basın özetleri 08.04.24

Alithia gazetesinin ana haberi

“12.000 yabancı kol gücüne ihtiyaç var – Çalışma Bakanı bugün sosyal ortaklarla buluşuyor”

12.000 Kıbrıslı işsiz başta eğitim düzeyi nedeniyle olmak üzere kol emeğiyle yapılan işlerde çalışmak istemiyor.

Kıbrıs’ta sadece özel sektörde çalışan yabancıların nüfusunun 400 bin olduğu tahmin ediliyor.

Bugünkü toplantıda iki tarafın işbirliğinin, izleme mekanizmasıyla geliştirilmesi konusu tek belirlenmesi gereken konuyu oluşturuyor.

*

Haravgi gazetesinin ana haberi

“Devlet tüketiciye daha fazla destek vermek istemiyor – Pahalılık kalmak üzere geldi, ondan kurtulamayacağız” başlıkları altında gazetenin ön sayfasında öne çıkan noktalar şöyle:

Hükümetin destek önlemleri yetersiz ve AB ortalamasının altında.

Yakıta yönelik destek önlemleri en alt ekonomik katmanlara yardımcı olmalıydı.

Kıbrıslı Tüketiciler Derneği Başkanı zamlarla mücadelede çıkar yol göremiyor.

Fiyatlar 2021 yılı ile kıyaslandığında yüzde 18 oranında yükseldi. Enflasyon düştüğü halde fiyatlar aynı kaldı.

Kıbrıslı ekonomist Stelyos Platis Maliye Bakanı Makis Keravnos’un “Ödenekler felsefesine geri dönmek 2013’e geri dönmek demektir” şeklindeki açıklamasını şantaj ve terör olarak nitelendirdi. Platis Kıbrıs ekonomisinin 2013’teki çöküşünün nedeninin ödeneklerin değil bankaların Yunan tahvillerine yaptıkları yatırımlar olduğunu vurguladı. Hükümetin tüketiciye destek önlemlerini yetersiz olarak nitelendiren Platis kriz dönemlerinde zenginliğin yeniden dağılımının yapılması gerektiğini bu yüzden de kamu maliyesinin toparlanması ve gerektiğinde olağanüstü gelir mekanizmalarının oluşturulması gerektiğini dile getirdi.

Haravgi’ye konuşan Kıbrıslı Tüketiciler Derneği Başkanı Marios Druşotis ise zamlarla mücadelede çıkar yol göremediğini belirtti. Druşotis yakıt desteklerinde bile idare biçimi, alt ekonomik katmanlardan gelen tüketicinin, benzin istasyonu sahiplerinin ve nihayetinde devletin yararlanabilmesi için daha farklı olabilirdi, dedi. 2020 yılı ile mukayese edildiğinde fiyatların yüzde 15 oranında arttığını ifade eden Druşotis “Derneğin zamların gemlenmesinde bir çıkar yol göremediğini” söyledi.

*

Filelefteros gazetesinin ana haberi:
“Ayın masrafları çıkmıyor – Dört çalışandan birinin yıllık maaşı en fazla 19.500 avro - Çalışanların aylık maaş ortalaması 1500 avro civarında – 72 bin çalışan orta gelirliler sınıfına ait ve yıllık maaşları 28 bin avro civarında seyrediyor” başlıkları altında veriliyor. Şöyle yazıyor: Yıllık maaşları yaklaşık 19.500 civarında olan 76 bin çalışan ve serbest çalışan ayın masraflarıyla baş etmekte zorlanıyor. Ülkeye kalmak amacıyla gelen pahalılıkla başa çıkmaya yetmeyen maaşlar alıyorlar. 72 bin başka çalışan ise orta gelirli yurttaşlar olup yıllık en fazla 28 bin avroluk maaşlar alıyor. Vergi Dairesi Kıbrıslı çalışanların gelirlerini açıkladı.

*

Politis gazetesinin ana haberi

“İki devlet çözümü çözüm değildir” – Fransız Büyükelçisi Politis’e demeç verdi” başlıkları altındaki habere göre

Fransa’nın Lefkoşa Büyükelçisi Salina Grene Katalano Politis’e verdiği demeçte Kıbrıs’ın bölünmesine son vermenin anahtarının “Kıbrıslılarda” olduğuna olan inancını dile getirdi.

Fransız yetkili adil ve aynı zamanda yaşayabilir ve karşılıklı kabul edilir bir çözümün diğer özelliklerinin yanı sıra uzlaşmaya dayanması gerektirdiği mesajını verdi. Fransız Büyükelçisi ayrıca Türkiye’ye “İki devlet çözümü, çözüm değildir” mesajını verdi ve statükonun da çözüm olmadığını netleştirdi.

Fransa’nın Doğu Akdeniz’e olan ilgisinin azalmaksızın devam ettiğini dile getiren Fransız diplomat ülkesinin Gazze krizini çözmek konusunda da kararlı olduğunu ve ateşkes çağrısı yaptığını da ifade etti.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazı seçmeler

Politis'ten:

“Trenden inmeyin… Antonio Guteres’ten mesaj”

BM GS Antonio Guteres iki tarafa her ikisinden de beklentisinin gerekli iradeyi göstermeleri, müzakerelerin yeniden başlaması için çalışan temsilcisinin çabalarına köstek olmamaları ve birbirlerine sorumluluk yükleme taktiklerini terk etmeleri olduğu mesajını verdi.

*

Filelefteros’tan:

Ulusal Kanser Enstitüsü kuruluyor

Sağlık Bakanı Mihalis Damianos, dün Limasol’da başlayan 49. Hristodula yürüyüşünü selamlama konuşmasında, Kıbrıs Ulusal Kanser Enstitüsünün geliştirilmesine yönelik eylemlerin teşvik edildiğini ve GESY'ye dahil edilmeleri amacıyla palyatif bakım hizmetlerinin sağlanmasına yönelik yasal bir çerçevenin hazırlandığını belirtti. Bakan, selamlamasında, “Her yıl düzenlenen bu etkinliğin temel amacının, kanserin önlenmesi, erken teşhisi ve tedavisi konusunda toplumu bilgilendirmek ve bilinçlendirmek, ayrıca kanser hastası kardeşlerimizin ihtiyaç duyduğu desteğin sağlanması” olduğunu ifade etti.

Mihalis Damianos şunları kaydetti: "Tüm kanser hizmetlerini koordine edecek olan Kıbrıs Ulusal Kanser Enstitüsü'nün geliştirilmesi için faaliyetler yapılıyor. Bunun erken önlemeden tedavi ve palyatif bakıma kadar mümkün olan en iyi yardım için bütünsel bir yaklaşım sunacak olan enstitünün kanser hastası insanlarımıza çoklu faydalar sunacak bir proje olduğunu” dile getirdi.

*

“Lübnan misyonu – Hristodulidis AB’nden havuç ve değnek götürüyor”

Cumhurbaşkanı Nikos Hristodulidis Avrupa Komisyonu ile de görüştükten sonra, Lübnan’a giderek, ülkenin göçmenler sorunu ile ilgili olan sorumluluklarını üstlenmesi yönünde AB’nden net mesajlar götürmeyi üstlendi.

*

“Averof Neofitu: “Kıbrıs göçmenlerden taştı taşıyor”

Göçmenler sorununun Kıbrıs için taşıdığı riskleri vurgulayan Averof Neofitu aynı zamanda ekonomi konusunda da alarm çaldı.

*

Haravgi gazetesinden:

“Ülkemin kurtuluşu için hiçbir çabadan kaçınmayacağım”

Dün Atina’da Yeni Demokrasi partisinin 15. Kongresinde konuşan Nikos Hristodulidis işgalin sona ermesi ve Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi için yılmadan çalışmaya yönelik iradesini ifade etti.

Kıbrıs sorununun kabul edilemez bir durum olduğunu ve bunun Avrupa ülkesi olan Kıbrıs'ın geleceği olamayacağını söyledi. «Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olarak sahip olduğum tam bilinçle, işgalin sona ermesi, vatanımızın kurtuluşu ve yeniden birleşmesi için her türlü çabadan kaçınmayacağımı bir kez daha vurgulamak istiyorum'' dedi.

*

Haravgi’den bazı başlıklar:

“İlham Aliyev: Azerbaycan her zaman Kıbrıslı Türk kardeşlerimizin yanında olacaktır – Kıbrıslı Türklerin kendi ülkelerinde yola devam etmesi en iyisidir” Haber benzer başlıklarla diğer gazetelerde de yer alıyor.

*

Yılmaz işgal altındaki bölgede ambargonun kalkmasına atıfta bulundu

*

Cumhurbaşkanı bugün Lübnan’da – Dün Mitsotakis ve Ursula ile görüştü

Son Güncelleme: 08 Nisan 2024 - 14:26

Son Haberler

22 Mayıs
Gazze Şeridi'ndeki çatışmalar nedeniyle, geçici iskeleye boşaltılan insani yardımlarda sıkıntı yaşanıyor.
15:07
basın özetleri 22.05.24
15:04
Birleşmiş Milletler: Gazze Şeridi'ndeki sivil halkın durumu, insani yardıma sınırlı erişim nedeniyle son derece kritik
15:04
Avrupa devletlerinin Filistin devletini tanıması ya da tanıma niyetinde olması Tel Aviv'in sert tepkisine neden oldu.
13:34
On binlerce İranlı, Cumhurbaşkanı Reisi ve dışişleri bakanına veda etmek için Tahran'ın merkezinde toplandı.
13:32
Thanasis Nikolau'nun ölü bulunmasıyla ilgili davada atanan suç soruşturmacıları görev tanımlarını teslim aldı.
13:30
21 Mayıs
basın özetleri 21.05.24
14:33
20 Mayıs
Dışişleri Bakanı: Lübnan'a yapılan ortak ziyaret sonuç verdi
15:38
Lübnan: Kıbrıs'a düzensiz göç azaldı
15:36
Enerji Bakanı: Uygulanabilir bir B planı var
15:35
Reisi'nin ölümü dolayısıyla taziyeler yayınlandı
15:33
İran'da Reisi'nin yerine ilk cumhurbaşkanı yardımcısı atandı
15:30
Tüm haberler

Video on Demand

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.