basın özetleri 03.04.24

Alithia gazetesinin ana haberi:

“Dünya sarsıldı – World Central Kitchen’ın 7 gönüllüsü öldü – İsrail Hava Kuvvetleri insani koridoru bombaladı”

Savaş uçağından atılan roket içinde yedi gönüllünün bulunduğu aracı vurdu.

İsrail Ordusu olay hakkında araştırma başlattı.

Gazze Şeridi’ndeki sivillere yardım misyonunu üstlenen 3 gemi Kıbrıs’a geri dönüyor.

Olayın onu son derece sarstığını söyleyen MKO’nun CEO’su İsraillilerin yiyecekleri silah olarak kullandığını söyledi.

*

Haravgi gazetesinin ana haberi:

“Şirketlerden petrol ürünlerine aşırı zamlar – AKEL indirimli KDV vergisi uygulamasının geri getirilmesi için bastırıyor” başlıkları altındaki haberde gazetenin ön sayfasında şu noktalar öne çıkıyor:

Tüketiciler Derneği vergi önleminin kalkmasından doğan artışla birlikte zam da yapıldığını şikâyet etti.

Hükümet devlet kasalarını doldururken tüketicinin cebini boşaltıyor.

Bankaların ve enerji alanındaki büyük yatırımcılarının aşırı kârlarına dokunmayı reddediyorlar.

*

Politis gazetesinin ana haberi:

“İsrailliler gönüllüleri ve Amaltheia’yı öldürdü – Cinayet uluslararası alanda feryatla karşılandı”

İsrail'in, Amerikan sivil toplum örgütü World Central Kitchen’ın insani misyonuna yönelik, örgütün yedi gönüllüsünün hayatına mal olan hava saldırısı tüm dünyada kınandı.

Amalthia koridoru üzerinden Gazze'ye insani yardım gönderilmesi sürecinde Kıbrıs'ın ana ortaklarından biri olan WCK'in çalışanları, Kıbrıs'tan deniz yoluyla gönderilen insani yardımın Filistin bölgesine teslim edilmesi sürecine katılıyordu.

Örgüt, bölgedeki faaliyetlerini durdurduğunu duyurdu ve üç gemisi, Kıbrıs'tan Gazze'ye gönderilen son yardım kargosunu boşaltmaya vakit bulamadan Kıbrıs'a dönüyor. Amalthia girişiminin ne olacağı artık belirsiz.

*

Filelefteros gazetesinin ana haberi:

“Büyük miktarda ilaç tahrif oldu – Sağlık Bakanlığının depolarını su bastı – Binlerce ilaç kullanılmaz halde, olay 2 hafta boyunca saklandı”

Κathara Deytera günü Lefkoşa'da meydana gelen fırtına, Sağlık Bakanlığı'nın ilaç stoklarında büyük hasara neden oldu ve olay gizli tutuldu. Aşınma nedeniyle hasar gören çatıdan depolara su ve dolu girdi, bunun sonucunda çok sayıda ilaç kullanılamaz hale geldi. Sağlık Bakanlığı stokları tamamlamak amacıyla ilaç ithalatçılarıyla temas halindeyken hasar tespit çalışmaları da sürüyor. Depolarda, vatandaşların GESY aracılığıyla aldığı özel ilaçların yanı sıra OKYPY'nin kamu hastanelerinin işleyişi için ihtiyaç duyduğu ilaçlar da bulunuyor.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazıları

*

Haravgi gazetesinden:

“AKEL, Ulusal Konseyin toplanmasını talep etti - Partiler, Cumhurbaşkanının kabul ettiği BM Genel Sekreteri önerileri hakkında bilgi talep etti”

AKEL Ulusal Konseyin toplantıya çağrılmasını ve Cumhurbaşkanının siyasi partileri, BM Genel Sekreteri ile Brüksel'deki görüşmelerinde kabul ettiği ve Kıbrıs Türk liderliği tarafından da kabul edileceğini umduğunu ifade ettiği önerilerine yönelik bilgilendirmesini istedi.

AKEL, Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak siyasi liderlik arasında bilgi ve görüş alışverişinin yapılacağı yer olarak Ulusal Konsey'in önemini yineledi.

Ayrıca DİSİ basın temsilcisi Onufrios Koula, Cumhurbaşkanının BM Genel Sekreteri tarafından önerilerin sunulduğunu ve kendisinin de bunları kabul ettiği yönündeki açıklamasına şaşırdığını ifade etti. Kendisi, Ulusal Konseyin bu aşamada düzenli aralıklarla toplanması gerektiğini de sözlerine ekledi. Sadece sonradan bilgi almak için değil, ön danışma, değerlendirme alışverişi ve tüm toplantı ve temaslarda tarafımızın konumunun geliştirilmesine katkıda bulunacak bir stratejinin hazırlanması için de bu toplantıların önem taşıdığını vurguladı.

*

Kıbrıs Otizmlilerle Dayanışma Derneği Başkanı Tasula Yeoryiadu dünya çapında meydana gelen her 58 doğumda bir çocuğun otizmli olduğunu söyledi. Tasula Yeoryiadu otizm vakalarında dünya çapında artış kaydedildiğini belirtti.

*

İsrail'in kanlı eylemleri tepkiyle karşılandı…

İsrail’in Netanyahu Hükümeti artık sadece Filistin halkının katili değil, aynı zamanda bölgemizdeki tüm devletler ve halklar için bir tehlike, küresel barış ve güvenliğe yönelik bir tehdittir... Hristodulidis hükümeti İsrail'in canice girişimini kınamayı reddediyor.

*

Haravgi’den birkaç haber başlığı:

Avrupa parlamentosu Başkanı Roberta Metsola Kıbrıs’ta iki devlet çözümünün kabul edilir olmadığını açıkladı

Metsola’nın Kıbrıs’taki görüşmelerinde Ankara – Avrupa Birliği ilişkileri ele alındı

*

Cumhurbaşkanı Hristodulidis Amalthia Planının durdurulmayacağı konusunda güvence verdi

*

AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu partisinin Kıbrıs sorunu grubuna iki isim önereceğini duyurdu

Stefanu Cumhurbaşkanının BM GS’nin önerileri hakkında partileri bilgilendirmediğini söyledi

*

Filelefteros’tan kısa kısa:

Avakum Manastırı skandalı - İlk davanın dosyası hazır

Avakum Manastırı skandalı ile ilgili ilk dosya Hukuk Dairesine gönderildi

*

Tatar New York’a gitmeden önce kapıları kapattı – Yerapetritis ile koordinasyon

Ersin Tatar New York’a gitmek üzere uçağa binmeden önce BM GS ile görüşmesine dair kapıları kapatmayı ihmal etmedi. Yunan Dışişleri Bakanı Yerapetritis koordinasyonun sağlanması üzere dün Lefkoşa’daydı.

*

Elektrik Bağlantısı – Şimdiden çalışma için faturalara ücretin konmasını istiyorlar

Kablo bağlantısı çalışmasının Yunanlı İdarecisi tüketici ücretinin şimdiden faturalara yüklenmesini talep ediyor. Nexans bağlantı çalışmalarını durdurmakla tehdit etti.

*

722 milyon lira değerinde 33 yeni su projesi planı - Altyapı çalışmaları

Entegre su politikasının uygulanması kapsamında Kıbrıs genelinde hem su temini hem de sulama ihtiyaçlarına hizmet edecek bir plan hazırlandı.

*

Alithia gazetesinden:

“Makarios Druşotis'in ifadesi dört saat sürdü - Mafya Devleti kitabı için bağımsız Yolsuzlukla Mücadele Kurumuna çağrıldı”

Makarios Druşotis yetkililere 2013 yılındaki ekonomik kriz ve dönemin Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in manipülasyonları hakkında çok sayıda belge verdi.

*

Göçmenler sorunu

Göçmenler sorunu kontrolden çıktı. Kaç kişiyi yurt dışı ettiysek bir o kadarı daha geldi. 2675 göçmen ülkesine gönderildi. 2200 yeni göçmen geldi. 1000 tanesi sadece son 20 gün içinde.

Son Güncelleme: 03 Nisan 2024 - 13:04

Son Haberler

22 Mayıs
Gazze Şeridi'ndeki çatışmalar nedeniyle, geçici iskeleye boşaltılan insani yardımlarda sıkıntı yaşanıyor.
15:07
basın özetleri 22.05.24
15:04
Birleşmiş Milletler: Gazze Şeridi'ndeki sivil halkın durumu, insani yardıma sınırlı erişim nedeniyle son derece kritik
15:04
Avrupa devletlerinin Filistin devletini tanıması ya da tanıma niyetinde olması Tel Aviv'in sert tepkisine neden oldu.
13:34
On binlerce İranlı, Cumhurbaşkanı Reisi ve dışişleri bakanına veda etmek için Tahran'ın merkezinde toplandı.
13:32
Thanasis Nikolau'nun ölü bulunmasıyla ilgili davada atanan suç soruşturmacıları görev tanımlarını teslim aldı.
13:30
21 Mayıs
basın özetleri 21.05.24
14:33
20 Mayıs
Dışişleri Bakanı: Lübnan'a yapılan ortak ziyaret sonuç verdi
15:38
Lübnan: Kıbrıs'a düzensiz göç azaldı
15:36
Enerji Bakanı: Uygulanabilir bir B planı var
15:35
Reisi'nin ölümü dolayısıyla taziyeler yayınlandı
15:33
İran'da Reisi'nin yerine ilk cumhurbaşkanı yardımcısı atandı
15:30
Tüm haberler

Video on Demand

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.