basın özetleri 09.04.24

Filelefteros gazetesinin ana haberi:

“Değerlendirmeler geçersizdir düdüğü çaldı - Bir yasa tasarısıyla memurların tepkisini yatıştırıyorlar - 24 ve 25 yılları için bölüm şefleri tarafından yapılan değerlendirmenin önemi azaltıldı – 26 yılında konuya geri dönülecek. Hükümet ve muhalefet aynı fikirde” başlıkları altında şöyle yazıyor:

Koalisyon partileri yeni memur değerlendirme sistemi tarafından haksızlığa uğradıklarını düşünen memurların mevcut tepkilerini yatıştırmak için orta yolu buldular.

DİKO milletvekili Hrisos Pandelidis’in insiyatifiyle DİPA, EDEK ve EDEK milletvekilleriyle işbirliği çerçevesinde hazırlanan memurların terfilerini ilgilendiren 4 değerlendirme ana kriterinin 24 ve 25 yılları için yeniden değerlendirilmesini içeren yasa önerisi Perşembe günü Meclise sunulacak.

Mevcut 4 kriter 26 yılında yeniden başlatılacak. Hükümet yapılacak düzenlemeye rıza veriyor.

Politis gazetesinin ana haberi:

*

Politis gazetesinin ana haberi “Lübnan’a destek verilecek ama aynı zamanda da yaptıkları izlenecek – Cumhurbaşkanının dün yıldırım hızıyla Lübnan’a göçmenler sorunu ile ilgili yaptığı ziyaretin net mesajları”

Cumhurbaşkanının Lübnan’a yaptığı ziyaret sırasında göçmenler sorununda iki ülkenin Avrupa Komisyonunun da katılımıyla etkili işbirliği yapması konusunda Kıbrıs ve Lübnan anlaşmaya vardı.

Kıbrıs ile Avrupalı ortaklarının göçmen akışlarını durdurması koşuluyla Lübnan’a daha fazla ekonomik destek vermeye hazır oldukları Beyrut’a bildirildi. Ancak ülkenin içinde bulunduğu durum nedeniyle hükümetin durumu gerçekten durumu kontrol altına alabileceği hakkında pratik kanıtlar istendi.

Nüfusuyla orantılı olarak Lübnan Suriye’deki iç savaştan sonra büyük bir yük almış bulunuyor. Ama AB’nden aldığı destek çok küçük. Komşu ülkeye Avrupa kaynaklarının artırılmasının şart olduğu konusunda herkes hemfikir.

*

Haravgi gazetesinin ana haberi:

Başlıklar: “Seçim öncesi borçlarını ödeyen Cumhurbaşkanı bankaların suçlarını siliyor – “Yeni Merkez Bankası Başkanı günah döneminde ve Yunan tahvilleri olayında pay sahibi”

Öne çıkan noktalar şöyle:

“Alvarez ve Marsal raporunda ve Meclis kararında yeni Merkez Bankası yöneticisi eski Kıbrıs Bankası yöneticilerinden olan Hristodulos Patsalidis’in de adı geçiyor”

Hristodulos Patsalidis Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde de Nikos Hristodulidis’in seçim ofisinin ana üyelerinden biriydi.

Hükümetten bu konuda çıt yok. Haravgi söz konusu atama konusunda yorum yapılmasını istediyse de kimsenin söyleyeceği bir şey yoktu.

*

Alithia gazetesinin ana haberi:

“5 avroluk destek ödenekleri dağıtıyorlar – Pahalılık bel bükerken hassas gruplar devletin umurunda değil – Hükümet yetkililerin ceplerini birden çok emeklilik maaşı ve ödeneklerle dolduruyor” başlıklı habere göre

DİSİ Hükümetin önlemlerini ihtiyaç ürünlerini dahi tedarik edemeyen ailelerin karnını doyurmakla ilgileniyor görünümü veren, dönemlik ve sadece bir nefes almaya yönelik önlemler olarak nitelendirdi.

İthalatçılar ve üreticiler önümüzdeki günlerde tüm ürünlere zam geleceği konusunda yine uyardı.

Düşük emekliler: Maaşlarımıza 4-5 avroluk zamlar yapıyor, gerisini “resmi” yetkililere ve devlet sektörünün yüksek maaşlı memurlarına çoklu emeklilikler için çarçur ediyorlar.

*

Diğer bazı haberlerden seçmeler

*

Alithia gazetesinden:

“Tatar – Guteres görüşmesi bumerang oldu – İki devlet çözümünde ısrar ederken Pile ve Astromerit konusunu masaya koydu”

Geçen Cuma günü yapılan görüşmede, Alithia’nın da yazmış olduğu gibi iki lider istediği takdirde Guteres’in üçlü görüşmeye hazır olduğu şeklindeki açıklamasından başka bir önerisi olmadı.

*

Haravgi gazetesinden:

“Larnaka limanı ve marinasının birleşik gelişimi havada asılı kaldı»

Kition Ocean Holdiings isimli işbirliği banka garantisini yenilemedi. Olay Larnaka’nın liman ve marinasının birleşik gelişimi çalışmasının hayata geçirilmesi inisiyatifi konusunda kötü gelişmelerin habercisi.

*

“Vergiler halkın ceplerini boşaltırken devlet kasalarını dolduruyor”

Yılın ilk iki ayında devletin elde ettiği vergi geliri rekor düzeye ulaştı. Geçen yılın aynı döneminde vergiden elde edilen gelir 1i99 milyar iken bu yıl özellikle pahalılık nedeniyle artan vergi gelirinin 2,33 milyar avroya yükseldi.

*

“Herkese EDON gençlik örgütünün antifaşist mitingine katılım çağrısı”

Bu yıl da Aynı Gökyüzü Altında sloganı altında Yeniden Yaklaşmanın On Beş Günü'nü düzenleyen EDON’un yaptığı duyuruya göre gençleri büyük anti-faşist yürüyüşe davet ediyor.

EDON yeniden yakınlaşmanın kendisi için siyasi felsefesinden ve Kıbrıs sorununun analizinden kaynaklanan bir yaşam duruşu olduğunu belirtiyor ve “Milliyetçiliğin ve şovenizmin yükseldiği, ama aynı zamanda Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin hayal kırıklığının genelleştiği bir ortamda, yeniden yakınlaşma politikası stratejik bir seçimdir ve Kıbrıslı Rumlar ile Kıbrıslı Türklerin özgür, yeniden birleşmiş, bağımsız, askerden arındırılmış, federal, ortak bir vatanı kurma çabalarına katkıda bulunmaktadır.

*

Filelefteros gazetesinden:

“Anita, ELAM'a yetişmek için göç sorununu öne çıkarıyor”

Sürekli müdahaleleri, mevkidaşlarına yönelik mektupları ve Lübnan büyükelçisi ile toplantı yapan DİSİ Başkanı Anita Dimitriu, göç konusunda bir basın toplantısı düzenliyor.

*

“Tatar, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin tanınmaması için Genel Sekreter'e gitti”

Tatar, 186 sayılı kararı yürürlükten kaldırmak için çıkmazdan yararlanıyor. Ayrıca Pile'ye yanıt olarak Astromerit yolu konusunu gündeme getirdi.

*

“Europol - Yasa dışı para inşaata odaklanıyor”

Europol, 5 Nisan'da yayınladığı raporunda, AB'deki en tehlikeli suç ağlarının yüzde 41 oranında gayrimenkulleri yasadışı kazançlarını aklamak için kullandığını belirtiyor. Kıbrıs'a da atıfta bulunuluyor.

Son Güncelleme: 09 Nisan 2024 - 15:44

Son Haberler

22 Mayıs
Gazze Şeridi'ndeki çatışmalar nedeniyle, geçici iskeleye boşaltılan insani yardımlarda sıkıntı yaşanıyor.
15:07
basın özetleri 22.05.24
15:04
Birleşmiş Milletler: Gazze Şeridi'ndeki sivil halkın durumu, insani yardıma sınırlı erişim nedeniyle son derece kritik
15:04
Avrupa devletlerinin Filistin devletini tanıması ya da tanıma niyetinde olması Tel Aviv'in sert tepkisine neden oldu.
13:34
On binlerce İranlı, Cumhurbaşkanı Reisi ve dışişleri bakanına veda etmek için Tahran'ın merkezinde toplandı.
13:32
Thanasis Nikolau'nun ölü bulunmasıyla ilgili davada atanan suç soruşturmacıları görev tanımlarını teslim aldı.
13:30
21 Mayıs
basın özetleri 21.05.24
14:33
20 Mayıs
Dışişleri Bakanı: Lübnan'a yapılan ortak ziyaret sonuç verdi
15:38
Lübnan: Kıbrıs'a düzensiz göç azaldı
15:36
Enerji Bakanı: Uygulanabilir bir B planı var
15:35
Reisi'nin ölümü dolayısıyla taziyeler yayınlandı
15:33
İran'da Reisi'nin yerine ilk cumhurbaşkanı yardımcısı atandı
15:30
Tüm haberler

Video on Demand

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.