basın özetleri 11.04.24

Alithia gazetesinin ana haberi:

“Hükümetin suskunluğu muhalefeti öfkelendiriyor – DİSİ-AKEL bir kez daha göçmenler ve Kıbrıs sorunu için Ulusal Konsey’in toplanmasını istiyor”

Hükümetin ve Cumhurbaşkanının genel laflarla yaptığı içi boş açıklamalar siyasi kriz yaratmak üzere. Muhalefet karartmadan söz ediyor.

DİSİ “Lübnan ile belirli konularda anlaştık”, “Sonuçlarını görmek için bekliyoruz” türünden açıklamalar bizde “Tam olarak ne üzerine anlaşmaya varıldı” sorusunu yaratmıştır” dedi.

Göründüğü kadarıyla Cumhurbaşkanı Hristodulidis kritik konularda gösterecek bir şeyi olmadığı zaman yaratıcılığını kullanarak gizem dolu açıklamalar yapmayı seviyor.

Cumhurbaşkanının göçmenler sorunuyla ilgili olarak ne içte ne de yurt dışında hoşa gitmeyecek önlemler alınacağını söylediğini hatırlatırız. Bir başka durumda Cumhurbaşkanı Antonio Guteres’in Kıbrıs sorunuyla ilgili öneri getirdiğini ve kendisinin de bu öneriyi kabul ettiğini söyledi. Daha öncesinde de Hristodulidis Ay Demet’in ölü bölgesindeki olayla ilgili olarak görünür ve görünmez önlemler alınaczağından söz etmişti. Bütün bu konularda partiler asla bilgilendirilmedi.

*

Haravgi gazetesinin ana haberi:

“Göçmenler sorunuyla ilgili Avrupa dayanışması satın alınacak – Avrupa Parlamentosunun göç sorunuyla ilgili yeni kuralları az farkla onaylandı” başlıkları altında öne çıkan noktalar şöyle:

“Dublin ilkesi kalıyor”. İlk kabul ülkesinin sorumlu olduğu ilkesi değişmiyor.

Biyometrik verileri depolayan Εurodac parmak izi veri tabanı oluşturulacak.

Uluslararası koruma statüsünün verilmesi konusunda tüm üye devletler tarafından ortak bir prosedür uygulanacak.

*

Politis gazetesinin ana haberi:

“Hastanelerde hemşire sıkıntısı, 500 hemşireye daha ihtiyaç var – Sağlık Bakanlığının araştırması önümüzdeki 3-4 yıl içinde büyük hemşire ihtiyacı oluşacağını ortaya koydu”

Yeni hastanelerin yıl be yıl artması ve mevcut hastanelerin genişletilmesinden dolayı önümüzdeki yıllarda yüzlerce hemşireye ihtiyaç duyulacağı öngörülüyor. Mevcut özel hastaneler daha şimdiden hemşire bulamadıklarından yakınıyorlar.

Sağlık Bakanlığı sadece kliniklerde yatan hasta bölümlerinde beş yüz yeni hastaneye ihtiyaç olacağı değerlendirmesi yaptı. Oysa hemşirelik okulları her yıl yaklaşık yüz civarında mezun veriyor. Üçüncü ülkelerden hemşire alımında iyi Yunanca bilinmemesi önemli bir sıkıntı olarak nitelendiriliyor.

Sağlık Bakanlığı sorunu okullarda yapılacak meslekle ilgili bilgilendirme kampanyalarıyla çözmeyi hedefliyor. Bu arada ciddi sayıda hemşire hastanede çalışmak yerine doktor kliniklerinde görev yapmayı tercih ediyor.

*

Filelefteros gazetesinin ana haberi:

“Metrekareler ateş aldı – Son 3 yıl içinde konut maliyeti yüzde 30 oranında fırladı – 2022’den 2024’e kadar 150 metrekarelik bir evin maliyeti 100 bin avro arttı”

Gün be gün yükselmeye devam eden ev ve daire inşaatı maliyeti ve satış fiyatları Kıbrıslıların büyük çoğunluğu için konut sahibi olmayı ulaşılamaz bir düş haline getirdi. Filelefteros’un 2024’ün ilk aylarında inşaat sektöründen topladığı veriler orta kalitede bir evin maliyeti metrekare başına 2.500, bir daireninki ise 1.650 avroyu bulduğunu ortaya koydu. 2022 yılında ev fiyatlarının metrekaresi 1.100 ile 1.300 avro arasında değişiyordu. Dolayısıyla bu yıl ev almaya kalkışan tüketici, 2022 yılında vereceği fiyattan 100 bin avro daha fazla ödemek durumdadır.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazı seçmeler:

Filelefteros gazetesinden:

“Mağusa İmar Planı - Maksimum büyüme yüksekliği 13,5 metre”

Paralimni, Aya Napa ve Derinya imar planı büyük değişiklikler getiriyor.

*

“Tatar yolları kapatıyor – Sonuç sadece Guteres hamlesinden sonra”

Tatar’ın seyahati Kıbrıs sorunundaki çabaları daha da zorlaştırdı. Kıbrıs Rum tarafı BM GS’nden gelecek bir hamleden umut bekliyor.

*

“Mitsotakis’i beklerken Ankara diyalog yerine gerginliği seçti”

Mitsotakis’in ziyaretinin arifesinde Türk tarafı kıta sahanlığı konusunun tartışılmasından kaçınmak amacıyla yeni konular açıyor.

*

“DİSİ ELAM’ın baskısı altında AKEL’i vuruyor”

DİSİ bir yandan ELAM’ın öte yandansa AKEL’in baskısı altında. DİSİ dün AKEL’i birinci parti çıkabilmek için aşırı sağın oyununu oynamakla suçladı.

*

“Aya Napa Belediyesi yasa dışı inşa edilen manastır konusunu 1 Mart’ta öğrendi”

Aya Napa Belediyesi Cavo Greco’da inşa edilen manastır meselesi hakkında 1 Mart’ta bilgi sahibi oldu. Belediye çalışmaların durdurulması için Kiliseye mektubunu 20 Mart’ta gönderdi.

*

Politis gazetesinden:

“Kıbrıs Bankası 125. Yılını etkinlikle kutladı”

Kıbrıs Bankası İdaresi, Bankanın kuruluşunun 125. Yılı etkinliğinde, Kıbrıs Bankasının güçlü ve dönemin fırsatlarına cevap vermeye hazır olduğu konusunda güvence verdi.

*

“Kıbrıs Barosu keşişlerin avukatlarını şikâyet etti”

Avakum Manastırı davasında yeni bir boyut; Kıbrıs Barosu görevden alınan iki arşimandritin avukatları hakkında Avukatlar Yasasının belirli maddelerini ihlal ettikleri gerekçesiyle cezai kovuşturma başlatılmasını talep etti. Polis şikâyet yapıldığını doğruladı.

*

Alithia’dan:

“Soru işaretleri çok, kafa karışıklığı büyük – Larnaka Limanı ve Marinasını kalkındırma projesi çökme riskiyle karşı karşıya”

Hükümet geçen Ocak ayında 10 milyonluk banka garantisinin parasını, garantinin süresi bitmeden 10 gün önce çekebilirdi. KİTİON şirketi Larnaka Ticaret ve Sanayi Odasından yardım istedi.

Αnlaşmazlıkların en büyüğü, şirketin 10 milyon euroluk garantiyi yenilemeyi reddetmesi ve hükümetin ancak yenileme sonrasında KITION ile görüşmelere oturabileceğini söylemesinde yatıyor.

*

“Limasol’da trajedi – 5. Kattan ölüm düşüşü”

Limasol’da göçmenler Polis güçlerinin kontrolünden kaçmak istediği sırada bir göçmen öldü, bir diğeri de ağır yaralandı. Göçmenler sefil koşullar altında yaşıyordu. Ombudsman kendiliğinden soruşturma başlattı.

*

Haravgi gazetesinden:

PEO’dan çalışanların ve hassas grupların desteklenmesine yönelik “öneriler”

PEO Sendikası Genel Sekreteri Sotirulla Haralambus dün SİDİKEK-PEO Genel Kurul toplantısında yaptığı açıklamada, devam eden pahalılık ve yeni yeşil vergiler karşısında toplumsal politikayı derinleştirecek ve genişletecek önlemlerin gerekli olduğunu vurguladı. Hükümeti toplu sözleşmeleri genişletme yükümlülüğünü ne şekilde algıladığı sorusuna cevap vermeye çağırdı.

*

“Makarios Druşotis'in Mafya Devleti’ne yönelik soruşturma çok büyük”

Bağımsız Yolsuzlukla Mücadele Komitesi Başkanı Haris Boyacis dün yaptığı açıklamada, Makarios Druşotis'in eski Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'e yönelik iddiaları içeren kitabına ilişkin soruşturmanın çok büyük bir soruşturmaya dönüştüğünü söyledi.

Meclis Kurumlar Komisyonu önünde konuşan Boyacis, kitapta Nikos Anastasiadis’e atfedilenlerin, yurt dışından çağrılan ve Kıbrıs'ta ilk kez bulunan, dolayısıyla da "tarafsızlığı ve objektifliği konusunda hiçbir sorun olmayan” bilirkişi ile birlikte Kurumun “şüphe götürmez 4 yetkilisi” tarafından incelendiğini söyledi. ".

Boyacis, şu anda Komitenin önünde kurumlardan ve vatandaşlardan yapılan 180 şikâyet olduğunu ve bu durumun Komitenin personel yetersizliği sorununu bir kez daha gündeme getirdiğini söyledi. Şu anda 180 şikâyetten 35'inin soruşturulduğunu, geri kalanlardan ise yargı sürecinde bulunduğunu sözlerine ekledi.

Son Güncelleme: 11 Nisan 2024 - 13:04

Son Haberler

22 Mayıs
Gazze Şeridi'ndeki çatışmalar nedeniyle, geçici iskeleye boşaltılan insani yardımlarda sıkıntı yaşanıyor.
15:07
basın özetleri 22.05.24
15:04
Birleşmiş Milletler: Gazze Şeridi'ndeki sivil halkın durumu, insani yardıma sınırlı erişim nedeniyle son derece kritik
15:04
Avrupa devletlerinin Filistin devletini tanıması ya da tanıma niyetinde olması Tel Aviv'in sert tepkisine neden oldu.
13:34
On binlerce İranlı, Cumhurbaşkanı Reisi ve dışişleri bakanına veda etmek için Tahran'ın merkezinde toplandı.
13:32
Thanasis Nikolau'nun ölü bulunmasıyla ilgili davada atanan suç soruşturmacıları görev tanımlarını teslim aldı.
13:30
21 Mayıs
basın özetleri 21.05.24
14:33
20 Mayıs
Dışişleri Bakanı: Lübnan'a yapılan ortak ziyaret sonuç verdi
15:38
Lübnan: Kıbrıs'a düzensiz göç azaldı
15:36
Enerji Bakanı: Uygulanabilir bir B planı var
15:35
Reisi'nin ölümü dolayısıyla taziyeler yayınlandı
15:33
İran'da Reisi'nin yerine ilk cumhurbaşkanı yardımcısı atandı
15:30
Tüm haberler

Video on Demand

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.