Mitsotakis ve Tusk, Avrupa'nın hava savunması için ortak bir kalkan oluşturulması çağrısında bulundu

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis ve Polonya Başbakanı Donald Tusk, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'e Avrupa'nın hava savunması için birlik finansmanıyla ortak bir kalkan oluşturulması çağrısında bulundu.

Avrupa Komisyonu’nun kaynaklarına dayandırılan haberlere göre, Mitsotakis ve Tusk bu kalkanın Avrupa'yı düşman uçakları, füzeleri ve insansız hava araçlarına karşı korumasını öneriyor ve konunun bir sonraki Avrupa Konseyi toplantısında ele alınmasını istiyor.

Mitsotakis ve Tusk, projenin onaylanmasının Avrupa'nın kendini savunma kararlılığı konusunda her yöne açık bir sinyal göndereceğine dikkat çekerken, Komisyon Başkanlığında ikinci dönem için aday olan von der Leyen'in de öneriyi desteklediği görüldü.

Dört siyasi grubun başlıca adaylarıyla yaptığı telekonferans sırasında Avrupa Komisyon Başkanı, Avrupa'nın savunma sanayisini geliştirmesi gerektiğini vurguladı. Bir sonraki Avrupa Komisyonu'nun ortak savunma projeleri başlatması gerektiğini de sözlerine ekleyen von der Leyen, buna örnek olarak Yunanistan ve Polonya başbakanlarının ortak bir mektupla önerdikleri kalkanı gösterdi.

Son Güncelleme: 24 Mayıs 2024 - 15:43

Son Haberler

24 Haziran
basın özetleri 24.06.24
12:51
EURO 2024'de Almanya ve İsviçre son 16 turunda
11:07
Dışişleri Bakanı ile Tarım Bakanı Lüksemburg'da konseylere katılıyor
11:04
Macron istifa etmeyecek
11:02
Mekke'de sıcak hava dalgası nedeniyle can kayıpları artmaya devam ediyor
11:01
ABD: Daha geniş bir çatışma riski var
10:59
Netanyahu: Hamas ile şiddetli çatışmalar sona eriyor
10:58
Dağıstan'da terör saldırılarısı
10:55
23 Haziran
Polis görev başında olan bir polis memuruna yönelik cinayete teşebbüs ve kasten zarar verme olayını inceliyor.
16:54
Manchester Havalimanı'nda elektrik kesintisinden dolayı Kıbrıs'a giden 3 uçuş da etkilendi.
16:51
Dendias: Yunanistan-Türkiye ilişkilerinde sayfa değişikliği için Ankara'nın cesur bir tutuma ihtiyacı var.
16:49
Dışişleri Bakanı: Kıbrıs ile ABD arasında Stratejik Diyaloğun kurumsallaştırılması bir "referans noktasıdır"
14:34
Tüm haberler

Video on Demand

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.