Basın Özetleri 07.05.2024

Filelefteros Gazetesi “Beyan edilmemişler için özel kanun”, Politis Gazetesi “Beklentileri düşük ama "bir şeyler katmak" istiyor”, Alithia Gazetesi “Devlet kara parayı teşvik ediyor”, Haravgi Gazetesi “Hane halkları pahalılığa karşı korumasız kalıyor” Kıbrıs Rum gazetelerinde bugün manşette yer alan haberler oldu.

Filelefteros Gazetesi

  • Beyan edilmemişler için özel kanun

“İşverenler ve Sanayiciler Federasyonu ile Ticaret ve Sanayi Odası tedbirler kesinleştirilmeden önce esaslı istişarelerde bulunulmasını talep ediyor” alt başlıklı haberde, kayıt dışı çalışmayla mücadeleye yönelik ilave tedbirler son dönemde yoğunlaştırılırken, Çalışma Bakanlığı’nın, diğer hususların yanı sıra, para cezalarını iki katına çıkararak cezaları sıkılaştıracak ilgili yasa tasarılarını hazırladığı aktarıldı. Haberin detayında, ilgili tedbirlerin bazılarının yasadışı göçle daha etkin bir mücadele çerçevesinde de yer aldığı ve Bakanlar Kurulu tarafından kısa bir süre önce kararlaştırılan ilgili tedbirlerin, yetkili Bakanın söz verdiği ve işveren örgütlerinin talep ettikleri gibi, Çalışma Danışma Konseyi'nin bir sonraki toplantısında görüşülmesi beklendiği vurgulandı. Haberde ayrıca, Bakanlar Kurulu tarafından onaylanan eylem planının 26 Nisan'da Çalışma Bakanı Yannis Panayiotou tarafından açıklandığı ve ilgili teftişlerin de gösterdiği üzere, muhtemelen sığınmacıların istihdamına ilişkin çerçevenin sıkılaştırılması bakımından meydana gelen değişiklikler nedeniyle kayıt dışı çalışma olgusunun son dönemde yoğunlaştığının kabul edildiği hatırlatıldı.

  • Türkler tarafından sonu gelmeyen engizisyon

Haberin detayında, Türkiye hükümeti yanlısı bir Türk gazetesine göre, Ayasofya gibi Kariye Manastırı da dün Müslümanların ibadetine açıldığı ve dünyada eşi benzeri olmayan Bizans mozaiklerinin üzeri Türk yetkililer tarafından kapatıldığı belirtildi. 4 yıldır kapalı olan İstanbul'daki Kariye Manastırı'nın restorasyonu tamamlandığı belirtilen haberde, Kariye Manastırı’nın 79 yıl önce Türkiye Bakanlar Kurulu kararıyla müzeye dönüştürüldüğü ve bugün ise Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Müslümanların ibadetine yeniden açıldığı aktarıldı.


Politis Gazetesi

  • Beklentileri düşük ama "bir şeyler katmak" istiyor

“Kıbrıs Şahsi Temsilci’nin yeni temas turu” üst başlığıyla verilen haberde, diplomatik bir kaynağa göre temaslardan beklentilerin düşük olduğu ancak Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres'in Kıbrıs Şahsi Temsilcisi Maria Angela Holguin Cuellar’ın masaya somut ama düşük siyasi nitelikte bir şey koymaya çalışacağı belirtildi. Haberin detayında, bu gece Kıbrıs'a gelecek olan ve yarın Cumhurbaşkanı Nikos Hristodoulidis ve Ersin Tatar ile ayrı ayrı görüşecek olan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Şahsi Temsilcisi Cuellar’ın yeni tur temasları öncesinde beklentilerin düşük olduğu vurgulandı. Cuellar’ın sivil toplum ve iş dünyası ile görüşmelerine de devam edeceği belirtilen haberde, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik özlü müzakerelerin yeniden başlaması için altın yolun bulunması açısından beklentilerin düşük kalmaya devam ettiği aktarıldı.

  • Moneyval değerlendirmesinin olumlu etkisi

Haberin detayında, Kıbrıs Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun, kara para aklamayla mücadele sistemini daha da güçlendirilmesi amacıyla Ulusal Risk Değerlendirmesi sonucunda ortaya çıkan tavsiyelere dayanan bir Ulusal Eylem Planı uyguladığı belirtildi. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Yorgow Theoharidis’in, MONEYVAL Uzman Komitesi tarafından hazırlanan 3’üncü İlerleme Değerlendirme Raporu'nun bulgularını Kıbrıs'taki mali sektörün kurumsal çerçevesine yönelik bir güvenoyu olarak nitelendirdiği vurgulanan haberde, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin 3’üncü İlerleme Değerlendirme Raporu, Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF) Tavsiyeleri ile bağlantılı olarak kara para aklama (AML) ve terörün finansmanı (CFT) ile mücadelede teknik uyum düzeyini değerlendirdiği hatırlatıldı.


Alithia Gazetes

  • Devlet kara parayı teşvik ediyor

“Kıbrıs Cumhuriyeti, AİHM kararlarına karşı çıkıyor” üst başlıklı haberde; Taşınmaz Mal Komisyonu’nun 2006 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından, hak sahibi Kıbrıslı Rumlara ödeme yapabileceğine yönelik yasal belgeleri olmasına rağmen tazminat alan kişilerin paralarını bankalara yatırmalarına izin verilmediği belirtildi. Haberin detayında, Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvuran göçmen ve mülk sahiplerinin tazmin ettiği binlerce Euro’yu “temizlemenin” yollarını aradığı vurgulandı. Mülkiyet tapuları ile sistemin işletilmesi ve açık kredilerin Denkleştirme Fonu tarafından teminat altına alınması gibi durumlar olduğu belirtilen haberde, ana sorunun Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kontrolü altında olmayan bölgelerle, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kontrolü altındaki bölgeler arasında bir ödeme mekanizmasının bulunmaması olduğu aktarıldı.

  • Molotoflar güvenlik hissini kırdı

Haberin detayında; suç faaliyetleri ve şiddet olaylarının kontrol altına alınamadığı belirtildi. İpsonas'ta Diriliş gecesi 150 kapişonlu kişi tarafından gerçekleştirilen saldırılar sonucu vatandaşlar ve polislerin tehlikeli anlar yaşadığı belirtilen haberde, Kiti'de atılan molotoflar sonucu ağaçların yandığı ve taş atma sonucu bölgedeki evlerin hasar gördüğü hatırlatıldı.


Haravgi Gazetesi

  • Hane halkları pahalılığa karşı korumasız kalıyor

“AKEL Genel Sekreteri Stefanou, hükümetin büyük çıkar gruplarını karşısına almaya cesaret edemediğini söyledi” alt başlığıyla verilen haberde; AKEL’in, insanları pahalılık karşısında korumak için yollar ve kaynaklar olduğunda ısrar ettiği belirtildi. Hükümetin, bir önceki hükümeti örnek alarak, şans kârlarına ve aşırı kârlara dokunmadığı vurgulanan haberde, hane halkının pahalılığa karşısında korumasız kalmasına rağmen, zenginlerden alınan vergilerin kaldırılarak devletin milyonlarca gelirinin elinden alındığı aktarıldı.

  • Cuellar’ın Kıbrıs'taki temaslarının yeni turu, görevi zorlaşıyor

Haberin detayında, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres'in Kıbrıs Şahsi Temsilcisi Maria Angela Holguin Cuellar’ın, taraflar arasında ortak zemin arama ve müzakereleri başlatma misyonunun bir parçası olarak bu hafta Kıbrıs'ta temaslarda bulunacağı belirtildi. Bu akşam Kıbrıs'a varacak olan Cuellar’ın, 14 Mayıs'a kadar adada kalacağı ve söz konusu ziyaretin Cuellar’ın Kıbrıs'a yaptığı üçüncü ziyaret olacağı belirtilen haberde, Birleşmiş Milletler tarafından açıklandığı üzere Cuellar’ın ziyareti sırasında iki toplum liderinin yanı sıra iş insanları ve sivil toplumla bir araya gelmesinin beklendiği vurgulandı.

Son Haberler

24 Haziran
basın özetleri 24.06.24
12:51
EURO 2024'de Almanya ve İsviçre son 16 turunda
11:07
Dışişleri Bakanı ile Tarım Bakanı Lüksemburg'da konseylere katılıyor
11:04
Macron istifa etmeyecek
11:02
Mekke'de sıcak hava dalgası nedeniyle can kayıpları artmaya devam ediyor
11:01
ABD: Daha geniş bir çatışma riski var
10:59
Netanyahu: Hamas ile şiddetli çatışmalar sona eriyor
10:58
Dağıstan'da terör saldırılarısı
10:55
23 Haziran
Polis görev başında olan bir polis memuruna yönelik cinayete teşebbüs ve kasten zarar verme olayını inceliyor.
16:54
Manchester Havalimanı'nda elektrik kesintisinden dolayı Kıbrıs'a giden 3 uçuş da etkilendi.
16:51
Dendias: Yunanistan-Türkiye ilişkilerinde sayfa değişikliği için Ankara'nın cesur bir tutuma ihtiyacı var.
16:49
Dışişleri Bakanı: Kıbrıs ile ABD arasında Stratejik Diyaloğun kurumsallaştırılması bir "referans noktasıdır"
14:34
Tüm haberler

Video on Demand

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.