Basın Özetleri 08.05.2024

Filelefteros Gazetesi “Suç grubu için açıklama”, Politis Gazetesi “Cuellar bulmacanın eksik parçalarını bir araya getirmeye çalışıyor”, Alithia Gazetesi “Hristodoulidis’ten ikili oyun”, Haravgi Gazetesi “Kıbrıs sorununda bir sonraki adımlar için kritik temaslar” Kıbrıs Rum gazetelerinde bugün manşette yer alan haberler oldu.

Filelefteros Gazetesi

  • Suç grubu için açıklama

“Polis, Anthoulis’i suç grubuna atfetti” alt başlıklı haberde, Lefkoşa polisinin, 23 Nisan tarihinde Paleochorio - Anthoupolis yolunda işlenen 34 yaşındaki Dimitris Andronikos'u öldürme girişimini, Kıbrıs genelinde hiyerarşik olarak faaliyet gösteren, organizasyon, koordinasyon ve farklı rollere sahip 9 kişilik bir suç grubunun işbirliğine bağladığı belirtildi. Haberin detayında, polisin, 9 kişinin ilgili suç eylemine karıştığına dair makul şüphe bulunduğuna ikna etmek amacıyla mahkeme maratonunda sunduklarından bu sonucun çıktığı belirtildi. Lefkoşa polisinin davada gözaltında tutulan kişilerin her biri için iddia ettiklerini ayrıntılı olarak sunduğu vuruglanan haberde ayrıca, Lefkoşa Kaza Mahkemesi Yargıcı Niovi Petridou’nun, Salı günü iki ayrı duruşmada 9 zanlının tutukluluk taleplerini onayladığı aktarldı.

  • Erdoğan'dan meydan okumalar

Haberin detayında, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Ankara'daki kabine toplantısının ardından yaptığı konuşmada "Dostlarımızı artırmaya çalışıyoruz. Bölgemizdeki ülkelerle çözemeyeceğimiz hiçbir sorunumuz yok" dediği belirtildi. Erdoğan’ın, Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis'in Türkiye ziyaretiyle ilgili olarak "Selçukluların iki başlı kartalı gibi Doğu ve Batı ile ilişkilerimizi geliştiriyoruz" diyerek Türkiye’nin Avrupa perspektifine ilişkin Brüksel'e mesaj göndermeyi de ihmal etmediği aktarılan haberde, Avrupa-Türkiye meseleleriyle ilgili olarak Erdoğan’ın "Türkiye, hukuk ilkelerine ve Pacta Sunt Servanda'ya (anlaşmalara saygı gösterilmesine) riayet edildiği sürece Avrupa Birliği ve üye devletleriyle ilişkilerini geliştirmeye istekli olduğunu ancak bunun gerçekleşmesi için öncelikle Avrupa Birliği'nin stratejik körlükten kurtulması ve Türkiye'yi dışlamaktan vazgeçmesi gerektiğini söylediği vurgulandı.


Politis Gazetesi

  • Cuellar bulmacanın eksik parçalarını bir araya getirmeye çalışıyor

“Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Şahsi Temsilcisi’nin Kıbrıs'taki temaslarının yeni turu bugün başlıyor” üst başlığıyla verilen haberde, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs Şahsi Temsilcisi Maria Angela Holguin Cuellar’ın, Kıbrıs sorunundaki çıkmazın ortadan kaldırılmasını sağlayacak koşulların yaratılması için yeni bir çaba sarf ettiği ve bu aşamada müzakere masasına dönülmesine katkıda bulunacak bazı "küçük adımları" tercih edileceği belirtildi. Haberin detayında, Kıbrıs sorununun güçlü aktörler ve özellikle de Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Şahsi Temsilcisi’nin özlü müzakerelerin yeniden başlamasına yol açacak süreci canlandırmak amacıyla ortak bir zemin bulmak için sürdürdüğü çabalar için bir bilmeceye dönüştüğü belirtildi. Haberde ayrıca, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Şahsi Temsilcisi’nin karşılaştığı zorlukların, Crans-Montana'daki görüşmelerin çökmesi ve Türk tarafının Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen çözüm çerçevesinden geri adım atmasının ardından ortaya çıkan, iki tarafın taban tabana zıt pozisyonlarının bir sonucu olduğu vuruglandı.

  • Yurtiçi tahvil ihracı masada

Haberin detayında, Kıbrıs Menkul Kıymetler Borsası Başkanı Marinos Hristodoulidis’in yaptığı açıklamada, devlet tahvillerinin yurt içinde ihraç edilmesi ve Menkul Kıymetler Borsası’na listelenmesi için görüşmelere başladıkları ve iyi bir aşamada olduklarını söylediği belirtildi. 2024 yılının Kıbrıs Menkul Kıymetler Borsası için verimli bir yıl olacağını kanıtlayan Menkul Kıymetler Borsası yönetiminin, ürün portföyünü zenginleştiren hamleler yaptığı aktarılan haberde, ortaklaşa Avrupa devlet tahvillerinin listelenmesi Kıbrıs Menkul Kıymetler Borsası’nın sermayesini iki katına çıkararak 20 milyar Euro'ya yükselttiği vurgulandı. Önümüzdeki aylarda yabancı bir borsanın stratejik yatırımcı olarak katılımıyla özelleştirme sürecine devam etmek için yasal prosedürler devam ettiği hatırlatılan haberde, Kıbrıs piyasasından tahvil ihracı ve yeni şirketlerin listelenmesi konusunda görüşmelerin de devam ettiği belirtildi.


Alithia Gazetesi

  • Hristodoulidis’ten ikili oyun

“Cumhurbaşkanı, DİSİ ve Annita'nın altını oymayı hedefliyor”, “DİKO, ELAM'ın oy oranındaki artıştan Cumhurbaşkanlığı’ndan kaynaklandığına inanıyor” üst başlıklarıyla verilen haberde; Cumhurbaşkanı Nikos Hristodulidis ve DİKO Başkanı Nikolas Papadopoulos arasındaki ilişkinin kırılganlığıyla ilgili yayınlar yapıldığı ve DİKO içinde seçimlere birkaç hafta kala Cumhurbaşkanı’nın ELAM'ı güçlendirmek için el altından yürüttüğü çabalarla ilgili söylentilerin arttığı aktarıldı. Haberin detayında, DİKO yetkililerinin yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Hristodulidis’in bir yandan seçimlerden sonra hükümete girebilmek için DİSİ'ye bir maliyet yaratmak ve aynı zamanda bu şekilde 2028 tehdidini zayıflatmak istediğini ayrıca ELAM'a kampanya borçlarını da ödediğini söylediği belirtildi.

  • Kanıt ve gerekçelere atıflar

Haberin detayında, Anthoupolis'deki cinayet girişiminin şüphelileri için gözaltı kararı alındığı belirtildi. Dimitrioui olarak da bilinen Dimitris Andronikos'un iki suikastçisine kesilen cezanın bir benzin istasyonunun kapalı devre kameraları tarafından yapılan kayıtların neden olduğu belirtildi.


Haravgi Gazetesi

  • Kıbrıs sorununda bir sonraki adımlar için kritik temaslar

“Cuellar bugün Hristodoulidis ve Tatar ile ayrı ayrı görüşecek” alt başlığıyla verilen haberde; Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs Şahsi Temsilcisi Maria Angela Holguin Cuellar’ın 14 Mayıs'a kadar Kıbrıs’ta bulunacağı belirtildi. Haberin detayında, görüşmelerin yeniden başlatılması amacıyla iki taraf arasında ortak zemin arayışının devam ettiği vurgulandı. Haberde ayrıca, Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis’in Pazartesi günü Türkiye'yi ziyaret edeceği ve burada Kıbrıs sorununun da ele alınacağı aktarıldı.

  • İsrai̇l soykırıma devam edi̇yor

Haberin detayında, İsrail'in Filistin halkına yönelik katliamının devam ettiği vurgulandı. Gazze'de İsrail hava bombardımanında 7 kişinin hayatını kaybettiği ve çok sayıda kişinin yaralandığı belirtilen haberde, bombardımanın Gazze’nin kuzeyinde bir apartman dairesine isabet ettiği ve görgü tanıklarının başta Refah olmak üzere Filistin bölgesinin orta ve güney kesimlerinde ateş açıldığını ve bombardıman yapıldığını ifade ettiği vurgulandı.

Son Güncelleme: 08 Mayıs 2024 - 15:47

Son Haberler

24 Haziran
basın özetleri 24.06.24
12:51
EURO 2024'de Almanya ve İsviçre son 16 turunda
11:07
Dışişleri Bakanı ile Tarım Bakanı Lüksemburg'da konseylere katılıyor
11:04
Macron istifa etmeyecek
11:02
Mekke'de sıcak hava dalgası nedeniyle can kayıpları artmaya devam ediyor
11:01
ABD: Daha geniş bir çatışma riski var
10:59
Netanyahu: Hamas ile şiddetli çatışmalar sona eriyor
10:58
Dağıstan'da terör saldırılarısı
10:55
23 Haziran
Polis görev başında olan bir polis memuruna yönelik cinayete teşebbüs ve kasten zarar verme olayını inceliyor.
16:54
Manchester Havalimanı'nda elektrik kesintisinden dolayı Kıbrıs'a giden 3 uçuş da etkilendi.
16:51
Dendias: Yunanistan-Türkiye ilişkilerinde sayfa değişikliği için Ankara'nın cesur bir tutuma ihtiyacı var.
16:49
Dışişleri Bakanı: Kıbrıs ile ABD arasında Stratejik Diyaloğun kurumsallaştırılması bir "referans noktasıdır"
14:34
Tüm haberler

Video on Demand

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.