12.06.24 basın özetleri

Haravgi gazetesinin ana haberi:

“Baf alevler içinde, yaz bizi hazırlıksız yakaladı – Köyler boşaltıldı, öfkeli köy sakinleri geç kalındığından şikayetçi” başlıkları altında şu noktalara vurgu yapılıyor:

Kırsal kesim ateş cehenneminde, savunmasız, hazırlıksız ve yangın söndürme uçaklarından yoksun yakalandık

Polemi’de çıkan ve yedi köy yakan yangının boyutları inanılmaz

Yangından sonra Cumhurbaşkanı Hristodulidis Ürdün’den hava araçları istedi

*

Politis gazetesinin ana haberi:

“Yangın söndürücü hava araçlarımız yok, şansımızı zorlamaya devam ediyoruz – Yangın Baf’ta akşama kadar sürdü – Yangın insanların yaşamını tehdit edildi, köyler ve evler boşaltıldı”

Habere göre Baf kazasında çıkan ve beş köyü saran büyük yangın gecenin geç saatlerine kadar devam etti. İnsanların hayatı riske atıldı, evler tamamen yandı pek çok müştemilatta büyük zararlar meydana geldi.

Onlarca yurttaş geceyi Baf otellerinde geçirdi. Köylüler ve muhtarlar zamanında müdahale edilmediğinden yakınıyor. Yangının bu kez de yasadışı çöplükten çıktığı düşünülüyor.

Alevlerle mücadele bir kez daha hava araçlarından yoksunduk. Ormancılık Dairesinin uçağı bir süre için yangını söndürmeye çalıştı. Bugün Yunanistan’dan ve Ürdün’den yardım gelmesi bekleniyor. Avustralya ve Mısır’dan AirTractor araçları Kıbrıs’a vardı ama şimdilik kullanılmaya hazır değil.

*

Alithia gazetesi, ikinci sırada verdiği ilgili haberinde Hükümeti istifaya çağırıyor.

Başlıklar şöyle:

“Cehennemi yaşıyoruz, istifa edin – Yangının vurduğu Baf köylerinin sakinleri öfkeli”

Habere göre yangın dün Psathi ve Polemi köylerinin arasındaki bölgede saat 12:40’ta çıktı. Gecenin geç saatlerine kadar kontrol altına alınmadı. Yangın rüzgarlar, söndürme çalışmalarının zamanında başlamaması ve yangın söndürme hava araçlarının olmaması nedeniyle hızlı bir şekilde yayıldı. Çok sayıda köy boşaltıldı. Öfkeli vatandaşlar hükümetin yetersizliği nedeniyle bağırırken, Baf bölge kaza amiri Orman Dairesi müdürünün Larnaka'ya gönderildiğini söyledi.

*

Filelefteros gazetesinin ilk sayfasında iki ilgili kısa haber göze çarpıyor. Aktaralım s d.

“Baf köylerinde yangın cehennemi – Uçuş araçları olmadan yangınla mücadele çok daha güç oluyordu – Hulu, Lemona, Psathi, Ayia Dimitriana alevler içinde kaldı”

Yangın yayılırken geçtiği her yeri yakıyordu. Dört köy boşaltıldı, evler kül oldu, insanlar yaralandı.

İkinci haberse şöyle:

" Altı yeni hava aracı Kıbrıs'ta ama harekete geçemiyor."

Yangınlarla mücadele için Kıbrıs'ta bulunan altı yeni hava aracı var: Orman Dairesi'ne ait dört uçak ve Mısır'dan iki helikopter.

*

Filelefteros ve Alithia gazeteleri seçim sonuçlarının etkilerini vermeye devam ediyor.

Filelefteros’un başlıkları “Yan etkileri Cumhurbaşkanlığına da yansıdı – Koalisyon partileri seçim sonuçlarını Hükümete bağlıyor” şeklinde.

Haberde şöyle yazıyor:

DİSİ, DİPA, EDEK adayı Hristos Tsingis, Strovolos belediyesinde seçim yenilgisine uğramasına ağır sözlerle tepki gösterdi ve Cumhurbaşkanı Hristodulidis ile Cumhurbaşkanlığına saldırdı. DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos dün, vatandaşların öfke ve tepkisinin hem partisi DİKO’ya hem de hükümetin kendisine yöneldiğini belirtti. İktidar koalisyonunun üç partisi de seçim sonuçlarının analizini yaparken hükümeti de çerçeveye katıyorlar.

*

Alithia gazetesinin ana haberi:

“Hristodulidis’ten ayrılıp birlik mi oluyorlar? – DİKO ve EDEK yetkililerinde aralarında anlaşıp başka bir lider altında işbirliği yapma eğilimi – Cumhurbaşkanlığını suçlamalara cevap”

Hükümet ortağı partiler, Cumhurbaşkanı'nın ülkede değişim ve yenilik vaatlerini yerine getiremediği için vatandaşları hayal kırıklığına uğrattıklarını kabul etti.

Alithia'nın eline ulaşan bilgilere göre, son saatlerde DİKO ve DİPA yetkilileri arasında yeni bir liderlik altında birleşme ve ardından hükümetten çekilme eğilimi güçleniyor.

Bugün öğleden sonra Demokratik Parti'nin Sekreteryası toplanıyor. Yetkililerin bu konuyu gündeme getirmeleri ve aciliyetine vurgu yapmaları bekleniyor.

EDEK'te de hükümetten çekilme eğilimi oluşuyor. Partinin kolektif organları önümüzdeki hafta başında toplanacaklar.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazıları.

Filelefteros’tan:

“Hemşireler ve doktorlar devlet hastanelerinde grevle mücadeleyi başlatıyor”

Ayaklanan doktorlar ve hemşireler hastaneleri yeni maceralara sürüklüyor. Doktorlar 20 Haziran'da 24 saatlik grev ilan ettiler.

*

"Guteres'ten çabaların devamına ilişkin taahhüt - Ürdün'de toplantı"

Guteres ve Hristodulidis bir araya gelerek Kıbrıs sorununu görüştüler. BM Genel Sekreteri çabalarına devam ederken, Cumhurbaşkanı Holguin ile görüşmeye hazırlanıyor.

*

“Bakanlar Kurulu 1.573 memur alımı için Meclise başvurdu”

Yeni işe alımlarının en çoğu Eğitim Bakanlığı için. Ekonomi Bakanına göre devlet ve yarı resmi kuruluşlardan 1.841 memur emekli olacak.

*

“Münih’te anlaşma sağlandı, Aydın Dikmen tarafından çalınan 60 eski eser ülkeye geri getiriliyor”

*

Haravgi gazetesinden:
“Eski Mağusa hastanesinde tavan çöktü, bir yurttaş risk atlattı”

Eski Mağusa Hastanesi binasının çatısının bir kısmı çöktü ve Haravgi'nin bilgilerine göre o sırada koridorda bulunan bir kadını tehlikeye attı.

*

Hristos Tsingis: Cumhurbaşkanlığı seçimleri baltaladı… DİPA hükümetten çekilsin

*

Doktorlar ve Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumu OKİPİ arasında görüş ayrılığı devam ediyor

*

153 bin kişi yoksulluk koşullarında ve toplumdan izole durumda yaşıyor

Son Güncelleme: 12 Haziran 2024 - 13:05

Son Haberler

18 Temmuz
Basın Özetleri 18.07.2024
13:12
Metsola: "AB üyesi olan Kıbrıs'ın bölünme sorunu, Avrupa'nın sorunudur ve bu şekilde ele alınacaktır"
08:46
Von der Leyen'in Avrupa Komisyonu başkanlığına yeniden seçilmesi mümkün ancak kesin değil.
08:43
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden'a Covid teşhisi konuldu.
08:41
Meteoroloji Dairesi aşırı yüksek sıcaklıklar için yeni bir sarı uyarı yayınladı.
08:36
Avrupa Parlamentosu, Macaristan Başbakanı'nı Putin ile yaptığı görüşme nedeniyle sert bir şekilde eleştirdi.
08:33
17 Temmuz
Umman'da terör saldırısı meydana geldi
16:52
Bakanlar dağlık bölgelerde yaşayanların yaşam kalitesini artırmaya odaklandı
16:50
Bakanlar Kurulu, eski binaların yıkımı için teşvikler sağlamaya yönelik bir planı onayladı
16:48
Savunma Bakanı: Mari'de deniz üssü kurulmasına öncelik verilecek
16:46
Metzola: Kıbrıs'ın karşı karşıya olduğu zorluklar tüm Avrupa'yı ilgilendiriyor
16:45
Basın Özetleri 17.07.2024
13:43
Tüm haberler

Video on Demand

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.