basın özetleri 12.04.24

Alithia gazetesinin ana haberi:

“Okullarda suç sorunu kontrol altına alınamıyor – Kavga, dayak, cinsel taciz… Kurbanlar da failler de öğrenci – Alternatif okullar için alt yapı yok”

Meclisin Eğitim Komisyonunda kapalı kapılar ardında yapılan toplantıda ele alınan son yıllarda okullarımızda yaşanan aşırı şiddet olaylarının çok hızlı bir şekilde artması konusunda konuşulanlar şok ve tiksinme duygusu yarattı.

Suç işleyen öğrencilerin tacizine uğrayan öğrenciler suç işleyenlerin geçici olarak eğitim alacağı alt yapıların yokluğu nedeniyle onlarla aynı ortamda bulunmaya devam ediyor.

Meclisin Eğitim Komisyonu Eğitim Bakanı Atina Mihailidu’yu bir ültimatomla uyardı: “Haziran ayına kadar yapı inşası için öneri getirmediğiniz takdirde basın toplantısıyla sizi kamuoyuna şikayet edeceğiz”.

*

Aynı haberi bugün ana haber yapan ikinci gazete Filelefteros. Başlıklarını aktarıyoruz.

“Okullarda cinsel şiddet – Kapalı kapılar ardında yapılan toplantıda milletvekilleri şok edici olaylar hakkında bilgilendirildi - Αşırı şiddet olaylarının varlığını Eğitim Bakanı da kabul etti - Bir öğrenci tacize uğradı ve bir buçuk aydır okul ortamında halen ona saldıranlarla birlikte okuyor”

Haravgi gazetesinin ilgili haberinden kısa bir özet:

Eğitim Bakanı'nın huzurunda kapalı kapılar ardında toplanan Meclisin Eğitim Komisyonu'na dün şok açıklamalar geldi.

Cinsel istismar, uyuşturucu kullanımı ve satışının yanı sıra ciddi bedensel zararlara yol açan olaylara ilişkin şikâyetler yapıldı. Milli Eğitim Bakanı Atina Mihailidu "Şiddet okullarda başlayıp bitmiyor, ailelerde başlıyor" dedi.

*

Haravgi gazetesinin ana haberi:

“Cumhurbaşkanı işverenlerin taleplerini karşılamaya hazır – Sendikaların taleplerine gösterdiği ilgisizliğe karşın Ticaret ve Sanayi Fedarsyonu OEV’in taleplerine anlayışla bakıyor” başlıkları altında öne çıkan noktalar şöyle:

Cumhurbaşkanı Nikos Hristodulidis yabancı çalışanların izinleri hakkında Ticaret ve Sanayi Federasyonu OEV’e karşı yükümlülükler üstlendi.

Şirketler vergisi yükünün azaltılması, vergi reformu ve işletme teşvikleri verilmesi konuları gündeme getirildi.

Kayıt dışı ekonomi yüzde 30'a çıktı. Yıl sonunda yeşil vergi de uygulanmaya başlıyor.

Habere göre İşveren ve Sanayi Federasyonu ΟEV’in İcra Komitesi'nin dünkü toplantısına katılan, Nikos Hristodulidis işverenlere yabancı işçi izinleri konusunda taahhütler verdi.

Toplantıda Federasyonun vergi sorunları, enerji sorunları, işgücü piyasası personel alımı, ihracatın desteklenmesi ve yatırım çekmenin yanı sıra ekonomi diplomasisinin desteklenmesine ilişkin tavsiyeleri tartışıldı. İşverenler, üçüncü ülkelerden gelen yabancıların istihdamına yönelik başvuruların incelenmesinin daha fazla hızlandırılmasını talep ederken, Nikos Hristodulidis bu yönde tedbirleri teşvik etme taahhütü verdi.

*

Alithia gazetesinin ana haberini aktarıyoruz.

“Orta Doğu İran'ın İsrail'e saldırısına karşı tetikte - Netanyahu'nun Şam'a saldırısı bölgeyi zor durumda bırakıyor - ABD teyakkuzda” başlıkları altındaki haberde şöyle yazıyor:

İsrail'in Suriye'deki İran konsolosluğuna yönelik anlamsız saldırısına yanıt olarak İran'ın olası büyük çaplı saldırısına ilişkin küresel endişenin yanı sıra İran'dan misilleme saldırısı bekleyen ve bu nedenle teyakkuzda olan ABD'de de dünden bu yana zirveye ulaştı.

Telegraph'ın haberine göre, İsrail Radyosu'nun dün bildirdiği üzere İsrail Hava Kuvvetleri, "İran'a yönelik bir saldırıyı canlandırmak" amacıyla Kıbrıs'la ortak tatbikatlar gerçekleştirdi.

Frankfurt'tan Tahran'a günlük uçuş düzenleyen Alman havayolu Lufthansa, ilk kez tarifeli uçuşunu iptal etti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, vatandaşlarına Ortadoğu'ya, özellikle İsrail-Lübnan ve Filistin topraklarına seyahat etmekten kaçınmaları gerektiği konusunda bilgi verdi.

İsrail'e doğrudan bir saldırı, Orta Doğu'da zaten gergin olan durumun daha da tırmanmasına yol açacağı için en kötü senaryolardan birini oluşturuyor.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazıları:

Haravgi gazetesinden:

"Biz talep etmezsek kimse bunu bizim yerimize yapmaz - AKEL Genel Sekreteri: Çözüm kendiliğinden ortaya çıkmaz, nihai taksimi bekleyerek teslim olmayalım"

Direniş ve demokrasi savaşçısı İlias Kiriakidis onuruna düzenlenen etkinlikte konuşan AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu "Kıbrıs'ın hakkını biz aramazsak bunu kimse bizim için yapmayacak" mesajını verdi. Stefanu devamında "O zaman talep faşizme teslim olmamaktı, bugün ise işgale, statükoya teslim olmamak. Kaderci davranmamak, nihai bölünmeye karşı teslim olmamak lazım" diye vurguladı.

*

“Cumhurbaşkanı vergi muafiyetinin artırılması hakkında: Çalışma yapılıyor”

Dün Cumhurbaşkanı Nikos Hristodulidis orta sınıfı destekleyecek önlemler sözü verdi ama ilgili açıklamaların yeni yeşil vergilerin uygulanmasıyla birlikte yılsonuna doğru yapılacağını söyledi. Vergi reformu çerçevesinde vergi muafiyetinin artıp artmayacağına ilişkin bir soruya Cumhurbaşkanı sadece “Şu anda üzerinde çalışıyoruz” demekle yetindi.

*

Alithia gazetesinden:

“95 oktanlık kurşunsuz benzin daha da ulaşılmaz oldu - Dün ortalama fiyatta litre başına 4 sentlik bir ani artış daha yaşandı”

Piyasa faktörleri, iki petrol şirketinin fiyatlarını artırdığını ve muhtemelen onları taklit edenlerin de olacağını tahmin ediyor.

Benzin ortalama satış fiyatı 1,554’e yükselirken, dizel yakıtta da hafif bir artış kaydedildi.

*

“Hellim üzerinde oynanan garip oyunlar – Hükümet ilgili kararlar açıklayacağına tartışmaların tekrarına gidiyor”

Cumhurbaşkanı Hristodulidis birileriyle görüşüyor, başka birileriyle olan görüşmelerini erteliyor ve şu ana kadar POP hellime yönelik ulusal çizginin ne olduğunu hâlâ daha açıklamadı.

Müdahil taraflar arasındaki büyük anlaşmazlıklar halen devam ediyor, durgunluk ve Cumhurbaşkanlığından ortak toplantı beklentisi de öyle.

*

Filelefteros’tan kısa kısa:

“Holgin'in yarım kalan adımı – Gelişmeler düğümlendi”

Dışişleri Bakanı Konstandinos Kombos, Cumhurbaşkanının Tatar ve BM Genel Sekreteri ile "bugün bile" görüşmeye hazır olduğunu açıkladı. Kombos yanısıra, Amalthia insani yardım koridoru konusunda tüm ortaklarla temas halinde olunduğunu da duyurdu.

*

“Otelcilik sektöründe savaş hali - Anlaşamıyorlar”

Otelcilik sektöründe toplu sözleşmenin yenilenmesine yönelik doğrudan müzakerelerde yaşanan çıkmaz kesinleşti.

*

“Avakum Gate avukatları da sardı”

Kıbrıs Barosu Başkanı avukatlık izni olmadan avukatlık yapanlar olduğu hakkında polise şikâyette bulundu.

Son Güncelleme: 12 Nisan 2024 - 13:05

Son Haberler

22 Mayıs
Gazze Şeridi'ndeki çatışmalar nedeniyle, geçici iskeleye boşaltılan insani yardımlarda sıkıntı yaşanıyor.
15:07
basın özetleri 22.05.24
15:04
Birleşmiş Milletler: Gazze Şeridi'ndeki sivil halkın durumu, insani yardıma sınırlı erişim nedeniyle son derece kritik
15:04
Avrupa devletlerinin Filistin devletini tanıması ya da tanıma niyetinde olması Tel Aviv'in sert tepkisine neden oldu.
13:34
On binlerce İranlı, Cumhurbaşkanı Reisi ve dışişleri bakanına veda etmek için Tahran'ın merkezinde toplandı.
13:32
Thanasis Nikolau'nun ölü bulunmasıyla ilgili davada atanan suç soruşturmacıları görev tanımlarını teslim aldı.
13:30
21 Mayıs
basın özetleri 21.05.24
14:33
20 Mayıs
Dışişleri Bakanı: Lübnan'a yapılan ortak ziyaret sonuç verdi
15:38
Lübnan: Kıbrıs'a düzensiz göç azaldı
15:36
Enerji Bakanı: Uygulanabilir bir B planı var
15:35
Reisi'nin ölümü dolayısıyla taziyeler yayınlandı
15:33
İran'da Reisi'nin yerine ilk cumhurbaşkanı yardımcısı atandı
15:30
Tüm haberler

Video on Demand

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.