basın özetleri 05.06.24

Politis gazetesinin ana haberi:

Sandık başına gitmeden önceki en sıcak son dört gün - Partilerin son toparlanma ve katılımı artırma çabaları - Tercih savaşları da doruğa ulaşıyor"

Önümüzdeki dört günün oldukça yoğun geçmesi bekleniyor. Partiler, seçmenlerini toparlamak ve oy oranlarını artırarak siyasi sahnedeki rollerini güçlendirmek veya korumak amacıyla son kozlarını oynuyorlar.

Avrupa Parlamentosu adayları da kendi kişisel mücadelelerini veriyor, özellikle anketlere göre seçilme şansı olanlar, son tercih oyunu da kazanmak için çabalıyor.

Tüm siyasi çevrelerde, katılım oranı, seçmen geçişleri ve protesto oyları konusunda endişe var. Belirsiz faktör olan Kıbrıslı Türklerin oyları, nihayetinde birinciliği belirleyebilir.

*

Filelefteros gazetesinin ana haberi:

“Kablo ortalığı kızıştırdı - Kıbrıs-Girit bağlantısıyla elektrik maliyetinde %30 azalma öngörülüyor"

Bağımsız Elektrik İletim Sistemi İşletmecisi ADMIE dün Enerji Bakanı ve iş arkadaşlarına Kıbrıs-Girit elektrik bağlantısının gözden geçirilmiş maliyet-fayda analizini sundu. Çalışma, projeden Kıbrıs ekonomisi için çok önemli ekonomik faydalar gösteriyor. Bu proje 1,9 milyar Euro'ya mal olacak ve Kıbrıs'taki tüketiciler tarafından %63, Yunanistan'daki tüketiciler tarafından %37 oranında ödenecek. Uygulayıcı kuruluş ADMIE için sermayenin şirkete geri dönüşü Yunanlılar için %6,3 ve Politis'in elde ettiği bilgilere göre, Kıbrıslılar için yaklaşık %8 olacak ve bu durum yaklaşık 25-30 yıl sürecek. Çalışmanın iyimser tahminleri, iş dünyası teknokratları ve Kıbrıs Elektrik Kurumu (AHK) tarafından sorgulanıyor. Değerlendirmesi üzere çalışmanın tamamının kendilerine teslim edilmesini talep ediyorlar. Enerji Bakanı, çalışmanın değerlendirilmesi işinin yabancı uzman bir kuruluşa verilmesi için ihale açmayı düşünüyor.

*

Haravgi gazetesinin ana haberi turizm kuruluşu FTI’ın iflas etmesi olayının Kıbrıs turizmine verdiği zararları konu alıyor. Haberi gazetenin ön sayfasından kısaca aktaralım:

"30.000 rezervasyon ve yüz binlerce euro borcun ne olacağı belli değil - FTI'nin iflasından 160 otel ve turizm işletmesi etkileniyor”

Aya Napa ve Protaras en büyük zararı üstleniyor. Şirket, Almanya, Fransa, Avusturya, İsviçre, Polonya ve Hollanda'dan turist getiriyordu.

Otel sahipleri zararı bir kez daha çalışanlarına yüklemeye çalışıyor.

*

Son ana haberimiz de Alithia gazetesinden s d.

"Çalışma Bakanı pişman değil - Anita Dimitriu'ya yönelik saldırı için özeleştiri yapmaya hiç niyeti yok”

Çalışma Bakanı Yannis Panayotu Meclis ve DİSİ Başkanı Anita Dimitriu’yu, Kition Ocean Holdings'in eski çalışanları hakkında yanıltıcı bir görüntü vermekle suçladı.

Yannis Panayotu Anita Dimitriu’ya 'işçi annesi' demiş, seçim hedefiyle olayı araçsallaştırdığından söz etmiş ve tepkilere yol açmıştı.

Olaylar, Anita Dimitriu hakkındaki iddialarını veya 87 çalışan ailesinde belirsizlik olmadığı yönündeki iddialarını yalanladı.

DİSİ: Talihsiz ve siyasi olarak kabul edilemez açıklama. Çalışma Bakanı, başka zamanlara gönderme yapan yorumlara başvuruyor, açıklaması yaptı.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazıları:

Alithia gazetesinden:

“Yangınlar burda, uçuş araçlarıysa yok – DİSİ endişelerini ifade etti”

DİS» yaptığı açıklamada, son günlerde tekrarlanan yangınlarla mücadele çabalarını zorlaştıracak olan uçuş araçlarının eksikliğine dikkat çekiyor. Çevre Bakanı Maria Panayotu her fırsatta, kiralanan altı uçuş aracının Haziran ayı içinde gelmesinin beklendiğini ve on yangın söndürme uçağının satın alma sürecinin beş yıl içinde tamamlanacağını belirtiyor.

*

"Bu hafta da önemli bir hafta - Cumhurbaşkanı ΗHristodulidis, Haziran ayının Kıbrıs Sorunu için kritik olacağını belirtmişti”

Cumhurbaşkanı Nikos Hristodulidis dün “Umarız olumlu gelişmelere yol açar. Bizim tarafımız hazır.” Dedi.

Olgin’in, Cumhurbaşkanının süreci neyin açabileceğini bildiğini vurgulamış olduğunu hatırlatırız.

*

Haravgi gazetesinden birkaç haber:

"İklim değişikliği ve etkileri bizleri etkiliyor”

Dünya Çevre Günü, iklim değişikliği ve etkilerinin hepimizi etkilemeye devam ettiğini hatırlatıyor. AKEL Çevre Bürosu Başkanı Hristina Nikolau AKEL'in önerilerinin, Avrupa ve Kıbrıs'ta, şehirlerimizde ve köylerimizde karşılaştığımız acil durumlara yanıt niteliğinde olduğunu vurguladı.

*

"Ay Silas köyündeki yangından etkilenenler öfkeli”

Yanmış büyük arazi alanları ve işyerleri ile diğer özel mülkiyetlerde meydana gelen yüz binlerce euroluk zararlar, donanım eksikliklerimizi ve ilgili hizmetlerin organizasyon ve koordinasyonundaki yetersizlikleri ortaya koyuyor.

*

"AKEL Merkez Komitesi Genel Sekreteri Stefanos Stefanu, dün Sağlık Bakanına bir mektup göndererek, Başpiskopos Makarios Çocuk Hastanesi'nin yenilenmesi öncesinde çocukların ve özellikle bağışıklığı zayıf olan çocukların güvenliği için acil önlemlerin alınmasını istediğini belirtti."

*

Kıbrıs Turizm Müsteşarı Kostas Kumis Alman turizm grubu FTI'nin iflasını Kıbrıs turizmi için negatif bir gelişme olarak, nitelendirdi. Ancak gelişen durumun varışlar düzeyindeki kayıpların üzerindeki etkilerinin özellikle büyük olmadığını belirtti.

Kumis, yazılı olarak yaptığı açıklamada, "Bu kesinlikle ülkemizin turizmi için negatif bir gelişmedir, çünkü Alman pazarını güçlendirmeye çalıştığımız bir döneme denk gelmektedir ve ayrıca artık her kayıp, genel olarak otel endüstrisinin maruz kaldığı baskılar nedeniyle önemlidir" dedi.

Turizm Müsteşarı aynı zamanda, Kıbrıs turizmi için toplam varışlar düzeyindeki kayıpların çok büyük olmadığını vurguladı. Ancak "Bu kesinlikle FTI ile işbirliği yapan otel işletmeleri için ciddi bir kayıptır" şeklinde ekledi.

*

Filelefteros gazetesinden:

“Sıcaklık dalgası ve toz nedeniyle kırmızı alarm”

Kıbrıs, Sahra'ya dönüşüyor. Atmosfer boğucu olmaya devam edecek. Yüksek sıcaklık ve tozun bir araya gelmesi en azından Cuma gününe kadar devam edecek. Sıcaklığın bugün 11:30 ile 16:30 arasında yaklaşık 42 dereceye çıkmasının beklenmesi nedeniyle Meteoroloji Dairesi yeni bir sarı uyarı yayınladı.

*

“Kıbrıs sorunu”

Hükümet, Kıbrıs sorunu konusunda GS’in objektif bir şekilde bilgilendirilmesini istiyor. Guterres'in Holguin ile buluşması bugün New York'ta gerçekleşmesi bekleniyor.

*

“Κıbrıs'ı Nord Stream skandalına karıştırmaya çalışıyorlar - Ruslar ısrar ediyor” Ruslar tarafından yeni bir hukuki yardım talebi, Nord Stream 1 ve 2'nin "yolsuzlukla suçlananları"na dair izlerin Kıbrıs Cumhuriyeti, ABD, Fransa ve Almanya'da olduğunu iddia ediyor.

Son Güncelleme: 05 Haziran 2024 - 14:42

Son Haberler

18 Temmuz
Basın Özetleri 18.07.2024
13:12
Metsola: "AB üyesi olan Kıbrıs'ın bölünme sorunu, Avrupa'nın sorunudur ve bu şekilde ele alınacaktır"
08:46
Von der Leyen'in Avrupa Komisyonu başkanlığına yeniden seçilmesi mümkün ancak kesin değil.
08:43
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden'a Covid teşhisi konuldu.
08:41
Meteoroloji Dairesi aşırı yüksek sıcaklıklar için yeni bir sarı uyarı yayınladı.
08:36
Avrupa Parlamentosu, Macaristan Başbakanı'nı Putin ile yaptığı görüşme nedeniyle sert bir şekilde eleştirdi.
08:33
17 Temmuz
Umman'da terör saldırısı meydana geldi
16:52
Bakanlar dağlık bölgelerde yaşayanların yaşam kalitesini artırmaya odaklandı
16:50
Bakanlar Kurulu, eski binaların yıkımı için teşvikler sağlamaya yönelik bir planı onayladı
16:48
Savunma Bakanı: Mari'de deniz üssü kurulmasına öncelik verilecek
16:46
Metzola: Kıbrıs'ın karşı karşıya olduğu zorluklar tüm Avrupa'yı ilgilendiriyor
16:45
Basın Özetleri 17.07.2024
13:43
Tüm haberler

Video on Demand

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.