kıbrıs ve Yunan adalarının Gazze'ye yönelik operasyonlarda kullanılan bir üs haline geldi
15:50
Yunanistan: Ulusal çıkarlarını nasıl güvence altına alacağı konusunda öneri kabul etmiyor.
15:40
Trimiklini'deki yangına iki çocuğun patlattığı havai fişeklerin neden olduğu ortaya çıktı.
14:44
İsrail saldırılarında Hamas lideri İsmail Haniya'nın aile üyelerinden biri ve kız kardeşlerinden biri öldürüldü.
14:31
24 Haziran
basın özetleri 24.06.24
12:51
EURO 2024'de Almanya ve İsviçre son 16 turunda
11:07
Dışişleri Bakanı ile Tarım Bakanı Lüksemburg'da konseylere katılıyor
11:04
Macron istifa etmeyecek
11:02
Mekke'de sıcak hava dalgası nedeniyle can kayıpları artmaya devam ediyor
11:01
ABD: Daha geniş bir çatışma riski var
10:59
Netanyahu: Hamas ile şiddetli çatışmalar sona eriyor
10:58
Dağıstan'da terör saldırılarısı
10:55
Tüm haberler

Video on Demand

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.