basın özetleri 22.05.23

Bugünkü gazetelerin ana haberlerinde öne çıkan bir konu, Yunanistan’da dün gerçekleştirilen seçimler.

Filelefteros gazetesi ana haberini “Güven oyu ve istikrar – Seçim sonuçları Yeni Demokrasi Partisi ve Mitsotakis’e güçlü zafer, SİRİZA ile Tsipras’a yıkım getirdi, PASOK ve Yunanistan Komünist Partisi KKE’yi ise güçlendirdi” başlıkları altında veriyor.

Ön sayfasında şöyle yazıyor:

Yunanistan’da dün yapılan seçimler Yeni Demokrasi için büyük muvaffakiyetle sona erdi. Yeni Demokrasi formalite olarak da tek başına iktidar olmayı garanti altına almak için 25 Haziran’da seçime gidecek. Kiriakos Mitsotakis ikinci kez göreve gelecek. SİRİZA ilk parti çıkan Yeni Demokrasi’den 20 puan farkla büyük bir mağlubiyet kaydetti. Seçimlerde kullanılan yeni seçim sisteminin küçük partilere yardımcı olmadığı görüldü. Seçmenler istikrarı seçti. Yeni Yunan Meclisine beş parti giriyor. Yeni Demokrasi, SİRİZA, PASOK, Yunanistan Komünist Partisi ve Yunan Çözümü Elliniki Lisi Partisi.

Yunanistan haritası masmavi…

Yunanistan’ın 59 seçim bölgesinden 58’inde Yeni Demokrasi Partisi net birincilik kazandı. Oyların yüzde 65’i sayıldığında Yeni Demokrasi’nin aldığı oy oranı yüzde 40, sandalye sayısı ise 145 idi. SİRİZA yüzde 20,09 oy oranıyla 72 sandalye aldı. PASOK yüzde 11,91 oy oranı ve 42 sandalye, Komünist Partisi KKE 7,05 oy oranı ve 25 sandalye ve Elliniki Lisi Partisi yüzde 4,49 oy oranı ve 16 sandalye aldı.

*

Alithia gazetesi de ana haberinde Yunanistan’daki milletvekilliği seçimlerini konu alıyor. Ön sayfasında kullandığı manşet ve başlıklar şöyle:
Mitsotakis sildi süpürdü

145 sandalyenin gücünü yeterli görmüyor. Tek başına iktidar talep edecek

Kiriakos Mitsotakis “Yeni Demokrasinin tek başına iktidar olması için ikinci tur seçime gideceğiz” mesajını verdi

Seçimin ikinci turu 2 Temmuz yerine 25 Haziran’da yapılacak

Sonuçlar SİRİZA’nın yurttaşların güvenini geri kazanamamaya devam ettiğini gösterdi

Haravgi ve Politis’in de başlıkları:

Haravgi: Yunanistan’daki seçimlerde sandıktan Yeni Demokrasi’ye büyük zafer çıktı

Mitsotakis Hükümeti Basın Sözcüsü Akis Skertsos diğer partilerle işbirliğinin mümkün olmadığını söyledi

Yunanistan Komünist Partisinde yükseliş ve gülümsemeler… KKE yüzde 5,30’dan yüzde 7’nin üzerine, sandalye sayısı ise 15’ten 25’e çıktı

Ve Politis:

Yunanistan seçimleri: Mitsotakis için büyük zafer, Tsipras için hezimet

*

Politis gazetesinin ana haberi:

“Kıbrıs doğal gazı için kilometre taşı iki tarih – Enerji Bakanı Yorgos Papanastasiu Politis’e enerji alanında yaklaşan gelişmeler hakkında konuştu”

Ayın 29’unda Enerji Bakanı Yorgos Papanastasiu Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesinde faaliyet gösteren enerji şirketleriyle görüşecek. 14 Haziran’da Kıbrıs Cumhuriyeti'nden bir heyet, İsrail'den Kıbrıs'a bir denizaltı boru hattıyla ilgili uluslararası bir anlaşmanın imzalanması için İsrail'e gidecek.

Yetkili Bakanın Politis gazetesine bildirdiğine göre Kıbrıs Cumhuriyeti heyeti, kabul edilebilir bir anlaşmaya varılana kadar gerekli olduğu sürece İsrail'de kalacak.

Doğu Akdeniz Koridoru'nun oluşturulması ve Avrupa ülkelerine sıvılaştırılmış doğal gaz ihracatı Kıbrıs gazının ilgili sorunlarına çözüm sağlıyor ve bölgede çıkabilecek jeopolitik sorunların önüne geçiyor.

*

Haravgi gazetesinin ana haberi:

“Τek ebeveynler devlet refah hizmetlerinin insafında - Yardım politikasının revizyonu büyük bir sorun olmaya devam ediyor”

Bugüne kadar uygulanan politikalarla devlet, tek ebeveynleri adeta cezalandırıyor

Gerçek düşük gelirli kesimlerin daha fazla desteklenebilmesi için tek ebeveynli aile ödeneği yeniden düzenlenmeli…

Çok sayıda tek ebeveyn, uzun çalışma saatleri nedeniyle işgücü piyasasının dışında kalıyor

Ηabere göre Cumhurbaşkanı'nın herhangi bir mali kriter olmaksızın üç çocuklu ailelere yönelik ödenek artırımı ve yaz tatili için toplu ödeme yapılmasına ilişkin açıklamalarını tek ebeveynler şaşkınlık, üzüntü ve öfkeyle karşıladı. Haravgi'ye konuşan Kıbrıs Tek Ebeveynli Aileler Derneği Başkanı Aryendula İoannu, herhangi bir vatandaş kategorisiyle bir sorunları olmadığını, ancak tüm ailenin yükünü taşıyan tek ebeveyn- annenin dışarıda bırakılmaması gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Hristodulidis'in 1, 2, 3 ve daha fazla çocuğu, kan tükürerek tek başına yetiştiren tek ebeveyn anneyi unutup unutmadığını da merak ettiğini dile getirdi. Cumhurbaşkanının seçim öncesi duyurularında tek ebeveynli aileyi destekleyeceğini vaat ettiğini ancak bugüne kadar bu konuda bir gelişme olmadığını söyledi.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden seçmeler

*

Haravgi gazetesinden:

AKEL Kenan Ayaz meselesini Meclise taşıyor

AKEL Kenan Ayaz’ın iade kararını protesto eden bugünkü etkinliği desteklediğini ve etkinliğe katılacağını açıkladı. AKEL buna paralel olarak Ayaz’ın iadesinin sonuç ve uzantıları konusunu tartışılması üzere Meclise götüreceğini belirtti.

*

Kıbrıslıların yüzde 65’i kötüden betere doğru gittiğimizi düşünüyor

Kıbrıslıların çoğu seslerinin bir önem taşımadığını hissettiğini ve demokrasinin işleyiş biçiminden memnun olmadığını belirtti

Avro-barometrenin sonuçlarına göre Kıbrıslıların siyasete ilgisi endeksin ortalarında yer alıyor.

Kıbrıslıların çoğu ne kendi seslerinin karar alma merkezlerinde ne de Kıbrıs’ın sesinin AB kurumlarında alınan kararlarda duyulduğuna inanıyor.

Kıbrıslıların yüzde 64’ü gidişatın yanlış yöne doğru olduğuna inanıyor.

Kıbrıslıların çoğu kötü günler beklenmesi gerektiğine inanıyor.

Yüzde 59’u Kıbrıs’ta demokrasinin işleyişinden memnun değil.

Kıbrıslıların yüzde 60’ı ay sonunda faturalarını ödeyemiyor.

*

Alithia’dan:

“Averof Neofitu uyardı: Hazırdan yiyoruz”

Neofitu Kleopatra Otelinde yaptığı konuşmada şunlara dikkat çekti:

“Ekonomik kalkınmanın frene bastığı anda doğru yönde önlem alınması gerekirken paradoksal fenomenlere tanık oluyoruz, Hükümetin masrafları arttırdığını görüyoruz” dedi.

Güçlü bir ekonomi olmadan güçlü bir müzakere olmayacağını vurgulamaktan yorulmayacağım.

İşbirliği yapmak ve kararlara uymak başka şeydir, nihayet başka bir ülkenin liderinin herhangi bir başka ülkenin basın sözcüsü olması, vatanın bugünü ve geleceği için tehlikeli hareketlerin rehberi olmak başka şeydir.

Habere göre Averof Neofitu Kıbrıs sorunu ve Türkiye’ye de değindi:

Uluslararası faktör sonbahara kadar Kıbrıs sorunu ve Türk-Yunan ilişkilerinin masaya konması için Kıbrıs, Türkiye ve Yunanistan’daki seçimlerin sona ermesini bekliyordu. Bu, ulusal meselemiz için belki son çözüm fırsatıdır. Erdoğan’ın seçimleri kazanacağı görünüyor. Bunu biz geçen seneden tahmin etmiştik. Erdoğan gerek uluslararası alanda gerekse de bölgemizde öngörülemez bir oyuncu. Ama aynı zamanda karar alabilecek ve bu kararları uygulayabilecek bir liderdir. Kıbrıs, Kıbrıs sorununun çözümü ve ülkemizin iki bölgeli iki toplumlu siyasi eşitliğe sahip bir federasyon temelinde yeniden birleşmesi konusundaki seçimini öne çıkarmalı. Net bir şekilde, billur gibi. Yarım yamalak ve üstü örtülü sözler belki içteki ve hükümetin çıkarlarına hizmet edebilir ama ulusal meselemize zarar verdiği, ulusal çıkara cephe açtığı apaçıktır, dedi.

*

Filelefteros gazetesinden bir haber:

Yaşlılığımızın 20 yılı sağlık sorunlarıyla geçiyor - Kıbrıslıların sağlıklı yaşamı 63 yaşında, İsveçlilerinkiyse 72.2 yaşında sona eriyor

Kıbrıs Hasta Dernekleri Federasyonu OSAK’ın geçen hafta gerçekleştirdiği bilimsel kongrede konuşan Lüksemburg Hükümeti kamu sağlığı yetkilisi Gay Branderburger “Ortalama Kıbrıslının yaşamının son 20 yılını sağlık sorunlarıyla geçirdiğini hatta bu yirmi yıldan ikisini henüz emekli olmamışken geçirdiğini” ifade etti.

Gay Branderburger’e göre Kıbrıs’ta kadınlar ortalama 83,4 yıl, erkeklerse 79,2 yıl yaşıyor. Ve genelde 63 yaşına kadar ne kadınlar ne de erkekler kayda değer sağlık sorunları yaşamıyor.

Avrupa’dan verdiği rakamlarsa şöyle:

Lüksemburg’ta insanlar yaşamlarının son 19 yılını sağlık sorunlarıyla geçiriyor. Fransa’da 17,1 yılını. Ancak İsveç’le diğer ülkeler arasındaki makas oldukça açık. İsveç’te insanlar yaşamlarının sadece son 10 yılını sağlık sorunlarıyla geçiriyor. Tüm ülkeler bu seviyeye ulaşmayı başardığı takdirde hem yaşam daha iyi olacak hem de devletin üstlendiği ilgili ekonomik yük azalacak. Branderburger’e göre vatandaşın sorunlu yıllarının azaldığı her yıl için devlet 10 milyon tasarruf sağlıyor.

Son Güncelleme: 22 Mayıs 2023 - 14:24

Son Haberler

24 Haziran
basın özetleri 24.06.24
12:51
EURO 2024'de Almanya ve İsviçre son 16 turunda
11:07
Dışişleri Bakanı ile Tarım Bakanı Lüksemburg'da konseylere katılıyor
11:04
Macron istifa etmeyecek
11:02
Mekke'de sıcak hava dalgası nedeniyle can kayıpları artmaya devam ediyor
11:01
ABD: Daha geniş bir çatışma riski var
10:59
Netanyahu: Hamas ile şiddetli çatışmalar sona eriyor
10:58
Dağıstan'da terör saldırılarısı
10:55
23 Haziran
Polis görev başında olan bir polis memuruna yönelik cinayete teşebbüs ve kasten zarar verme olayını inceliyor.
16:54
Manchester Havalimanı'nda elektrik kesintisinden dolayı Kıbrıs'a giden 3 uçuş da etkilendi.
16:51
Dendias: Yunanistan-Türkiye ilişkilerinde sayfa değişikliği için Ankara'nın cesur bir tutuma ihtiyacı var.
16:49
Dışişleri Bakanı: Kıbrıs ile ABD arasında Stratejik Diyaloğun kurumsallaştırılması bir "referans noktasıdır"
14:34
Tüm haberler

Video on Demand

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.