Basın Özetleri 24.08.2023

Filelefteros Gazetesi “Κaçakçı çetesi”, Politis Gazetesi “Pile'de çıkış yolu bulmak amacıyla BM Güvenlik Konseyi’ne yönlendirici”, Haravgi Gazetesi “PEO, düşük ve orta gelirli haneler için destek paketi çağrısında bulundu” Kıbrıs Rum gazetelerinde bugün manşette yer alan haberler oldu.

Filelefteros Gazetesi

  • Κaçakçı çetesi

“Limasol'dan Lübnan ve Suriye'ye uzanan dokunaçlar” alt başlıklı haberde, yasadışı göçmen ticareti yapan suç örgütünün dün polis tarafından çökertildiği, 5 kişi tutuklandığı, 7 kişinin ise arandığı belirtildi. Haberin detayında, tamamı Suriye uyruklu olan şüphelilerin kimlik tespiti ve tutuklanma süreci, 3 ay boyunca yapılan incelemeler, 1 ayı aşkın süredir şahısların takibi ve polisin dün Limasol'da düzenlediği operasyonun ardından gerçekleştiği aktarıldı. Cumhurbaşkanlığı tarafından duyurulan söz konusu operasyonun, Kıbrıs'ta ikamet eden ve yasadışı göçmen ticareti yapan Suriye uyruklu kişilere yönelik politikanın gözden geçirilmesinin bir parçası olduğu belirtilen haberde, çetenin Lübnan ve Suriye'de temasları olduğu ve ortakların çoğunluğunun Suriye'den gelen göçmenlerin nasıl kaçakçılık yapılacağı konusunda yönlendirdiği vurgulandı. Haberde ayrıca, çetenin Kıbrıs-Lübnan-Suriye üçgeninde faaliyet gösterdiği ve Suriyeli uyruklu düzensiz göçmenleri Kıbrıs’a getirerek sömürdüğü aktarıldı. Operasyonun ardından, tahmin edildiği üzere neredeyse her gün teknelerle düzensiz göçmenin gelişinin önüne bir bariyer çekileceği belirtilen haberde, kaçakçıların deniz rotasının Lübnan açıklarından başlayarak çoğunluğu botlardan oluşan boş teknelerin Suriye'nin Tartus limanına doğru yola çıktığı ve oradan düzensiz göçmenleri aldıktan sonra Greco Burnu kıyılarına getirmek olduğu ifade edildi. Haberde son olarak, son üç ayda 45'ten fazla göçmen taşıyan teknenin bu rotadan geldiği ve yetkililerin göçmenlerin nasıl kaçırıldığı ve onları kimin yönlendirdiği konusunda detaylı bilgileri araştırdığı belirtildi.


Politis Gazetesi

  • Pile'de çıkış yolu bulmak amacıyla BM Güvenlik Konseyi’ne yönlendirici

“Stewart, ara bölgenin durumunu değiştirmeyecek, genel olarak kabul görecek bir çözüm arıyor” üst başlığıyla verilen haberde, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs özel temsilcisi ve Kıbrıs’taki Birleşmiş Milletler Barış Gücü Misyon şefi Colin Stewart’ın Pile için kendi formülü üzerinde çalıştığı ve Birlişmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin açıklaması ve Stewart'ın çalışmaları sonrasında Pile'de sükunet hakim olduğu belirtildi. Haberin detayında, BM Güvenlik Konseyi'nin Pile'ye ilişkin açıklamasına yansıyanlara göre Birleşmiş Milletler’in, Pile’de karşılıklı olarak kabul edilebilir bir sonuca varmak amacıyla sorunu ortadan kaldıracak bir çıkış yolu bulmakta ısrar ettiği aktarıldı. Diplomatik kaynaklara dayandırılan bilgilerde, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs özel temsilcisi Colin Stewart’ın, BM Güvenlik Konseyi’nin açıklamasının içeriğine dayanarak kendi formülünü sunarak müzakere yükünü üstlendiği belirtilen haberde, Stewart’ın Pile'deki ara bölgenin statüsünün sorgulanmaması gerektiği mantığında kararlı göründüğü vurgulandı.

  • Milli Muhafız Ordusu’nun bir sonraki komutanına karar veriyorlar

Haberin detayında, Milli Muhafız Ordusu Komutanı Korgeneral Demokritos Zervakis'in 3,5 yıl görevinin ardından silahlı kuvvetlerin liderliğinde değişiklik yapılması ve yeni komutanın 8 Eylül’de göreve başlamasının planlandığı belirtildi. Milli Muhafız Ordusu Komutanı Korgeneral Demokritos Zervakis'in görev süresinin 31 Ağustos'ta sona ereceği belirtilen haberde, yeni komutanın ise 8 Eylül'de göreve başlamasına karar verildiği ve ilgili kişinin 1964 yılında kurulan Milli Muhafız Ordusu’nun 24'üncü komutanı olacağı kaydedildi. Haberde ayrıca, Korgeneral Zervakis'in halefi konusunda üç ana adayın ortaya çıkmasıyla birlikte ortamın netleşmeye başladığı ve bu görev için ilk adayın, bu yıl Yunan ordusundan emekliye ayrılan Korgeneral Yorgos Tzitzikostas olduğu aktarıldı.


Haravgi Gazetesi

  • PEO, düşük ve orta gelirli haneler için destek paketi çağrısında bulundu

“Akaryakıt ve elektrik desteğinin yeniden verilmesi gerekli” alt başlığıyla verilen haberde; temel tüketim maddelerinin fiyatlarının sürekli yükseldiği ve faiz oranlarında da yeni artışlar yaşandığı, sendikaların ise bu noktada destek paketlerinin gerekliliğine vurgu yaptığı belirtildi. Haberin detayında; Enerji, Ticaret ve Sanayi Bakanı Yorgos Papanastasiou’nun, "Tüketiciler diz çökmüş, insanlar elektrik faturalarını açmaktan korkuyor" dediği vurgulanırken; hükümetin, savunmasız kişilere fayda sağlamak için enerji şirketlerinin ve bankaların beklenmedik kazançlarını ne zaman vergilendireceği konusunun ise belirsizliğini koruduğu aktarıldı.

  • Yunanistan’da Parnitha, Evros ve Viotia'da alevlerle mücadele sürüyor, ülke genelinde onlarca ev boşaltıldı

Haberin detayında, Yunanistan’da itfaiye ekiplerinin gece boyunca Parnitha, Viotia ve Evros’daki aktif durumdaki yangınlarla mücadeleye devam ettiği ve ilgili bölgelerdeki tehlike riski altında olan yerleşim yerlerinin tahliyesinin de aralıksız olarak sürdüğü vurgulandı. Haberde ayrıca, Parnitha’daki durumun olumlu ilerlediği belirtilirken, Viotia'da 38 itfaiyeci, 1 grup gönüllü ve 16 araçla görev yaparken, 2 helikopterin de havadan yardım sağladığı, Evros'ta ise Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Arnavutluk ve Romanya'dan gelen insan kaynakları ve itfaiye araçlarının yardımıyla yangının söndürme çalışmalarının devam ettiği aktarıldı.

Son Haberler

20 Haziran
AB.Nasrallah'ın kışkırtıcı açıklamalarının ardından Kıbrıs Cumhuriyeti'ne güçlü desteğini açıkladı.
17:06
Hükümet Sözcüsü: Kıbrıs'ın herhangi bir savaşa ve çatışmaya dahil olmadığını ve olmayacağını açıkladı.
16:09
İsrail silahlı kuvvetleri sözcüsü: Hamas ortadan kaldırılamaz
16:04
Cumhurbaşkanı ile Kıbrıs Elektrik Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı, yenilenebilir enerjiye geçiş konusunu görüştü.
14:31
İsrail-Lübnan sınırında Hizbullah ile ordu arasında çatışmalar artıyor.
14:29
Meteoroloji Dairesi, çok yüksek sıcaklıklar için yeni bir sarı uyarı yayınladı.
14:18
Hristodulidis, Yunanistan Dışişleri Bakanı ile Kıbrıs sorunundaki gelişmeler hakkında görüştü.
14:05
Basın Özetleri 20.06.2024
13:55
19 Haziran
Grup aşamasının ilk turu tamamlandı
15:00
Birleşik Krallık'ta yeni anket İşçi Partisi'nin büyük zaferini gösteriyor
14:54
Bu yılki Hac sırasında sıcaklığa bağlı en az 550 hayatını kaybetti
14:52
Hafta sonuna kadar Gazze'deki iskele yeniden açılmış olacak
14:51
Tüm haberler

Video on Demand

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.