Dışişleri Bakanı: ABD'nin Kıbrıs Cumhuriyeti'ne bakış açısı değişti

Dışişleri Bakanı Konstantinos Kombos, Kıbrıs’ın gergin jeopolitik konumuna rağmen bir referans noktası ve yararlı bir ortak olabileceğini kanıtlaması nedeniyle ABD'nin Kıbrıs Cumhuriyeti'ne bakış açısının değiştiğini söyledi.

Kombos söz konusu açıklamayı, Kıbrıs - ABD stratejik diyalogunun başlatılması vesilesiyle yaptı. ABD yönetiminin yeni yaklaşımının bir göstergesi olarak, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Şahsi Temsilcisinin Kıbrıs sorunundaki çıkmazı kırmanın bir yolunu bulma çabalarına yardımcı olma isteğine işaret eden Kombos, ABD'nin olumlu yaklaşımının, BM Güvenlik Konseyi'nin 15 daimi üyesinin temsilcileriyle yaptığı ve hepsinin Kıbrıs sorununa ancak Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen çerçevede bir çözüm bulunabileceği konusunda hemfikir olduğu görüşmede de görüldüğünü söyledi.

Dışişleri Bakanı, ABD ile varılan anlaşmanın uzun yıllar süren çabaların bir sonucu olduğunu, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin bölgede insani yardım, yaptırımlar konusunda işbirliği, Ukrayna konusundaki tutum ve yolsuzluk davalarının ele alınmasında ABD makamlarıyla varılan anlaşma gibi konularda yararlı ve faydalı bir ortak olabileceğini kanıtladığını kaydetti.

Son Güncelleme: 19 Haziran 2024 - 14:48

Son Haberler

18 Temmuz
Basın Özetleri 18.07.2024
13:12
Metsola: "AB üyesi olan Kıbrıs'ın bölünme sorunu, Avrupa'nın sorunudur ve bu şekilde ele alınacaktır"
08:46
Von der Leyen'in Avrupa Komisyonu başkanlığına yeniden seçilmesi mümkün ancak kesin değil.
08:43
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden'a Covid teşhisi konuldu.
08:41
Meteoroloji Dairesi aşırı yüksek sıcaklıklar için yeni bir sarı uyarı yayınladı.
08:36
Avrupa Parlamentosu, Macaristan Başbakanı'nı Putin ile yaptığı görüşme nedeniyle sert bir şekilde eleştirdi.
08:33
17 Temmuz
Umman'da terör saldırısı meydana geldi
16:52
Bakanlar dağlık bölgelerde yaşayanların yaşam kalitesini artırmaya odaklandı
16:50
Bakanlar Kurulu, eski binaların yıkımı için teşvikler sağlamaya yönelik bir planı onayladı
16:48
Savunma Bakanı: Mari'de deniz üssü kurulmasına öncelik verilecek
16:46
Metzola: Kıbrıs'ın karşı karşıya olduğu zorluklar tüm Avrupa'yı ilgilendiriyor
16:45
Basın Özetleri 17.07.2024
13:43
Tüm haberler

Video on Demand

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.