basın özetleri 27/02/24

Alithia gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunuyla ilgili.

“Kıbrıs sorunuyla oyun oynuyorlar – Hükümet ve koalisyon ortakları Kıbrıs sorununu izlenim yaratmak uğruna feda ediyorlar”

Hükümet ve koalisyon ortağı partiler öyle görünüyor ki ulusal sorunumuzu izlenim yaratmak ve parti çıkarları adına feda ediyorlar.

Bir yandan Cumhurbaşkanı Hristodulidis’in popülaritesinin yerle bir olduğunu ortaya koyan anketleri izleyen Hükümet, Kıbrıs sorununu öne çıkararak hamleleriyle Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı olaya müdahil etmeyi amaçladığı mesajını veriyor.

Öte yandan Cumhurbaşkanının yanında yer almanın büyük maliyetini gören koalisyon partisi DİKO Kıbrıs sorununda hareketlilik beklendiği bu dönemde, hükümetle işbirliği nedeniyle zaten paramparça olan diğer partilerle Kıbrıs sorununda koordinasyon inisiyatifi üstlendi.

Buna paralel olarak garantör ülkelerden olan Yunanistan ve Britanya’nın başkentlerinde tartışılan konu Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye’deki yerel seçimlerin yapılacağı 31 Mart’tan sonra Kıbrıs sorununa gerçekten de müdahil olacağıdır.

Türk Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sırf Lefkoşa istediği için ya da Nikos Hristodulidis istediği için konuya müdahil olacağına inanmak “düşünen yurttaş” için gerçekten çok zor…

*

Haravgi gazetesinin ana haberi:

“Alternatif bir Avrupa için güçlerini birleştiriyorlar – Sol partilerden barış ve halkların Avrupası için çağrı”

başlıkları altında öne çıkan noktalar şunlar:

AKEL ve AB ülkelerinden 14 parti Sol güçlerin işbirliğine yönelik girişim üstlendi

Sosyal haklar ve çalışan hakları olan, ekolojik açıdan yaşayabilir bir kalkınma Avrupası için işbirliği

Avrupa halkları zorlukları ve geriye dönüşleri kabul etmeye mahkûm değiller, mücadele edecekler

Habere göre AKEL, Avrupa ülkelerinden 14 partiyle birlikte Avrupa seçimleri konusunda Sol güçlerin işbirliği girişimini başlatıyor. Ortak bir metinle, AB üyesi ülke halklarının bugün karşı karşıya olduğu temel sorunları ve açmazları özetleyerek barış dolu bir Avrupa ile sosyal haklar ve çalışma hakları mücadelesini sürdürmek için, kıtamızda, ekolojik olarak sürdürülebilir bir kalkınma için, demokrasi ve sosyal ilerleme için Sol grup çerçevesinde işbirliği çağrısında bulunuyorlar. 14 sol partinin ortak çağrısı, AB'nin sıradan vatandaşını ilgilendiren bir dizi konuyu içeriyor ve diğerlerinin yanı sıra, Avrupa Parlamentosu seçimlerinin daha iyi bir yaşam mücadelesini güçlendirmek için, Eşitlik için, barış için, işbirliği ve toplumsal ilerleme için önemli bir an olacağını vurguluyor.

Ayrıca çok sayıda önemli mücadelenin yürütüldüğüne ve Çağrıya imza atan siyasi güçlerin sendikalar ve diğer toplumsal örgütler ve hareketlerle yakınlaşarak bu mücadelelere derinden bağlı olduklarına dikkat çekiliyor.

Kapitalist bir entegrasyon süreci olan AB'nin, ücretlerin gerçek değerini düşürmeye, çalışma saatlerini serbestleştirmeye ve emeklilik yaşını yükseltmeye yönelik politikaları desteklemeye devam ettiği vurgulanıyor.

Ortak metinde şöyle deniyor:

“AB tek aklı dayatmak, gerici ve faşist algıları yaygınlaştırmak amacıyla manipülasyona, yalana ve sansüre başvurarak tarihi tahrif etme, revize etme girişimlerinde bulunuyor. Anti-komünizmi teşvik ediyor ve demokrasiye saldırıyor -aşırı sağ güçler çeşitli ülkelerdeki hükümetlere liderlik ediyor, katılıyor veya destekliyor. Irkçı, yabancı düşmanı, şovenist kavramlar, ayrımcılığı teşvik eden ve eşitlik fikrine meydan okuyan politikalarla birlikte teşvik ediliyor.”

Ayrıca AB'nin Ukrayna ve Filistin'deki savaş konusundaki ikiyüzlülüğüne de değinerek, işçilerin yaşamlarının iyileştirilmesi, tüm ülke halklarının ekonomik kalkınma hakkı, tüm ülkelerin ekolojik olarak sürdürülebilir kalkınma hakkı için bu fikirler etrafında birlik çağrısında bulunuyor. Ayrıca, bir Filistin devletinin kurulması, Kıbrıs'ın siyasi eşitliğe sahip BM kararlarında tanımlandığı şekliyle iki toplumlu, iki bölgeli bir federasyon temelinde yeniden birleşmesi, ABD'nin Küba'ya uyguladığı ambargonun sona ermesi de destekleniyor.

*

Filelefteros gazetesinin ana haberi.

Başlıkları şöyle:

“El bombalarına dair yakıcı sorular – İfşa ediyoruz: Mısır şirketi ile yapılan anlaşma ne öngörüyordu”

Habere göre Bir Mısır yapımı el bombasıyla meydana gelen ve 23 yaşındaki bir ELDİK askerinin yaralanmasına yol açan kaza hakkında yapılan araştırma kaçınılmaz olarak bir Mısır şirketi ile yapılan anlaşmayı gündeme getirdi. Bu anlaşma temelinde Ulusal Muhafız Gücü 2009 baharında 2008 yılında imal edilen 75 bin el bombası satın aldı. Anlaşmada alınan malzemelerin 10 yıllık ömrü olduğu noktası net bir dille belirtiliyor. Geçen yıl Ulusal Muhafız Gücü Kıbrıs Yunan Alayı ELDİK’e Mısır el bombaları verdi.

*

Politis gazetesinin ana haberi ise şöyle s d.

“Ailesi bir şahidin ifadesini gündeme getirdi – Bu iddia doğrulandığı takdirde Thanasis Nikolau’nun ölümünün karanlık koşullarına yeni bir yön kazandıracak”

19 yıl önce ölü olarak bulunan ve yakınlarının onca yıldır ölüm koşullarının aydınlatılması için mücadele veren Ulusal Muhafız Gücü askeri Thanasis Nikolau’nun ailesinin avukatı Mahkemenin karşısında polise Nikolau’nun nasıl öldürüldüğüne dair 12 Ocak 2024 tarihinde verilmiş bir ifadenin var olduğunu iddia etti. Bu ifadede bir kişi 4 kişi ile daha Thanasis’i dövdüğünü ve ölümünün bu koşullar altında gerçekleştiğine dair bilgiler yer alıyor.

Bugün şahidin korunması amacıyla kapalı kapılar ardında yapılacak olan duruşmada ifadeye ilişkin ayrıntılar mahkemeye teslim edilecek. Ardından adli yargı hâkimi bu yeni detayın ne şekilde ele alınacağına karar verecek.

Polis ilgili konuda resmi olarak açıklama yapmadığı halde ifadenin araştırıldığına ve değerlendirildiğine dair bilgiler sızdı. Söz konusu bilgilere göre araştırmanın sonucunda ölümün vuku bulduğu 2005 yılında, olayda yer alması mümkün olmayan bir kişiye ulaşıldığı gerekçesiyle adli yargı hâkimine bildirilecek bir bilgiye ulaşılamadı.

*

Gazetelerin diğer haberlerinden bazı başlıklar:

Filelefteros’tan:

DİKO başrolü ele geçirmenin peşinde

Nikolas Papadopulos inisiyatifiyle ilk görüşmeyi EDEK Başkanı Marinos Sizopulos ile yaptı

Hareket seçimler öncesinde mesajlar veren bir hamle olarak yorumlandı

*

Devlet hastaneleri doluyor ama ücret alan özel hastaneler

Devlet hastanelerine sevk edilen hastalar çok kalabalık

Buna karşın özel hastaneler aldıkları hastalar için büyük paralar alırken devlet hastaneleri “kırıntı” alıyor

*

Haravgi gazetesinden:

Kıbrıs sorununun çözümü Akdeniz’deki denge için önemli

İtalyan Cumhurbaşkanından iki toplumlu iki bölgeli federasyona destek

Bu arada Filelefteros gazetesi haberi “Sayın Matarela Türkiye’yi masada istiyoruz” başlığıyla veriyor.

*

Tatar egemen eşitlik olmadan müzakere masasına oturmayacak

Kıbrıslı Türkler AB tarafından kandırıldıkları Anan tipi bir oyunu bir kez daha oynamayacak

*

Vergina Lisesi harap durumda

Her yanı dökülen durumdaki Vergina Lisesi Meclisin Eğitim Komisyonunu hayretler içinde bıraktı

Binanın çoğu noktasında öğrenciler, öğretmenler ve idaredekiler için hayati tehlike yaratan güvenlik sorunları mevcut

*

Anaokulları bugün de protestodalar

Anaokulları bugün de kapalı kalacak

*

Tek ebeveynli ailelerin aldığı yardımların artırılmasına ihtiyaç var

Son Güncelleme: 27 Şubat 2024 - 15:06

Son Haberler

26 Mayıs
Papua Yeni Gine'nin Enga eyaletindeki köyler heyelandan dolayı yerle bir oldu
14:13
Gazze: İsrail devlet televizyonunun haberine göre, ateşkes sağlanması için görüşmeler yarın devam edecek
14:11
Pasifik Okyanusu'nda bulunan Vanuatu Takımadaları'nda saat 01.23'te 6,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
14:07
Dün gece Berlin'deki tren istasyonunda Panathinaikos ve Olympiakos taraftarları arasında çatışma yaşandı.
14:00
Rusya'nın Kharkov'da bir mağazaya düzenlediği hava saldırısında 12 kişi hayatını kaybetti ve onlarca kişi yaralandı
13:56
25 Mayıs
Panathinaikos ve Aris Selanik, kupa ve Avrupa "bileti" için karşı karşıya gelecek
15:21
Mısır ve ABD, Gazze'ye İsrail sınır kapısı üzerinden geçici olarak insani yardım gönderme konusunda anlaştı
15:19
Papua Yeni Gine: 300'den fazla kişi ve 1000'den fazla ev çamura gömüldü
15:17
Moody's Kıbrıs Cumhuriyeti'nin görünümünü yükseltti
15:16
Cumhurbaşkanı, Yunanistan'ın ortak Avrupa savunması konusundaki tutumuna katıldığımızı vurguladı
15:13
Thanasis Nikolaos davası için Savcılık önünde protesto
15:10
Kettis: Kurak kışa bağlı olarak zor bir yaz bekleniyor
15:07
Tüm haberler

Video on Demand

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.