basın özetleri 02.04.24

Haravgi gazetesinin ana haberi:

“Hükümet Avrobarometrenin kamuoyu yoklamasında da battı – Yüzde 31 güven derecesi aldı ve sondan dördüncü sıraya yerleşti” başlıkları altında öne çıkan noktalar şöyle:

Kıbrıslıların yüzde 54’ü ülkenin geleceğine karamsar bakıyor.

Kıbrıslı yurttaşların yüzde 44’ü yerel yönetime daha çok güveniyor.

Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılımın bugüne kadar olan katılımdan daha yüksek olacağı konusunda iyimserlik var.

Habere göre Kıbrıs’tan 501 yurttaşın yer aldığı yeni Avrobarometrenin sonuçları Nikos Hristodulidis hükümetinin yurttaşların sadece yüzde 31 oranında güvenini kazandığını gösterdi. Hükümete güvenmediğini söyleyen yurttaşların oranı yüzde 64. Yüzde 5’i ise cevap vermedi. Sıralamada Kıbrıs’ı yüzde 30 ile Slovakya, yüzde 29 ile Bulgaristan ve yüzde 26 ile Romanya izliyor. Finlandiya’da hükümete güvenen yurttaşların oranı yüzde 85, Lüksemburg’ta yüzde 77, Danimarka’da yüzde 71, Almanya’da 61, Polonya yüzde 61, İsveç’te yüzde 58, Çekya’da yüzde 58, Litvanya’da 57, Belçika’da 55, Nederlands 54, Avusturya yüzde 52, Portekiz yüzde 50, Macaristan’da 49, Letonya’da 48, Malta yüzde 47, Estonya’da 44, İtalya’da 43, İspanya’da yüzde 41, Yunanistan’da 39, Fransa’da 39, Hırvatistan’da yüzde 36, Slovenya’da ise yüzde 33.

Kıbrıs’ta hükümete güven oranının bu kadar alçaklarda seyrediyor olmasının nedeni öyle görünüyor ki yurttaşların siyasi kararların yanlış yönde olduğuna inanıyor olması. Somut olarak yurttaşların sadece 27’si gelişmelerin doğru yönde gittiğine inandığını söyledi. Tersine yüzde 60’ı ise yanlış yönde gittiğine inandığını belirtti.

*

Politis gazetesinin ana haberi:

“Mafya devleti araştırması bugün derinlere dalacak – Araştırma müfettişlerinin huzurunda ifade alımları başlıyor. İlk ifade verecek olan gazeteci – yazar Makarios Druşotis” başlıklı habere göre

Makarios Druşotis’in üzerinde çok tartışılan kitabı hakkında ve Nikos Anastasiadis’e yönelik yolsuzluk iddiaları hakkındaki elindeki argümanları sunmak üzere Yolsuzlukla Mücadele Makamı’nın kapısını geçmesi bekleniyor.

Araştırmacı müfettişler grubunun otoritesi genel kabul gören başkanı hukukçu Gabriela Loise McIntyre. Diğer üyeleriyse yolsuzluk suçlarıyla uğraşan Kıbrıslı avukatlar Harilaos Hrisanthu, Orestis Nikita ve Andreas Efthimiu.

Daha sonra Anastasiadis Hükümetinin bakanları ve yetkilileri ifade vermeye çağrılacaklar. Aralarında bugünkü Cumhurbaşkanı Nikos Hristodulidis’in de yer alması mümkün. Cumhurbaşkanının ifadesinin alınıp alınmayacağı araştırmacı müfettişlerin kararına ve toplanacak kanıtlara bağlı olacak.

*

Alithia gazetesinin ana haberi:

“Bir aydır ön onay bekliyorlar – Herkese fotovoltaik projesine başvuran tüketici mutsuz”

6.000 olarak belirlenen başvuru sahipleri daha ilk adımda zorluk ve gecikmelerle karşılaştı.

Bir fotovoltaik sisteminden yararlanmayan konutlar için geçen zaman ve zaralarına işliyor.

Bu ritimlerle ve verilerde bir değişiklik olmadığı takdirde fiyatların el yakacağı yaz dönemine yetişip yetişemeyecekleri belli değil.

DİSİ milletvekili Kiryakos Haciyannis tüketicinin ödediği Yenilenebilir Enerji Kaynakları ve Enerji Tasarrufu vergisinin yükseltilmesinin talep edileceğine dair korkular ifade etti.

*

Filelefteros gazetesinin ana haberi:

“Yine kabloda takıldılar – Kıbrıs yeni maliyet dağılımı içeren Maliyet – Yarar raporu istedi” başlıkları altında verilen habere göre

Filelefteros’un eline ulaşan bilgiler Kıbrıs makamlarının Kıbrıs – Girit elektrik bağlantısının Yunanlı Taşıma İdarecisinden yeni bir maliyet – yarar raporu ve iki ülkenin Düzenleyicileri tarafından hazırlanan, maliyetin iki ülkenin tüketicisi arasında paylaşılmasına dair eski kararın tekrar ele alınmasını yeniden istediğini gösteriyor. 2017 raporuna göre maliyetin yüzde 63’ü Kıbrıslı tüketiciye yüzde 37’si ise Yunanlı tüketiciye ait. Ancak günümüz verilerine göre bu çalışma Yunanistan’ın yenilenebilir kaynaklardan elde edilen enerji fazlasının Kıbrıs ve İsrail’e aktarılmasını sağlayacak. Başka kaynaklar ise kablonun asıl olarak Kıbrıs’ın işine yarayacağı zira enerji izolasyonundan kurtulacağı konusunda ısrar ediyor. Kıbrıs Cumhuriyeti hükümetinin bu konuyu ağırdan alması Yunanistan’da ilgili devlet çevrelerini rahatsız ediyor.

*

Türkiye’de dün yapılan yerel yönetim seçimleri Kıbrıs Rum gazetelerinde yer alan bir diğer haberi oluşturuyor. Tüm gazeteler ön sayfadan veriyor haberi. Başlıklarını aktarıyoruz.

Alithia gazetesi ön sayfasında şöyle yazdı:

“Erdoğan’ın ağır yenilgisinin ertesi günü – Türkiye’de İmamoğlu ve ana muhalefet ciddi oranda güç kazandı”

Türk Cumhurbaşkanının elinde sonucu tersine çevirmek için çok zaman var.

Toplumun mesajı açık ve net. Erdoğan’ın Türkiye’de egemen olan ekonomik ortamı iyileştirmek için içte temel icraatlar yapması gerekiyor.

*

Haravgi gazetesi:

Belediye seçimleri Erdoğan’a tokat

İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya ve Bursa’da büyük farkla CHP kazandı

*

Filelefteros:

Yenilmez Erdoğan’ın yenilgisi gelişmelere gebe

Yenilginin ertesi günü

Türkiye’de ana muhalefetin muvaffakiyeti “yenilmez” Erdoğan’ın profiline bir darbe daha vurdu

*

Politis:

Türkiye – Erdoğan

Seçim tokadının ertesi günü

Belediye seçimlerinde Türkiye’nin büyük kentlerinde muhalefetin öncülüğü alması güçlü mesajlar verdi. Bu, idare partisi AKP ve Erdoğan için büyük bir yenilgi oldu. AKP’nin 45 il belediyesi 24’e indi.

Son Güncelleme: 02 Nisan 2024 - 15:20

Son Haberler

22 Mayıs
Gazze Şeridi'ndeki çatışmalar nedeniyle, geçici iskeleye boşaltılan insani yardımlarda sıkıntı yaşanıyor.
15:07
basın özetleri 22.05.24
15:04
Birleşmiş Milletler: Gazze Şeridi'ndeki sivil halkın durumu, insani yardıma sınırlı erişim nedeniyle son derece kritik
15:04
Avrupa devletlerinin Filistin devletini tanıması ya da tanıma niyetinde olması Tel Aviv'in sert tepkisine neden oldu.
13:34
On binlerce İranlı, Cumhurbaşkanı Reisi ve dışişleri bakanına veda etmek için Tahran'ın merkezinde toplandı.
13:32
Thanasis Nikolau'nun ölü bulunmasıyla ilgili davada atanan suç soruşturmacıları görev tanımlarını teslim aldı.
13:30
21 Mayıs
basın özetleri 21.05.24
14:33
20 Mayıs
Dışişleri Bakanı: Lübnan'a yapılan ortak ziyaret sonuç verdi
15:38
Lübnan: Kıbrıs'a düzensiz göç azaldı
15:36
Enerji Bakanı: Uygulanabilir bir B planı var
15:35
Reisi'nin ölümü dolayısıyla taziyeler yayınlandı
15:33
İran'da Reisi'nin yerine ilk cumhurbaşkanı yardımcısı atandı
15:30
Tüm haberler

Video on Demand

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.