basın özetleri 27.07.22

Politis gazetesi ön sayfasında ana haberini “Crans Montana’nın kirli işleri seçim kampanyasında – O dönemin müzakere grubu üyesi Tumazos Çelepis’ten Cumhurbaşkanını ve Hristodulidis’i suçlayan açıklamalar” manşeti altında veriyor.

Habere geniş şekilde yer verdiği üçüncü sayfasında ise “Türkiye Guteres’e gönderdiği gizli bir mektup ile garantörlük anlaşmasının iptalini kabul etti – Tumazos Çelepis’in Mont Peleran ve Crans Montana’ya dair şahsi itirafları” başlıkları yer alıyor.

Haberden bazı alıntılar:

AKEL’in Kıbrıs Sorunu Bürosu Başkanı ve Kıbrıs sorunu müzakere grubu üyesi Tumazos Çelepis dün Politis radyosuna verdiği demeçte ifşaatlarda bulundu. Tumazos Çelepis’e göre;

Müzakereler çıkmaza girmeden biraz önce BM Genel Sekreteri Antonio Guteres Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’e “elinde Türkiye’den, garantiler ve müdahale haklarının iptalini ve bir gözetim mekanizması oluşturulması koşuluyla askerlerini adadan çekmeyi kabul ettiği gizli bir mektup olduğunu” söyledi ama tarafımız bunu görmezlikten geldi.

Nikos Hristodulidis “ülkeye ihanet hareketi” olacağı iddiasıyla Kıbrıs Rum tarafının öneri sunmasına kesinlikle karşı çıkıyordu. Hristodulidis’in tepkisi sonucunda tarafımızın öneri sunması bir hafta gecikti, sunduğumuzda ise, net görüşler ortaya koymak yerine “koca roman” sunduk.

Müzakerelerin başarısızlığa uğramasında Kıbrıs Rum tarafının her türlü sorumluluğu Cumhurbaşkanı olarak Nikos Anastasiadis'e aittir. Ama Cumhurbaşkanının danışmanlarının rolü yanlış yolda olduğunu düşündükleri takdirde onu bundan vazgeçirmek için çalışmaktır. Cumhurbaşkanının başdanışmanı rolünde olan Hristodulidis ise Anastasiadis’le “çözüme ulaşamayız” konusunda hemfikirdi.

Yunanistan’ın Dışişleri Bakanı Nikos Kodzias “konferansa oturmak için önce Türk askerlerinin adadan geri çekilmesi lazım” diyordu. Hani nerdeyse Kıbrıs sorununun çözülmesinden sonra konferansa gidebiliriz diyordu. Bu görüşler realist değildi.

*

Alithia gazetesinin ana haberi. Gazetenin ön sayfasında başlıklar halinde verilen haberi aktarıyoruz.

“Hava alanlarında kaos ve çaresizlik –Almanya’daki genel grev Κıbrıs’ı etkiledi”

Frankfurt’tan gelen bir uçuş ertelendi, Münih uçuşunun yapılıp yapılmayacağı henüz belli değil…

Heathrow hava alanında 321 milyon avroluk zarar…

Rötar sayısında artış, yolcusuyla birlikte gitmeyen ya da bavul bölümünde teslimi saatlerce geciken bavullar, uçuşlarda hafiften fiyat artışları ve uçuş iptalleri…

Atina Eleftherios Venizelos hava alanı negatiflikler listesinde bir numara – En büyük hava alanı gecikmeleri listesinde dünya çapında sekizinci sırada yer aldı…

*

Filelefteros gazetesinin ana haberi:

“Tüm Avrupa’nın en pahalısıyız”

Diğer AB üye ülkelerine kıyasla Kıbrıs’ta önemli zamlar kaydedildi. Son bir ay içinde önceki aya kıyasla kaydedilen oran artışları Avrupa ülkelerinin ortalama artış oranına kıyasla en yüksek fiyat artışlarını oluşturuyor. Arpa ve mısır fiyatları AB ülkelerinde düşerken Kıbrıs’ta artış gözlemlendi. Bir yıl içinde temel gıda ürünlerinde büyük dalgalanma görüldü.

Son bir yılda gözlemlenen zamlardan örnekler:

Arpa yüzde 71

Domuz eti yüzde 19,1

Tavuk eti yüzde 3,2

Genel gıda ürünleri yüzde 8

Ekmek ve hububat ürünleri yüzde 11,7

Genel ürünler yüzde 12,1

Balık ve deniz ürünleri yüzde 7

Süt, peynir ve yumurta yüzde 5,8

Yağ ve yağ ürünleri yüzde 21,9

Gıda ürünleri yüzde 8,8

*

Haravgi gazetesinin ana haberi:

“Asgari ücrette yoksulluk formülü hazırlıyorlar – Hükümet işveren taleplerini tatmin etmek için iş çeviriyor”

Ön sayfada öne çıkan noktalar şöyle:

…Ve ansızın İstatistik Dairesinden işveren örgütleriyle Anastasiadis formülüne destek verme amaçlı müdahale

Ailelerin ihtiyaç verileri yerine istatistik verilere göre asgari ücret

Sotirula Haralambus: Aslolan asgari ücretin ne olacağı, kimleri kapsayacağı ve reformun neye hizmet etmesi gerektiğidir

İç sayfadaki haberden bazı alıntılar:

Hükümet işverenlerin taleplerini tatmin etmek amacıyla yoksulluk ve sefalet asgari ücreti formülü hazırlıyor.

Hükümet, asgari ücretle ilgili olarak 5/7/22 tarihinde Cumhurbaşkanlığında yapılan ve sosyal ortakların da katıldığı toplantıda, işverenlerin talepleri üzerine, Nikos Anastasiadis’in ortaya koyduğu formüle dayanan bir öneri hazırlıyor. Gazetemize ulaşan bilgilere göre asgari ücret önerisi daha önce ilgili konuda Çalışma Bakanı Zeta Emilianidu yönetiminde yapılan tartışmada konuşulanları ters yüz ediyor. Kısacası asgari ücret yurttaşların onurlu bir yaşam standardı temelindeki verilere göre değil ortalama maaş istatistik verilerine göre belirleniyor. Yani 1.727 avro üzerinden değil 1.573 avroluk ortalama maaş üzerinden.

Hatta bu amaçla dün İstatistik Dairesine işveren taleplerini destekleyen bir açıklama yapması talimatı verildi.

PEO Sendikası Genel Sekreteri Sotirula Haralambus dün Haravgi gazetesine yaptığı açıklamada toplu sözleşmelerde üzerinde anlaşmaya varılacak asgari ücretlerin iş kolunun tüm çalışanlarını kapsaması gerektiği, makul asgari ücretin ve çalışma saatlerinin garanti altına alınması, hayat pahalılığı ödeneğinin yeniden uygulamaya girmesi ve çalışanların tümünü kapsaması ve 13. maaş dâhil başka çalışan haklarını da kapsayan düzenlemelerin yapılması konularında PEO’nun, ısrarlı olduğunu belirtti.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazı seçmeler

*

Politis gazetesinden bir haber:

“Düzensiz göç – Düzensiz göçmenleri parayla cezbederek ülkelerine geri gönderiyoruz”

Son beş yıl içinde 7.515 düzensiz göçmenin ülkelerine gönüllü olarak geri döndüğü kaydedildi. Devletin göçmenlere sunduğu ekonomik teşvikler nedeniyle gönüllü dönüşler yıl be yıl artıyor. Ekonomik teşvikler, göçmenlerin ait oldukları ülkelerde birkaç yıllık maaşa denk gelen 1.500 avroya kadar ulaşabiliyor.

*

Alithia gazetesinden bir haber:

“Vaka sayısı düşüyor ama maskeler kalıyor – Vaka sayısında dünya çapında düşüş”

Avrupa’da ve genelde dünyada covid vakası sayısında görülen düşüş Kıbrıs’a da yansıdı. Bununla birlikte maskelerden kurtulacağımız konusunda en ufak bir umut yok. Öyle görünüyor ki maskeler yaz boyunca bize arkadaş olacak.

Altıncı dalganın gerilemeye başladığı olayını Sağlık Bakanı Mihalis Hacipandela da doğruladı. Covid 19’la ilgili pandemi manzarasının geçen hafta sonu olağan bir seyir izlediğini kaydeden Bakan tedavi vakalarında da gerileme olduğunu ifade etti. Hacipandela’ya göre şu anda Kıbrıs’ta 98 kişi covid tedavisi görüyor, Cumartesi günü yapılan 9.838 test sonucunda 989 vaka, Pazar günü ise 8.389 test sonucunda 537 vaka tespit edildi. Bakan “Tüm pandemi dalgalarını mükemmel bir biçimde idare ettik” diyerek iyimserliğini ifade etti.

Filelefteros gazetesinde yer alan yine cividle ilgili bir haberde ise yeni koronavirüs aşılarına dair tartışmaların Eylül ayında başlayacağı, aşıyı ne zaman olacağımızın ise henüz belli olmadığı yazıyor.

Farmakoloji Profesörü Hristos Petru’nun Filelefteros gazetesine yaptığı ilgili açıklamaya göre, nüfusun geneli için 3. doz, riskli gruplar içinse 4. dozun ne zaman yapılacağı ülkeden ülkeye farklılıklar gösterecek. Yeni Covid aşıları iki kombinasyonlu olacak. Yani hem başlangıçtaki virüsü hem de Omikron 1 mutantını kapsayacak. Omikron 4 ve 5 mutantlarını kapsayacak aşılara dair ise Hristos Petru ancak sonbahardan sonra yeni gelişmeler beklenmesi gerektiğini ifade etti.

*

Filelefteros gazetesinden bir haber:

“Doğu Akdeniz son 900 yılın en kötü kuraklık dönemini yaşıyor”

NASA’nın bilimsel verileri Doğu Akdeniz’de son 900 yıl içinde yaşanan en kötü kuraklık döneminin yaşanmakta olduğunu kaydetti. Buna paralel olarak Orta Doğu’daki hava ısısı yükselişi son 30 yılın dünya genel ortalamasına kıyasla büyük bir hızla yükseliyor.

Orta Doğu bölgesi gitgide ısınırken, BM, bölgenin bitki üretiminin 2025 yılına kadar yüzde 30 oranında azalabileceği ihtimalini vurguladı. Kuraklık nedeniyle ise Orta Doğu’nun 2050 yılına kadar gayri safi yurtiçi hasılasında yüzde 6 ile 14 oranında bir kayıp yaşanabileceği belirtildi.

NASA verilerine göre Doğu Akdeniz bölgesinde yaşanan 900 yılın en kötü kuraklığının, tarımın yağmur yağışlarına bağlı olduğu Suriye, Lübnan gibi ülkeler için büyük bir darbe olduğu göze çarpıyor. Ürdün ve Irak Körfezi ülkelerindeyse yeraltı kaynakları bakımından yaşayabilir bir perspektif görünmüyor.

*

Son Güncelleme: 27 Temmuz 2022 - 13:02

Son Haberler

14 Haziran
basın özetleri 14.06.24
12:51
EURO 2024 heyecanı başlıyor!
11:22
İngiltere'de Başbakan Sunak'ın popülaritesi dibe vurdu
11:20
Yunanistan'da sıcak hava dalgası etkili oluyor
11:18
Rusya'nın mülklerinden Ukrayna'ya 50 milyar dolar
11:16
76 yaşındaki İngiliz evinin bahçesinde ölü bulundu
11:14
Kıbrıs bugün yine yanıyor
11:13
Aşırı sıcaklar nedeniyle okullar saat 10.45 kapandı
11:10
Kundaklamadan söz ediliyor
11:09
Havadan yangın söndürme araçları da harekete geçti
10:06
13 Haziran
Ermenistan'da hükümet karşıtı gösteride şiddet olayları
16:59
Ukrayna'da Rus füze saldırısında 9 kişi hayatını kaybetti, 29 kişi ise yaralandı
16:57
Tüm haberler

Video on Demand

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.