basın özetleri 29.08.23

Politis gazetesinin ana haberinde Kıbrıs sorunu ve son gelişmeler, Haravgi’de AKEL’in pahalılığa karşı hane halkları ile işletmelerin desteklenmesi talebi yer alırken Filelefteros ve Alithia gazeteleri de Hloraka’daki Suriyelilere yönelik olaylara yer veriyor.

*

Politis:

“Müzakerelerin tekrarlanması için ortak zemin hazırlıyorlar – Pile’de anlaşmaya varmak konusunda tünelde ışık göründü – Miroslav Yeca’nın bıraktıkları” başlıkları altındaki haberde şöyle yazıyor:

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri, Eylül ayında New York’ta iki liderin buluşması halinde onları dinlemeye hazır olmanın yanısıra diyaloğun başlamasına yönelik belirli öneriler de yapmaya hazır.

BM GSY Miroslav Yeca’nın Lefkoşa ziyareti sırasında yaptığı temaslardan, BM GS’nin iki tarafın Kıbrıs sorunu temsilcisinin statüsü konusundaki anlaşmazlıklarının aşılması çabası doğrultusunda “özel bir danışman” atamak niyetinde olduğu ortaya çıktı.

Miroslav Yeca’nın Arsos – Pile yolu konusunda iki tarafla yaptığı görüşmeler sonucunda Pile cephesinde anlaşma sağlanmasına yönelik ihtiyatlı bir iyimserlik göründü. İki taraf BM’den üzerinde anlaşma sağlanacakların uygulanması ve uyulmasına dair güvence istedi.

*

Filelefteros ve Alithia Hloraka olaylarını veriyor ana haberlerinde.

Filelefteros:

“Misillemelerin önüne geçmek için koşturuyorlar – Prokopiu ile Emniyet Müdürü Suriyelilerle görüştü – Dün Hloraka’da Suriyeliler gösteri karşıtı gösteri yaptı”

Siyasi liderlik ile Polis Gücünün adımları olası misilleme hareketleri ile olayların olası tırmanmasının ne şekilde önlenebileceğine odaklanıyor. Adalet Βakanı Anna Kukidi Prokopiu ile Emniyet Müdürü Stelyos Papatheodoru dün gerginliğin giderilmesi amacıyla Hloraka’ya giderek Suriyelileri temsil eden bir heyetle basından uzak tutulan bir görüşme gerçekleştirdi. Buna paralel olarak bölgeye takviye güçleri gönderildi.

*

Alithia:

“Pogrom herkesçe kınandı – Hloraka’da savaş bölgesi”

Tüm siyasi güçler, Hükümet, hükümet partileri ve muhalefet partileri Pazar gecesi Suriyelilere ve mallarına karşı yapılan saldırıları kınadı.

Suriyeliler aleyhlerine yapılan saldırıları protesto eden barışçıl bir gösteri gerçekleştirdi. Protestocular faillerin yakalanıp tutuklanmasını ve mallarına yapılan zararın karşılanmasını istedi.

Bölgeye çevik kuvvet motorlu birlikleri, tacizle mücadele birlikleri ve toma aracı Eandas gönderildi.

Polis Pazar gecesi yaşanan olaylarla ilgili olarak üç kişiyi mahkemenin karşısına çıkardı. Bu arada aranan 6 kişinin daha fotoğrafları basına verildi.

İlgili haber Haravgi gazetesinin ön sayfasına şöyle yansımış:

“Hloraka’da kristal gece”

Hloraka’da Nazi Almanya’sındaki kristal geceyi anımsatan sahneler yaşandı. Yüzleri saklı saldırganlar arabaları yağmaladı, mültecileri dövdü ve evlerini yakmaya çalıştı. Dün akşamüzeri Suriyeliler barışçıl bir oturma eylemiyle olayları protesto etti.

Politis gazetesinin ön sayfasında ise haber şu şekilde yer alıyor:

“Maskeli saldırganlar Hloraka’da pogrom başlattı – Hükümet ve partiler kınadı”

Kıbrıs'ta hukukun üstünlüğünün işleyişindeki en büyük sorun, güya “öfkeli” vatandaşların Hloraka'da başlattığı pogromdur. Cumhurbaşkanı şiddet eylemlerine sıfır tolerans uygulanacağını söyledi. Adalet Bakanı gerginliğin yatıştırılması çabaları dahilinde Baf’a gitti.

*

Haravgi gazetesinin ana haberi:

“AKEL hane halklarıyla orta ve küçük ölçekli işletmelerin desteklenmesine yönelik baskı yapıyor – Pahalılığa ve yüksek faizlere karşı önlem önerileri” başlıkları altında öne çıkan noktalar şöyle:

Fiyat gözlemevi: Önlemlerin sona erdirilmesinden sonra 45 temel ihtiyaç ürün kategorisinden 32 tanesine zam geldi.

AKEL: Topluma diz çöktüren pahalılık ekonomik kalkınmayı yavaşlatıyor.

Maliye Bakanı: Hükümet önlemler üzerinde çalışıyor, koşullar olgunlaştığında açıklayacak.

*

Diğer haberlerden bazıları…

Politis’ten:

“Afrodit parselinde sıcak bir ay yaşanıyor”

Hükümetin yeniden yapılandırılmış kalkınma planını reddetmesinin ardından Hükümet ile Afrodit parseli ortaklığı şirketleri önümüzdeki 30 gün içinde soruna çözüm bulmaya çalışacak.

*

“Hastaneler YESİ’den ayrılmakla tehdit ediyorlar”

Sağlık Sigortası kurumu OAİ ile sözleşmeli küçük hastaneler Kurumun dayatmaya çalıştığı yeni ödeme biçiminin onları matematiksel kesinlikle iflasa sürüklediği ve bu durumda kendilerine sağlık sisteminden çıkmaktan başka çare bırakmadığı konusunda uyardı.

*

Ve birkaç haber başlığı:

“Yanan bölgelerde sel karşıtı önlemler öncelik oluşturuyor”

“32 ürün çeşidine zam geldi”

“Sayıştay Sağlık Bakanlığı Genel Müdürü Yannaki’nin haklılığını ortaya koydu”

“Gözlemevi: Hava koşulları şarap üretimine darbe oldu”

“Limasol’da camiye bomba yerleştiren kişi aranıyor”

*

Filelefteros’tan kısa kısa.

“Genel Sekreter temsilci atanması konusunun toslamasından korkuyor”

Yeca bütünsel rapor hazırlayacak. Bugün Ankara’ya gidiyor. Atina ve Londra’ya da gidecek.

*

“Caminin sorumlusu Filelefteros’a konuştu: Kıbrıslı Rumlara sorumluluk yüklemesinler”

Limasol’daki Camii Cedit’in yetkilisi Filelefteros gazetesine konuşurken suçun sorumlusu olarak gösterilmeye çalışılmaması gerektiğini söyledi.

*

“Üç yılda elektriğe yüzde 109 zam geldi”

Kıbrıs’ta hane halklarına verilen elektriğin fiyatı son üç yılda yüzde yüzün üzerinde arttı.

*

Haravgi’nin ön sayfasında yer alan birkaç haber başlığı:

“Yeca Yunanistan, Türkiye ve Britanya valizini hazırlıyor”

“Başka ülkelerde topluma destek önlemleri alınırken Kıbrıs’ta sadece iyi dileklerde bulunuyorlar”

“Limasol’daki camiye saldırı olayına karşı tepkiler sürüyor”

Haravgi gazetesinde Hloraka’daki olayları konu alan bir makale yer alıyor. Makale “Kristal Geceden Hloraka Gecesine” başlığını ve Eleni Konstandinu imzasını taşıyor:

Hloraka’da günün ilk ışıkları yabancı düşmanlığı, ırkçılık ve faşizm “canavarının” geride neler bırakabileceğini gösteriyordu.

Kıbrıs toplumunun çıplaklığını ve resmi devletin tedbir almadaki eksikliğini gösteriyordu. Tedbir almaktan söz ederken de bazılarının –özellikle olaylar öncesinde yapılan tırnak içinde barışçıl protesto bizzat yer almış parti başkanlarının- güya olayları kınama amaçlı suya sabuna dokunmayan, riyakâr birtakım açıklamalarını değil özlü önlemleri kastediyoruz. Göç Müsteşarlığı da, -iktidardakilerin söylediklerinin aksine- göçmenler sorununa çözümler üretmeyecektir. İnsanın, bir müsteşarlık daha kurmakla, büyük ölçüde toplumun korkutulmasından kaynaklanan sorunların çözüleceğine inanması ütopik olurdu.

Dün “Kristal Gece”den söz edildiğine tanık olduk. Nazi Almanya’sı iktidarının 9 ile 10 Kasım’ı birbirine bağlayan gece, Yahudi karşıtı şiddet uyguladığı olaylardan söz ediyoruz. Bu örgütlü ve koordineli saldırı Kristallnacht yani Kristal Gece olarak biliniyor. Kristal gece adını vandalizm olaylarından sonra sokakları dolduran vitrinlerin cam kırıklarından almıştır.

Hloraka’da da benzeri sahnelere tanık olduk: Yağmalanmış arabalar, onlarca yıldan beridir köyde yaşayan ve çalışan insanların dükkânlarının kırılmış vitrin camları vb… Olaylara tanık olan Kıbrıslı Rumlar örgütlenmiş ELAMcı grupların yürüyüşünden ve Suriyelilerin evlerine saldırdığından söz etti. Bir köy sakini medyaya konuşurken, gürültüler karşısında ne oluyor diye bakmak için kapısının önüne çıktığını ve maskeli kişilerin onu “evine gir” diyerek tehdit ettiğini söyledi. Adam ardından saldırganların deposuna girdiğine şiş, çapa gibi aletler alarak mahalledeki Suriyelilerin evlerine saldırıldığına tanık olmuş. Bir başka Kıbrıslı Rum kadın, 13 yaşındaki Suriyeli komşu kızını döven maskeli saldırganların elinden çocuğu kurtarmaya çalışırken yumruklanarak dövüldüğünü söyledi.

Şiddet eylemlerine girişen ve adaleti kendi eline alan organize gruplara karşı Hükümetin veya diğer siyasi oluşumların, hoşgörüsünün tehlikeli boyutlara ulaştığı artık apaçıktır. Bu gibi olaylar demokrasiye açılmış bir yaradır. “Yılanın yumurtasını” besleyerek ülkemizi tehlikeli yollara sürüklüyor.

Son Güncelleme: 29 Ağustos 2023 - 13:01

Son Haberler

25 Haziran
Trimiklini'deki yangına iki çocuğun patlattığı havai fişeklerin neden olduğu ortaya çıktı.
14:44
İsrail saldırılarında Hamas lideri İsmail Haniya'nın aile üyelerinden biri ve kız kardeşlerinden biri öldürüldü.
14:31
24 Haziran
basın özetleri 24.06.24
12:51
EURO 2024'de Almanya ve İsviçre son 16 turunda
11:07
Dışişleri Bakanı ile Tarım Bakanı Lüksemburg'da konseylere katılıyor
11:04
Macron istifa etmeyecek
11:02
Mekke'de sıcak hava dalgası nedeniyle can kayıpları artmaya devam ediyor
11:01
ABD: Daha geniş bir çatışma riski var
10:59
Netanyahu: Hamas ile şiddetli çatışmalar sona eriyor
10:58
Dağıstan'da terör saldırılarısı
10:55
23 Haziran
Polis görev başında olan bir polis memuruna yönelik cinayete teşebbüs ve kasten zarar verme olayını inceliyor.
16:54
Manchester Havalimanı'nda elektrik kesintisinden dolayı Kıbrıs'a giden 3 uçuş da etkilendi.
16:51
Tüm haberler

Video on Demand

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.