basın özetleri 26.03.24

Filelefteros gazetesinin ana haberi:

“Yeraltı dünyasına karşı 60 günlük operasyon – Açıklıyoruz: Emniyet Müdürlüğünden 16 sayfalık derecelendirilmiş komut –188 polis her gün motorlu araçlarla devriyede”

Ciddi ve organize suçları önlemek ve bunlarla mücadele etmek amacıyla 60 gün boyunca yaklaşık 200 polis gece geç saatlerden sabah saatlerine kadar motorlu devriyelerde görev alacak. Philelefteros, Polis liderliğinden gelen 16 sayfalık yazılı talimatları açıklıyor. Hedef yasayı güçlü bir polis varlığıyla uygulamak. Şüpheli araçların durdurulması ve tesislerde kontroller yapılması konusunda talimatlar verildi.

*

Politis gazetesinin ana haberi:

“Kıbrıs göçmenler idaresi konusunda başarılı Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Göç sorunu, Kıbrıs sorunu ve pandemi eğitimi konusunda Politis’e konuştu” başlıklı habere göre Avrupa Komisyonu Başkanı Margaritis Shinas Kıbrıs’a yönelik göç baskısında ciddi düşüş olduğunu söyledi. “Kıbrıs bu işte başarılı. Avrupa’nın yardımlarıyla sorunu kökten çözmek yolunda ilerleme kaydediyor. Yeni göçmen akımlarında %50, iadelerde ise %60 oranında düşüş yakaladı”.

Durumda görülen iyileşme durumunun nedeni yeşil hat vasıtasıyla gelen akımların büyük ölçüde durması. Avrupa Komisyonu’nun baskıları sayesinde Türkiye Afrika ülkelerinden işgal altındaki bölgeye gelen insanların gelmesine olanak sağlamayı durdurdu.

Margaritis Shinas Kıbrıs sorunu konusunda ise BM GS’nin Kıbrıs sorunu temsilcisinin çabalarının ürün vermesine öncelik verdi. Bunun ardından Avrupa Birliğinin konuya daha aktif biçimde müdahil olmasının yolları aranacak. Shinas “Yeniden birleşmiş Kıbrıs’ın ilk günden itibaren Avro bölgesinin ve Avrupa Birliğinin üyesi olması gerektiğini” söyledi.

*

Haravgi gazetesinin ana haberi:

“Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ateş kes kararı aldı - İsrail, Beyaz Saray'a yapılması planlanan heyet ziyaretini iptal etti”

Karar, ABD'nin oylamada çekimser kalması nedeniyle neredeyse oybirliğiyle kabul edildi

Çıkmaz, savaşın başlamasından neredeyse altı ay sonra kırıldı

Ayrıca tüm rehinelerin derhal ve koşulsuz serbest bırakılması talep ediliyor

*

Alithia gazetesinin ana haberi:

Başlıklar “Elektrik ağı yasa dışı fotovoltaiklerle dolu - Elektrik Kurumu AİK sorunun büyük boyutunu fark etti ve aldığı önlemleri açıkladı” şeklinde.

Olay bilgilere göre, esas olarak Elektrik Kurumunun müşteri kitlesindeki ticari ve endüstriyel mülklerde görülüyor.

Ayrıca işletme izinleri alındıktan sonra ekstra fotovoltaik panel sistemleri ilave ediliyor.

AİK’in yazdığı bir mektupta "Birden fazla yasa dışı kurulumun yanı sıra onaylanmamış güç artışları da gözlemlendi" ifadesi yer alıyor

Periyodik kontrollerin yapılacağı duyurulurken, ilgili taraflara maddi cezalar ve hatta bağlantının kesileceğine dair uyarılarda bulunuldu.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin ana haberlerini aktardıktan sonra gazetelerin diğer bazı haberlerinden seçmeler diyelim s d.

Alithia’dan devam ediyoruz:
Ön sayfada kısaca yer alan bir haber:

“Başpiskopos Hristodulidis’e taş attı – Yeoryios Birleşik Savunma Doktrininin lehine görüş beyan etti”

Başpiskopos: Tanrı korusun, olur da Kıbrıs düşerse başka Yunan toprakları da korunamaz. “Sıra Ege, adalar, Trakya ve Makedonya’ya sıra gelir”.

Hristodulidis: Kuşkusuz, şimdi Birleşik Savunma Doktrini yürürlükteyken olanlardan çok daha fazla şey yapıyoruz.

*

“Yurtseverlik duyguları nedeniyle 400 avro ödedi – Konu vatan ve din konusuysa eğer cüzdanlar çok daha kolay açılıyor”

Lefkoşalı tanınmış tüccar dolandırıldığına dair ihbarda bulundu. Merkezi Atina’da bulunan Ekümenik Helenizm Sarayı ticaret adamının biyografisinin de yer aldığı ve kendisine de üç adet gönderilecek bir kitap için 400 avro ödedi. Aradan 2 yıl geçti hâlâ bekliyor.

*

Haravgi gazetesinden:

“Avrupa Komisyonunun yeni talimatı Avakum Manastırı skandalına takoz - Avrupa Parlamentosu açıklanamayan zenginlik durumunda mala mahkemesiz yargısız el konulmasına “yeşil ışık” yaktı

"Açıklanamayan zenginliğe" yargı kararı olmadan el konulması için bir pencere açılıyor, Avrupa Parlamentosu tarafından onaylanan ve Kıbrıs dâhil tüm üye ülkeler için bağlayıcı olan yeni bir AB direktifi verildi.

Varlık kurtarma hizmetleri alanında merkez bankası hesap kayıtları intifa hakkı sahiplerinin siciline dâhil edildi.

Komisyonun açtığı pencerenin ne ölçüde kullanılacağı soruşturma makamlarının eylemlerine bağlı olacaktır.

Yeni direktif, galeri-hazine davası ve milyonlarca avroluk valizleri Kıbrıs’a taşıyan Ukraynalı kadın davası gibi diğer davaları da etkileyebilir.

Tek Denetleme Kurumunun kurulması konusu kağıt üzerinde kaldı.

*

“Cumhurbaşkanı Nikos Hristodulidis: BM Genel Sekreterinin çabalarının sonucunu bekliyoruz”

Cumhurbaşkanı Hristodulidis dün yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs sorunuyla ilgili "üzerinde çalıştığı bazı fikirlerin" olduğunu söyledi. Aynı zamanda Cumhurbaşkanı, "bir sonraki dönemin bize müzakereleri yeniden başlatma hedefine ne kadar yakın olduğumuza dair işaretler vereceğine" inandığını ifade etti. BM Genel Sekreteri'nin girişiminin içeriği hakkında daha fazla ayrıntı vermekten kaçınmasına rağmen, Hristodulidis kendisinin olumlu yanıt verdiğini ve karşı taraftan da bir yanıt geleceği umudunu dile getirdi.

*

Ve Filelefteros’tan kısa kısa diyerek basın özetlerimize son verelim s d.

Larnaka, gelecek vaat eden yeni yatırım merkezi

Limasol birinciliğini kaybederken, Kıbrıs'ın yeni yatırım merkezi Larnaka ilk sırayı aldı. Gayrimenkul sektörü Kıbrıs ekonomisine önemli katkı sağlıyor ve hükümetin bu sektörü desteklemenin ve sürdürmenin yollarını bulması kritik önem taşıyor.

*

“Pelekanos konusu yüzünden DİSİ ile ELAM arasında çatışma”

Marios Pelekanos meselesi yüzünden DİSİ ile ELAM arasında ön cepheden saldırıya doğru tam hız. DİSİ yönetimi DİSİ’nin ELAM’la hiçbir alakası olmadığını açıklarken ELAM sandık başında görüşürüz diyor.

*

“Bırakın çocuklar tozlansın”

Kıbrıs Üniversitesinin yaptığı bir araştırmanın sonuçlarına göre beş Kıbrıslıdan bir tanesi alerjik burun iltihabından mustarip. Doktor Pitsios’un yaptığı açıklamaya göre Kıbrıs Üniversitesi’nin araştırması doğal yaşam biçiminin koruyucu role sahip olduğunu ortaya koydu.

Dr. Pitsios’un başkanlığı altında gerçekleştirilen araştırma beş Kıbrıslıdan birinin mustarip olduğu alerji türleri mevsimsel alerjiler zeytin poleni, çim ve mısır alerjisi, yaban otu alerjileri, akarlar ve Altemaria mantarı. Genç Kıbrıslılar arasında gerçekleştirilen araştırma çok insanın da kedi ve köpek gibi pet hayvanlarına karşı alerjik olduğu ortaya çıktı.

“Dr. Pitsios doğal yaşam biçimiyle yetişen çocukların ilerde alerjilerden daha az mustarip yetişkinler olduğunun kanıtlanmış olduğu noktasının ciddi biçimde göz önünde bulundurulması gerektiğine vurgu yaptı. Ve doğal yaşam biçiminin çocuğun mikroplarla temas etmesi, sokakta oynaması, diğer çocuklarla ve nine dedelerle temas etmesi ve işlenmemiş gıdalarla beslenmesi demek olduğunu söyledi.

Son Güncelleme: 26 Mart 2024 - 14:15

Son Haberler

25 Haziran
Yunanistan: Ulusal çıkarlarını nasıl güvence altına alacağı konusunda öneri kabul etmiyor.
15:40
Trimiklini'deki yangına iki çocuğun patlattığı havai fişeklerin neden olduğu ortaya çıktı.
14:44
İsrail saldırılarında Hamas lideri İsmail Haniya'nın aile üyelerinden biri ve kız kardeşlerinden biri öldürüldü.
14:31
24 Haziran
basın özetleri 24.06.24
12:51
EURO 2024'de Almanya ve İsviçre son 16 turunda
11:07
Dışişleri Bakanı ile Tarım Bakanı Lüksemburg'da konseylere katılıyor
11:04
Macron istifa etmeyecek
11:02
Mekke'de sıcak hava dalgası nedeniyle can kayıpları artmaya devam ediyor
11:01
ABD: Daha geniş bir çatışma riski var
10:59
Netanyahu: Hamas ile şiddetli çatışmalar sona eriyor
10:58
Dağıstan'da terör saldırılarısı
10:55
23 Haziran
Polis görev başında olan bir polis memuruna yönelik cinayete teşebbüs ve kasten zarar verme olayını inceliyor.
16:54
Tüm haberler

Video on Demand

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.