basın özetleri 22.11.23

Politis gazetesinin ana haberi Hükümet – Chevron görüşmeleriyle ilgili.

*

“Arayı bulana kadar ertelemeden ertelemeye gidiyorlar – Kıbrıs Hükümeti ile Chevron anlaşmayı illa ki kurtarmak istediklerinden istişareleri uzatıyorlar” başlıkları altındaki habere göre;

27 Kasım, Kıbrıs Cumhuriyeti Ηükümeti ile Chevron arasında Afrodit yatağıyla ilgili anlaşmanın imzalanması açısından yeni dönüm noktasını oluşturuyor. İki taraf arasındaki istişarenin uzatıldığı Tel Aviv Borsası'ndaki konsorsiyum tarafından duyuruldu.

27 Kasım tarihi hiç tesadüfi değil gibi görünüyor, çünkü 28 Kasım'da Limasol'da State Department’in enerji konularından sorumlu bakan yardımcısı Kimberley Harrington ve altın sponsor Chevron'un katılımıyla bir enerji konferansı düzenleniyor.

Hükümet, ABD'nin Kıbrıs MEB'indeki varlığının önemini net biçimde kabul etti. Hükümet Sözcüsü, “Doğal gaz yatağı hem şirket hem de KC için önemli ve Chevron gibi bir şirketin Kıbrıs MEB'inde bulunması kendiliğinden güven oyudur'' dedi.

*

Alithia gazetesinin ana haberi. Ön sayfadan aktarıyoruz:

“Cumhurbaşkanlığı soruşturmayı geciktirdi – Hristodulidis’in 2013 – 2018 dönemi maaşları”

Sayıştay’ın talep ettiği bilgiler gecikmeli olarak iletildi ama yine de Başsavcının ön incelemesinin önümüzdeki birkaç gün içinde tamamlanması bekleniyor.

Soruşturma, mevcut Cumhurbaşkanının, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades'in diplomatik ofisinin yetkilisi iken ve daha sonra hükümet temsilcisi olarak görev yaptığı 2013 - 2018 dönemini kapsıyor.

Hristodulidis davasına ilişkin soruşturma, basın sözcüsü yardımcısı Doksa Komodromu'nun fazla mesai ücretiyle ilgili olarak çıkan skandalın ardından başlatılmıştı.

*

Haravgi gazetesinin ana haberi:

“Baş Savcı uzun süredir bekletilen meseleler için “benim yapabileceğim bir şey yok” tavrı takındı - Soruşturmanın yeterliliği polis soruşturmacılarının sorumluluğundadır”

Aristos Damianu: “Vatandaşlar arasında Kıbrıs'ta cezasızlığın olduğu yönünde –ki haksız da değil- yaygın bir izlenim var

Hristos Hristofidis'in Bağımsız Yolsuzlukla Mücadele Otoritesi hakkında Parlamentoya ciddi şikayetlerde bulundu

Kıbrıs’ın şöhreti Kurasao’ya kadar yayıldı. Yabancı bilir kişiler geliyor

Ηabere göre Hristos Hristofidis, Temsilciler Meclisinin Maliye Komisyonunun'nun dünkü toplantısında, hükümetin yolsuzluk vakalarını soruşturma iradesine ilişkin sert sorular gündeme getirdi. AKEL Milletvekili, Bağımsız Yolsuzlukla Mücadele Komitesi'ne sunduğu üç şikayete değindi; bunlardan ilki vatandaşlık verilenlerin DİSİ'ye yaptığı maddi katkılarla ilgili, ikincisi Bakanlar Kurulu üyelerinin altın pasaportları onaylayan hukuk firmalarıyla ilişkileri ve çıkar çatışmaları, üçüncüsü ise Rusya hükümetinin yolsuzlukla suçladığı Rus banka sahiplerine pasaport verilmesiydi.

*

Filelefteros gazetesinin ana haberi:

“Herkes biliyordu ama susuyorlardı – 8 ay boyunca atıl kaldılar, sonunda ICIJ onlardan erken davrandı” başlıkları altındaki habere göre;

Nisan ayından Μayıs ayının başına kadar, Rus oligark Alexei Mordasov ile ilgili olası ihlallere ilişkin Cumhuriyet'in tüm yetkili makamlarına mektuplar gönderildi. Soruşturmalardan sızan bilgilere göre, geçen baharda 58 yaşındaki işadamının yakın bir ortağının büyük bir sermayeye sahip olduğu ve bu sermayenin muhtemelen Avrupa yaptırımlarından sonra çelik ve turizm sektörünün büyük iş adamına devredildiğinin kanıtları ortaya çıktı.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazı seçmeler:

Filelefteros’tan

“Yeni Kıbrıs Gizli İstihabarat Teşkilatı”

Polis örgütleniyor. Emniyet Müdürlüğü suçla mücadele bazında haber alma dairelerini yeniden örgütlüyor.

*

“Gazze’de hijyen trajedisi”

Gazze şeridinde sağlık can çekişiyor. Binlerce tedavi medical tedavi alamıyor, halk salgın yayılması riskiyle karşı karşıya. Üç hastanenin boşaltılmasına yönelik planlar yapılıyor.

*

Politis’ten:

Polis protestosu

Polis memurları, kendilerine dayatılan mevcut resmi kıyafetin, görevlerini yerine getirirken sorun yarattığını düşünüyor ve operasyonel üniforma giymeyi talep ediyor. EŞİTLİK sendikasının mektubunda "Vatandaşı ilgilendiren görünüş değil işin özüdür" diye yazıyor. Ombudsmanın 2014 tarihli raporunda, üniformalı erkek polis memurlarının bıyık bırakmasına ve at kuyruğu saçı yapmasına izin verilmesi talebi belirtiliyordu.

*

Haravgi:

“AKEL GS Cumhurbaşkanının devlet hastanelerine müdahale etmesini istedi”

AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu dün Cumhurbaşkanı Hristodulidis’e gönderdiği bir mektupla devlet hasatanelerinin iyileştirilmesi ve geliştirilmesi için harekete geçmesi üzere Sağlık Bakanlığı ve Devlet Sağlık Hizmetleri OKİPİ’ye müdahale etmesini talep etti.

*

Bugüne kadar 1.205 kayıp bulundu, 742’sinin Kıbrıslı Rum, 292’sininse Kıbrıslı Türk olduğu tespit edildi

Hükümet Kayıpları Araştırma Komisyonu'nun kazılarının yoğunlaştırılması için Kıbrıs Cumhuriyeti'nin BM Kalkınma Programı'na katkısının artırıldığı duyuruldu.

*

Kıbrıs Türk hellimine AB pazarına erişim

Pile'de, Genel Sekreter özel temsilcisi Colin Stewart'ın mutabakat metinlerinde öngörülen çalışmaların yeniden başlatılmasına yönelik her iki tarafla da temaslarının bugüne kadar bir sonuç getirememesi nedeniyle durgunluk sürüyor. Bu arada Pazartesi günü Komisyon'un Yapısal Reformlar Genel Müdürü Mario Nava da işgal altındaki bölgelere giderek Pile'yi ziyaret etti, ayrıca Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Kıbrıs Türk Sanayi Odası ve peynir fabrikasıyla da temaslarda bulundu.

*

Lefkoşa hâlâ özel temsilci açıklanmasını bekliyor – Hükümet Pile için barış gücüyle sürekli temas halinde

Hükümet Sözcüsü Konstandinos Letimbyotis Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin Kıbrıs sorunu özel temsilcisi olarak atayacağı kişinin isminin pek yaında netleşeceğini söyledi. Sözcüye göre BM GS önümüzdeki kısa dönemde temsilci atamakta kararlı olduğunu ifade etti. Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ise müzakerelerin en kısa zamanda başlaması konusunda hükümetinin samimi iradesini BM GS'ne ifade etti.

*

Ve Alithia’dan birkaç haber başlığı...

Dükkanların çalışma saatleri karmakarışık – Hükümet mevcut durumu değiştirmek niyetinde değil

Alışveriş merkezleri Pazar gününün ikinci en verimli gün olduğunu söylerken orta ve küçük işletmeler kapanmak üzereyiz diyor.

Dükkanların çalışma saatleri ve günlerine dair yasada boşluklar var

*

Her gün özel temsilci yakın zamanda açıklanacak diyorlar

*

Akama’daki gerginlik Meclise taşınıyor – Tarım Bakanı usulsüzlük yok dedi, Cumhurbaşkanı çalışmaları durdurarak Bakanını boşlukta bıraktı

*

İşgal altındaki bölgede taşınmaz mülk fiyatları uçtu

Trikomo’nun yıldızı parladı

Özersay durumu siyasi sorun olarak nitelendirdi

Son Güncelleme: 22 Kasım 2023 - 13:20

Son Haberler

13 Temmuz
Biden, Hamas ve İsrail temsilcilerinin Gazze Şeridi'nde ateşkes anlaşması konusunda anlaştıklarını duyurdu.
08:01
Amerika Başkanı Joe Biden, Amerikalı seçmenlere iyi olduğuna dair güvence verdi.
07:59
12 Temmuz
Kadın Futbol Milli Takımı, ilk galibiyet için sahaya çıkıyor
17:14
Yerapetritis: Atina, Holgin'in çabalarını destekliyor
17:10
Hükümet ile DİSİ arasındaki çekişme devam ediyor
17:09
28 yaşındaki bir erkek şahıs daha cinayetten tutuklandı
17:08
Deprem Limasol'da hafif hissedildi
17:06
Ulaştırma Bakanlığı, trafik ihlallerinde azalma olduğunu duyurdu
17:05
Ayia Napa Belediye Başkanı suçlamaları reddetti
17:01
Mitsotakis-Guterres görüşmesinin ana başlığında Kıbrıs meselesi var
16:27
basın özetleri 12.07.24
13:05
Baf, İsveç'ten "ağır yaralı" dönüyor
11:13
Tüm haberler

Video on Demand

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.