basın özetleri 04.04.24

Haravgi gazetesinin ana haberi:

“Hükümetin milyarlarca avro borcu var ama Sosyal Sigortalara taksitini ödemiyor – Hükümetin borcu tehlikeli boyutlara ulaştı, 10 milyar avroya yaklaştı” başlıkları altında şu noktalar öne çıkıyor.

Sosyal Sigortalar Kurumu hakkında yapılan inceleme sonucundaki raporda devletin borcunun azaltılması ve yatırım politikasının yeniden değerlendirilmesi isteniyor.

Katkı paylarındaki artış oranları ve emeklilik sınırı ile yaşam beklentisi arasındaki bağlantı korunmaktadır.

Gelecek yıllarda net göçün rolü önem taşıyor (yılda ortalama 8000 bin kişi civarında).

Devletin Sosyal Sigortalar Fonu'na olan borcunun kademeli olarak azaltılması ve daha yüksek getiri sağlayacak şekilde yatırım politikasının gözden geçirilmesi, Fonun yaşayabilirliğine ilişkin yeni Aktüeryal Çalışmanın sonucu gibi görünüyor. Mali Konsey dün yaptığı duyuruda, önümüzdeki dönem Çalışma Bakanı ve sosyal ortakların da yer aldığı Çalışma Danışma Kurulu'nda tartışılması beklenen çalışmanın bir bölümünü ortaya koydu. Ayrıca Hükümet ve Meclise, Sosyal Sigorta Fonu "rezervinin" cari giderler için kullanıldığı mevcut uygulamanın somut ancak kademeli olarak tersine çevrilmesine yönelik Muhasebe çalışmasının tavsiyelerini uygulamaya koyma çağrısında bulundu.

*

Alithia gazetesinin ana haberi:
“AB’ne giriş kapısını zorluyorlar – Kıbrıs Cumhuriyeti sürekli biçimde göç akınlarına uğruyor” başlıkları altında göçmenler sorunu ele alınıyor.

Habere göre sadece son dört gün içinde Cavo Greco açıklarında toplam 761 kişinin bulunduğu 14 bot tespit edildi.

Bu yıl, Ocak ayından Mart’a kadar olan sürede 2448 göçmen deniz yoluyla ülkeye yasadışı biçimde girmeye çalıştı.

Hükümetin tutumu ve Brüksel'e yönelik umutsuz hamleleri, tam bir çaresizlik içinde olduğunu gösteriyor.

Son birkaç gün içinde 70’ten fazla refakatsiz çocuk devletin vesayeti altına alındı.

*

Politis gazetesinin ana haberi:

“Elimizden geleni yapıyoruz. Ülkemde durum kontrol dışı – Lübnan büyükelçisi Kıbrıs’a göçmen akımları hakkında Politis’e konuştu”

Lübnan’dan Kıbrıs’a gelen göçmen akınları gün be gün artarken Lübnan’ın Lefkoşa büyükelçisi ülkesi makamlarının durumu kontrol altına alma ve durdurmadaki yetersizliğini kabul etti.

“Çalışıyoruz, ama fazla bir şey yapamıyoruz” diyen Claude El Hajal binbir iç sorunla karşı karşıya olan ülkesinde Suriye’den 2 milyon göçmen geldiğini ve buna karşın Avrupa Birliği’nden aldığı yardımın son derece az olduğunu ifade etti.

Kıbrıs’a yönelik göçmen akımları İsrail’in Gazze’deki savaşından, İsrail’in Lübnan bölgelerini günlük bazda bombalamaya başlamasından ve savaşın Lübnan’a da sıçrama korkusu geliştikten sonra çok arttı.

*

Filelefteros gazetesinin ana haberi:

“6 yıldır felaketi beklediler – Devletin ilaç depolarındaki ihmal suçu – Devlet depo binasını özel kişiye 6 bine kiralıyor, özel kişi ise aynı binayı yeniden devlete kiraya veriyor” başlıkları altında verilen habere göre

Kathara Deytera günü hava felaketinin Sağlık Bakanlığı'nın ilaç stoklarında bıraktığı zararların sayımı sürecinin halen devam ettiği bu günlerde, önceki yıllarda yaşanan yasadışı durumlar ve uygunsuzluklar da teker teker ortaya çıkıyor. Sayıştay’ın raporlarında ve İlaç Hizmetlerinin notlarında söz konusu tesislerde yapılan uygunsuzluklar da yasa dışılıklar da yer alıyor.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazı seçmeler:
Filelefteros:

Yabancı İşçilere Yönelik Yeni Mekanizma

Çalışma Bakanı'nın sunduğu öneri, sosyal ortakların yabancı personelin ruhsatlandırma süreçlerine daha fazla dahil edilmesini öngörüyor.

*

Kara para aklama - Kıbrıs pazarına 15 günde 91 milyon avro girdi

“Kurumlar Komitesi Başkanı'ndan kanıtlara dayalı ciddi ikazlar. Sorular cevapsız kaldı”

*

Alithia’dan:

“Hiç yoktan siyasi fırtına – Tatar Guteres’in öneri getirdiğine dair söylenenleri yalanladı. Görüşmeyi kendisi istemiş”

Alithia’nın eline ulaşan bilgilere göre BM GS Antonio Guteres hiç bir öneride bulunmadı. Cumhurbaşkanı Hristodulidis’e sadece “İki lider hemfikir olduğu takdirde üçlü bir görüşmeyle devam edebileceğini” söyledi.

*

Haravgi gazetesinden:

Guteres – Tatar görüşmesi bundan sonraki adımlar için önemli -Tatar Antonio Guteres’i dinlemek için New York’ta

Ersin Tatar, yarın BM Genel Merkezi'nde New York'ta yapacakları toplantıda Antonio Guterres'e neler aktaracağı konusunda net mesajlar vererek, Türkiye ile üç yıldır Kıbrıs'ta uygulanan politikadan geri dönüş olmadığını vurguladı.

*

AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu “Halklar İçin Avrupa” forumuna katılıyor – AKEL’in Kıbrıs sorunu ve 50 yıllık Türk işgali hakkındaki görüşlerini aktaracak

AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu Brüksel'de Belçika İşçiler Partisi, Slovenya Sol Partisi, Avrupa Sol Partisi ve AKEL tarafından ortaklaşa düzenlenen "Halklar için Avrupa" Forumu'nda “Barış, Güvenlik ve Uluslararası Hukuk'' konulu bir konuşma gerçekleştirecek.

Bugün Brüksel'e hareket eden ve kendisine AKEL Merkez Komite üyesi ve Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Politikası Dairesi Başkanı Vera Polikarpu'nun eşlik ettiği Stefanos Stefanu, Forum'un ikinci konusunu açacak ve devam eden Kıbrıs'ta 50 yıldır devam eden Türk işgali ve Kıbrıs’ın bölünmesi, İsrail'in Filistinlilere uyguladığı soykırım ve Ukrayna'da devam eden savaş konularına değinecek.

*

Politis’ten bir haber:

Bizi teröre bulaştırıyorlar - Kıbrıs'a Rusya misillemesi

Putin rejimi, Kıbrıs'ı Rusya'daki hedeflere yönelik olduğu iddia edilen terör faaliyetlerine dahil etmeye çalışıyor. Bu nedenle Duma aracılığıyla Moskova Başsavcılığı'na ABD, Almanya, Fransa ve… Kıbrıs tarafından gerçekleştirilen terör eylemlerinin sessizce soruşturulması için sorular hazırlıyorlar.

Son Güncelleme: 04 Nisan 2024 - 12:52

Son Haberler

22 Mayıs
Gazze Şeridi'ndeki çatışmalar nedeniyle, geçici iskeleye boşaltılan insani yardımlarda sıkıntı yaşanıyor.
15:07
basın özetleri 22.05.24
15:04
Birleşmiş Milletler: Gazze Şeridi'ndeki sivil halkın durumu, insani yardıma sınırlı erişim nedeniyle son derece kritik
15:04
Avrupa devletlerinin Filistin devletini tanıması ya da tanıma niyetinde olması Tel Aviv'in sert tepkisine neden oldu.
13:34
On binlerce İranlı, Cumhurbaşkanı Reisi ve dışişleri bakanına veda etmek için Tahran'ın merkezinde toplandı.
13:32
Thanasis Nikolau'nun ölü bulunmasıyla ilgili davada atanan suç soruşturmacıları görev tanımlarını teslim aldı.
13:30
21 Mayıs
basın özetleri 21.05.24
14:33
20 Mayıs
Dışişleri Bakanı: Lübnan'a yapılan ortak ziyaret sonuç verdi
15:38
Lübnan: Kıbrıs'a düzensiz göç azaldı
15:36
Enerji Bakanı: Uygulanabilir bir B planı var
15:35
Reisi'nin ölümü dolayısıyla taziyeler yayınlandı
15:33
İran'da Reisi'nin yerine ilk cumhurbaşkanı yardımcısı atandı
15:30
Tüm haberler

Video on Demand

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.