Basın Özetleri 22.04.2024

Filelefteros Gazetesi “Ankara'dan bir sinyal bekliyor”, Politis Gazetesi “Yeşil Hat'tan göçmen kaçakçılığı yapan bir çetenin izinde”, Alithia Gazetesi “Genel Denetçi ve Başsavcı Yardımcısı kılıçları çekti”, Haravgi Gazetesi “Bakanlık 1974 genelgesiyle darbeyi ortadan kaldırdı” Kıbrıs Rum gazetelerinde bugün manşette yer alan haberler oldu.

Filelefteros Gazetesi

  • Ankara'dan bir sinyal bekliyor

“Kıbrıs sorunu ve Avrupa Birliği - Türkiye ilişkileri için 20 günlük kritik temaslar” üst başlıklı haberde, Birleşmiş Millerler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs Şahsi Temsilcisi Maria Angela Holguín Cuéllar’ın, bu haftadan başlayarak 20 gün boyunca, Kıbrıs sorununun çok uzun süren seyri ve iki taraf arasındaki müzakerelerin yeniden canlandırılması çabalarıyla ilgili bir dizi önemli toplantı yapacağı belirtildi. Haberin detayında, Cuéllar’ın Mayıs ayında Lefkoşa'ya gelmeden önce üç Avrupa başkentini gezmesi, Kıbrıs hükümetinin Avrupa Birliği konusunda Türkiye'nin yaklaşım değişikliğini talep eden hamlelerinin sonuç verip vermeyeceğini göstereceği aktarıldı. Haberde ayrıca; Lefkoşa’nın, Türkiye'nin Avrupa Konseyi sonuçlarına verdiği tepkiye yanıt vermek istemediği ve bunun, önümüzdeki haftalarda yaşanacaklarla alakasız olmadığı, hem Avrupa Birliği'nde hem de Kıbrıs'ta ve Türkiye'de yapılacak bir dizi toplantının sonuçlarının beklendiği vuruglandı.


Politis Gazetesi

  • Yeşil Hat'tan göçmen kaçakçılığı yapan bir çetenin izinde

“Hava yoluyla Timbou'daki yasadışı havaalanına gidip serbest bölgelere yöneliyorlar” üst başlığıyla verilen haberde, göçmen kaçakçılığı halkasının kara deliklerinin yeşil hattı delik deşik ettiği belirtildi. Haberin detayında, yasadışı göçmenlerin, Türkiye üzerinden Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kontrolü altında olmayan topraklara ve oradan da özgür bölgelere ulaştığı ve bu nedenler polis önlemleri ve devriyelerin yoğunlaştırıldığı aktarıldı. Kıbrıs Cumhuriyeti yetkililerinin, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kontrolü altında olmayan topraklar üzerinden yapılan organize bir göçmen kaçakçılığı şebekesinin izini sürdüğü vurgulanan haberde, son aylarda Yeşil Hat boyunca göçmenlerin serbest bölgelere yönlendirildiği belirli noktalar tespit edildiği belirtildi. Bugüne kadar elde edilen bilgilere göre, genellikle 8 ila 12 kişilik küçük göçmen grupları ara bölge yakınlarında karayoluyla taşınıyor ve akşam saatlerinde, başka bir kaçakçı tarafından farklı noktalara götürülmek üzere serbest bölgelere geçiyorlar.


Alithia Gazetesi

  • Genel Denetçi ve Başsavcı Yardımcısı kılıçları çekti

“Odysseas Mihailidis'in için senaryolar yargı önünde” üst başlıklı haberde; Başsavcı Yardımcısı Savvas Angelidis’in Genel Denetçi Odysseas Mihailidis'in diğer makam ve hizmetlerin sorumluluklarına müdahale ettiğini ve tarafsızlık eksikliğinin devletin düzenli ve etkin işleyişini olumsuz yönde etkilediğini savunduğu belirtildi. Haberin detayında, Odysseas Mihailidis'in görevi suiistimal suçlaması nedeniyle yargı huzuruna çıkaracağına dair konuya herhangi bir yanıt vermediği aktarılırken, konuyla ilgili Denetleme Dairesi, Başsavcı Yardımcısına yönelik şikayetlerinin Yolsuzlukla Mücadele Kurumu nezdinde beklemede olduğu yanıtını verdi. Haberde ayrıca, kendisiyle ilgili Odysseas Mihailidis'in, Anayasa Mahkemesi'nin söz sahibi olacağını söylediği ve konuyla ilgili Yüksek Denetim Kurumları Teşkilatı'nın bilgilendireceği uyarısında bulunduğu belirtildi.


Haravgi Gazetesi

  • Bakanlık 1974 genelgesiyle darbeyi ortadan kaldırdı

“AKEL, başta hükümeti destekleyen partileri ve Eğitim Bakanlığı olmak üzere pozisyon almaya çağırdı” alt başlığıyla verilen haberde; Eğitim, Spor ve Gençlik Bakanlığı’nın tarihsel olayları kasıtlı, çarpık ve parçalı sunumunun, tarih bilincinin geliştirilmesine yardımcı olmadığı belirtildi. Haberin detayında, en büyük felaketin; Cunta, EOKA B ve Türkiye ortak planlamasının sonucu olduğu vurgulandı. Haberde ayrıca, AKEL’in 1974 sonucunu getiren hoşgörü manipülasyonlarının tekrarına tolerans göstermeyeceği vurgulandı.

Son Haberler

22 Mayıs
Gazze Şeridi'ndeki çatışmalar nedeniyle, geçici iskeleye boşaltılan insani yardımlarda sıkıntı yaşanıyor.
15:07
basın özetleri 22.05.24
15:04
Birleşmiş Milletler: Gazze Şeridi'ndeki sivil halkın durumu, insani yardıma sınırlı erişim nedeniyle son derece kritik
15:04
Avrupa devletlerinin Filistin devletini tanıması ya da tanıma niyetinde olması Tel Aviv'in sert tepkisine neden oldu.
13:34
On binlerce İranlı, Cumhurbaşkanı Reisi ve dışişleri bakanına veda etmek için Tahran'ın merkezinde toplandı.
13:32
Thanasis Nikolau'nun ölü bulunmasıyla ilgili davada atanan suç soruşturmacıları görev tanımlarını teslim aldı.
13:30
21 Mayıs
basın özetleri 21.05.24
14:33
20 Mayıs
Dışişleri Bakanı: Lübnan'a yapılan ortak ziyaret sonuç verdi
15:38
Lübnan: Kıbrıs'a düzensiz göç azaldı
15:36
Enerji Bakanı: Uygulanabilir bir B planı var
15:35
Reisi'nin ölümü dolayısıyla taziyeler yayınlandı
15:33
İran'da Reisi'nin yerine ilk cumhurbaşkanı yardımcısı atandı
15:30
Tüm haberler

Video on Demand

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.