Derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's, Kıbrıs'ın uzun vadeli notunu BBB'den BBB+'ya yükseltti.

Derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's, Kıbrıs'ın uzun vadeli notunu BBB'den BBB+'ya yükseltti. Derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, Kıbrıs'ın geçen yıl euro bölgesindeki en yüksek destekli bütçe fazlasını kaydettiği ayrıca istikrarlı büyüme ve mali beklentiler doğrultusunda ve hükümetin bütçe fazlası hedeflerine ulaşacağı beklentisiyle, kamu borcunun 2027 yılına kadar Gayrı Safi Yurt içi Hasıla'nın %60'ın altına düşeceği belirtildi. Mali sistemdeki uzun vadeli donuk kredilere rağmen ağırlıklı olarak yabancılara ait olan Kıbrıs bankalarının, kârlılık ve işletme sermayesi açısından yeni bir sayfa açtığını ve hükümetin potansiyel yükümlülük riskini azalttığını vurguladı. Standard and Poor's kredi derecelendirme kuruluşu, Kıbrıs bankacılık sisteminin güçlenen mali durumunun, yurt içi finansman koşullarının genel olarak geniş euro bölgesinin koşullarıyla daha fazla yakınlaşmasına yol açacağını ve bunun da derecelendirmeler üzerinde olası olumlu etkiler yaratacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Hristodulidis, Uluslararası Kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's’un Kıbrıs'ın kredi notunu yükseltmesini memnuniyetle karşıladı. Hristodulidis, kuruluşun Kıbrıs’ın 2024-2027 döneminde Avrupa Birliği'ndeki en yüksek büyüme oranlarından birine sahip olacağına öngörmesinin önemli olduğunu belirtti. Bunun Ukrayna ve Orta Doğu'da devam eden savaşlardan dolayı Avrupa ve küresel düzeyde ortaya çıkan ciddi zorluklara rağmen başarıldığına dikkat çekti. Cumhurbaşkanı derecelendirme kuruluşunun Kıbrıs’ın kredi notunu BBB'den BBB+'ya yükseltirken, aynı zamanda olumlu görünümü de sürdürmesinin, hükümetin mali sorumluluk, mali istikrar ve devam eden reformlara dayanan ekonomi politikasının doğruluğunu kanıtladığını vurguladı. Cumhurbaşkanı ayrıca uluslararası pazarlara erişimin ve yabancı yatırımların çekilmesinin, Kıbrıs ekonomisini kalkınma yolunda tutmak için gerekli bileşenler olduğunu belirtti. Maliye Bakanı Makis Keravnos yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin hem büyüme, istihdam hem de kamu maliyesi açısından sorumlu bir şekilde ele alması gereken zorluklar nedeniyle ekonomik faaliyeti desteklemeye devam edeceğini belirtti.

Son Güncelleme: 15 Haziran 2024 - 15:54

Son Haberler

18 Temmuz
Basın Özetleri 18.07.2024
13:12
Metsola: "AB üyesi olan Kıbrıs'ın bölünme sorunu, Avrupa'nın sorunudur ve bu şekilde ele alınacaktır"
08:46
Von der Leyen'in Avrupa Komisyonu başkanlığına yeniden seçilmesi mümkün ancak kesin değil.
08:43
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden'a Covid teşhisi konuldu.
08:41
Meteoroloji Dairesi aşırı yüksek sıcaklıklar için yeni bir sarı uyarı yayınladı.
08:36
Avrupa Parlamentosu, Macaristan Başbakanı'nı Putin ile yaptığı görüşme nedeniyle sert bir şekilde eleştirdi.
08:33
17 Temmuz
Umman'da terör saldırısı meydana geldi
16:52
Bakanlar dağlık bölgelerde yaşayanların yaşam kalitesini artırmaya odaklandı
16:50
Bakanlar Kurulu, eski binaların yıkımı için teşvikler sağlamaya yönelik bir planı onayladı
16:48
Savunma Bakanı: Mari'de deniz üssü kurulmasına öncelik verilecek
16:46
Metzola: Kıbrıs'ın karşı karşıya olduğu zorluklar tüm Avrupa'yı ilgilendiriyor
16:45
Basın Özetleri 17.07.2024
13:43
Tüm haberler

Video on Demand

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.