basın özetleri 21.12.23

Politis gazetesinin ana haberi:

Başlıklar “Kıbrıslıların yüzde 59’u “gidişat kötü” dedi – Ekim – Kasım Avro-barometresi ülkenin gidişatı hakkında hayal kırıklığı ve kaygı kaydetti”.

Habere göre: Kıbrıslıların yüzde 63’ü Kıbrıs ekonomisinin gidişatını, yüzde 59’u ise ülkenin genel durumunu kötü buluyor. Önümüzdeki 12 ay için Kıbrıslılar durumun ya daha kötü olacağına ya da olduğu gibi kalacağına inanıyor. Sadece yüzde 51’i gelecek hakkında umutlu olduğunu ifade etti. Son oran AB ülkeleri arasında sondan 3. Sırada olduğumuzu gösteriyor.

Büyük yaş grubundakiler durumun gidişatı hakkında karamsar ve hayal kırıklığına uğramış durumda, daha genç yaştakiler ise gelecek ve yaşam hakkında daha iyimserler.

Kıbrıslılar için en önem taşıyan konular arasında ekonomi ve ekonominin kendi ekonomik durumlarına etkileri birinci sırada yer alıyor. Bu arada göçmenler ve enerji meselelerini de aynı derecede önemli buluyorlar.

*

Filelefteros 2005 yılında ölü bulunan genç asker Thanasis Nikolau’nun oğlunun bir cinayete kurban gittiğini savunan annesinin yeniden açmaya çalıştığı dava ile ilgili.

“Adli tabip Stavrianos ısrar ediyor – Filelefteros adli tabibin yeni raporunu yayınlıyor” başlıkları altındaki haberde şöyle yazıyor

Adli tabip Panikos Stavrianos dün Thanasis Nikolau’nun kemiklerine yapılan otopsinin sonucuna ilişkin yeni raporunu hazırlayıp Savcılığa sundu. Bugün Filelefteros’un yayınladığı raporun içeriği diğer adli tabiplerin çıkardığı sonuçların gerçek olmadığını kanıtlamaya çalışıyor. Matsas ve Aleksopulos adlı adli tabipler ulusal muhafız gücü askerinin ölümünün boğma sonucu gerçekleştiği sonucuna varmıştı. Stavrianos 2005 yılında yaptığı otopside hyoid kemikte kırık olmadığı konusunda ısrar ediyor.

*

Alithia gazetesinin ana haberi:

“Kıbrıs insani koridor konusunda alay konusu olmak üzere… Britanya gemisi ne yola çıktı ne de “Amalthia” ile bir alakası var”

Foreign Office’e ve İngiltere İçişleri Müsteşarına göre RFA Lyme Bay adlı çıkartma gemisi halen Kıbrıs açıklarında duruyor.

Geçen Cumartesi sabahı Kıbrıs medyasına güya yoğun istişareler ve hazırlıklar sonucunda İsrail Hükümetinin insani yardım gönderilmesi konusunda yeşil ışık yaktığı ve “Amalthia” operasyonunun başladığı haberi sızdırıldı.

Operasyonun Britanya inisiyatifi olması nedeniyle doğal olarak ne İngiltere Hükümetinden ne de Lordlar Kamarası tarafından Kıbrıs’a bir atıfta bulunuldu.

*

Son ana haberimiz Haravgi gazetesinden:

“Danışmanlar ve Grivas fonları için koalisyon partileri ile DİSİ arasında pazarlık – Bütçe gerekenin çok altında ve eskinin devamcısı…” başlıkları altındaki haberde öne çıkan noktalar şöyle:

Ortak yönetim partileri ve DISI - ELAM'dan Hristodoulidis hükümetinin politikalarına güven oyu

Akamas'taki çalışmaların kontrol altına alınması ve asfalt fabrikalarının taşınmasına ilişkin değişiklik teklifi reddedildi.

Kesilen fonlar arasından özelleştirmeleri ilgilendiren fonlar öne çıkıyor.

Temsilciler Meclisi'nin dünkü oturumuna AKEL ve Çevrecilerin Hükümet'e yönelik sert eleştirileri damgasını vururken, aynı zamanda DİSİ ile iktidar ortağı partiler DİKO, DİPA ve EDEK arasında, Nikos Hristodolidis yönetiminin yürüttüğü politikaların kimin ürünü olduğu konusunda kavga yaşandı.

AKEL'in meclis temsilcisi, hükümetin ciddiyetinin ve kabiliyetinin sınırlı olduğuna dikkat çekti.

Akamas'la ilgili çalışmaların kontrolü ve asfalt fabrikalarının taşınmasına ilişkin hüküm olmaksızın, devlet bütçesi meclisin dünkü genel kurul toplantısında kabul edildi. Aynı zamanda, yoğun karşılıklı yarımlaşmalar olduğuna dair işaretler gözlemlendi; en şok edici olay, DISI'nin rakip partiler ile Cumhurbaşkanı ve bakanların danışmanları için fon aktarmalarına yardım etmesi, ortak yönetim partilerinin de DISI'nin Grivas için fon aktarmasına yardımcı olmasıydı.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinden kısaca...

Haravgi’den:

“Kristmas öncesinde ailelere destek paketleri dağıtıldı”

AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu dün Halk Ağı tarafından dayanışma paketlerinin hazırlandığı sırada PEO’yu ziyaret etti. Stefanu “Devletin desteği ve yardımına muhtaç olan tüm ailelerin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak bir sosyal politikaya ihtiyacımız vardır” dedi.

*

Bakanlar Kurulu dünkü toplantısında ilk işe alınma maaşının 885 avrodan 900 avroya, aynı işverende altı ay çalışma sonrasında ise asgari ücretin 940 avrodan 1000 avroya çıkmasını onayladı. Bununla birlikte enflasyon nedeniyle maaşlarda meydana gelen erozyon yüzde 14’ün üzerinde.

*

Alithia gazetesinden:

Küçük baş hayvan etine sebepsiz zam

Fiyat artışları Kristmas yüzünden

Ticaret Bakanlığı Rekabet ve İlişkiler Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan fiyat taramasında keçi ve koyun eti fiyatlarında haksız artış tespit edildi. Şube Başkanı Aliki İordanu, "Yaptığımız gözlemevi tetkiklerinde et fiyatlarında dizginleme olduğu görülüyor. Ancak bazı süpermarketlerin bayram nedeniyle fiyatlarını artırması nedeniyle kuzu ve keçi etinde bir artış yaşıyoruz. Bu zam sebepsiz yere yapılmıştır zira piyasada yeterince küçük baş hayvan eti mevcuttur" dedi.

*

Politis’ten:

Asgari ücret

Getirilen yüzde 6,4’lük artışla asgari ücret 40 avrodan 10 00 avroya çıktı. İşveren tarafı memnuniyetsizlik ifade ederken sendikalar kısmen memnun olduklarını açıkladılar.

*

Filelefteros’tan:

“İltica başvurusu yapan göçmenler yardım ödeneklerini içkiye ve eğlenceye harcayamayacak”

Sığınma talebinde bulunanların yardımlarının ödenmesi, yardımların gerçekten yaşam ihtiyaçlarını karşılamak için kullanıldığından emin olmak amacıyla ön ödemeli bir kart aracılığıyla yapılacak.

*

“Koronavirüs nedeniyle 6 hasta yoğun bakımda”

Mevsim hastalıkları ve RSV’den sonra koronavirüs de saldırıya geçti. Hastanelerde tedavi gören hastaların sayısı 60’a ulaşırken 6 kişi de yoğun bakımda bulunuyor.

Son Güncelleme: 21 Aralık 2023 - 12:55

Son Haberler

24 Haziran
basın özetleri 24.06.24
12:51
EURO 2024'de Almanya ve İsviçre son 16 turunda
11:07
Dışişleri Bakanı ile Tarım Bakanı Lüksemburg'da konseylere katılıyor
11:04
Macron istifa etmeyecek
11:02
Mekke'de sıcak hava dalgası nedeniyle can kayıpları artmaya devam ediyor
11:01
ABD: Daha geniş bir çatışma riski var
10:59
Netanyahu: Hamas ile şiddetli çatışmalar sona eriyor
10:58
Dağıstan'da terör saldırılarısı
10:55
23 Haziran
Polis görev başında olan bir polis memuruna yönelik cinayete teşebbüs ve kasten zarar verme olayını inceliyor.
16:54
Manchester Havalimanı'nda elektrik kesintisinden dolayı Kıbrıs'a giden 3 uçuş da etkilendi.
16:51
Dendias: Yunanistan-Türkiye ilişkilerinde sayfa değişikliği için Ankara'nın cesur bir tutuma ihtiyacı var.
16:49
Dışişleri Bakanı: Kıbrıs ile ABD arasında Stratejik Diyaloğun kurumsallaştırılması bir "referans noktasıdır"
14:34
Tüm haberler

Video on Demand

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.