Basın Özetleri 25.04.2024

Filelefteros Gazetesi “Orman suç teşkil eden ihmal yüzünden yandı”, Politis Gazetesi “Birden fazla emeklilik maaşında kesinti ve ekstra vergilendirme”, Alithia Gazetesi “Maden orman yangınına neden oldu”, Haravgi Gazetesi “Avrupa'da alkışlayan değil savaşan bir güç” Kıbrıs Rum gazetelerinde bugün manşette yer alan haberler oldu.

Filelefteros Gazetesi

  • Orman suç teşkil eden ihmal yüzünden yandı

“İşaret fişeği gerçek eksikliğimizi ortaya çıkardı” alt başlıklı haberde, Orman Dairesi'nin hava araçları varlığının, 2024 yılında müdahale etmesi istenen ilk büyük yangında yoksun olduğu belirtildi. Haberin detayında, Limasol Devlet Ormanı'nda çıkan yangının, devlet kurumlarının yangın söndürme kaynaklarını zamanında hazır bulundurma konusundaki eksikliğini gözler önüne serdiği vurgulandı. Maden Dairesi teknisyenleri tarafından etkisiz hale getirilmeyen bir işaret fişeğinin trajik bir insan hatası sonucu neden olduğu yangının, bölgedeki bir taş ocağında işaret fişeklerinin imha işlemi sırasında ateşlendiği engebeli bir alanda patlak verdiği belirtilen haberde, yangını söndürme yükünün, Orman Dairesi'ne ait uçan araçlarının bulunmaması nedeniyle yer kuvvetleri tarafından üstlenildiği aktarıldı. Kıbrıs Cumhuriyeti'nin sahip olması gereken 8 uçan araçtan şu anda yalnızca 1’inin bulunduğu ve Haziran ayından önce ek takviyenin beklenmediği belirtilen haberde, dün meydana gelen yangının nedenlerine ilişkin olarak başlatılan idari soruşturmanın ardından, yangın söndürme uçağı bulunmamasının sorumluluğunun kime ait olduğuna ilişkin olarak da idari bir soruşturma başlatılması gerektiği hatırlatıldı. Haberde ayrıca, yangını söndürme çabalarındaki eksikliğin göze çarptığı ve bu nedenle yetkililerin başlangıçta yangının kontrol altında olduğunu söylerken, yangının kontrolden çıktığının açıklanmasının nedeni bu olduğu ve söz konusu zayıflığın, yangın bölgesini ziyaret eden Tarım Bakanı Maria Panayiotou tarafından da itiraf edilmek zorunda kalındığı belirtildi.


Politis Gazetesi

  • Birden fazla emeklilik maaşında kesinti ve ekstra vergilendirme

“Milletvekillerinden gelen ve Genel Denetçi tarafından imzalanan altı yasa teklifi” üst başlığıyla verilen haberde, Milletvekilleri Dimitriou, Haralambidou, Papadouris ve Attalidou'nun altı yasa teklifinin Genel Denetçi Odisseas Mihailidou'nun imzasını taşıdığı belirtildi. Haberin detayında, mevcut ve eski devlet görevlileri ve seçilmiş yetkililer tarafından alınan birden fazla emekli maaşı gibi son derece ciddi bir olguyu kesin ve geri dönülmez bir şekilde ele almak üzere Temsilciler Meclisi'nin bugünkü Genel Kurulu’na toplam yedi kanun teklifi sunulacağı aktarıldı. Denetleme Dairesi tarafından hazırlanan altı yasa teklifinin milletvekilleri Dimitris Demetriou (DİSİ), Irini Charalambidou (AKEL), Stavros Papadouris (Ekologlar Hareketi) ve Alexandra Attalidou (bağımsız) tarafından sunulacağı belirtilen haberde, ilgili milletvekillerinin yanı sıra Genel Denetçi Odisseas Mihailidis’in, hükümet tarafından sunulan tekliflerin anayasaya aykırı olduğunu savunduğu vurgulandı.

  • DİSİ önde ve AKEL ile ikişer sandalye

Haberin detayında, DİSİ’nin Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde anketlerde liderliğini koruduğu, AKEL’in ikinci sırada yer aldığı ve iki büyük partinin de Avrupa Parlamentosu'nda ikişer sandalyeye sahip olacağı belirtiliyor. Söz konusu sonuçların, 9 Haziran 2024 seçimleri için CYMAR Market Research'e yaptırılan ilk büyük anketin sonuçlarına göre elde edildiği belirtilen haberde, ELAM’ın Avrupa Parlamentosu seçim sonuçları anketinde üçüncü sırada yer aldığı, DİKO’nun ise dördüncü sırada yer alarak altıncı ve son sandalyeyi elde ettiği aktarıldı. Haberde anket sonuçlarına göre; DİSİ %18, AKEL %16, ELAM %10, DİKO %8, EDEK %4, Volt %2 ve Ekologlar Hareketi ile DİPA'nin %1 oranında oya sahip olduğu, %22’lik kesimin kararsız, %6’nın çekimser, %8’in ise cevap vermeyi reddettiği belirtildi.


Alithia Gazetesi

  • Maden orman yangınına neden oldu

“Maden alanında çıkan yangın, işaret fişeklerinin imha edilmesi sürecinden kaynaklandı” üst başlıklı haberde; Tarım Bakanı Maria Panayiotou’nun idari soruşturma ve yetkili müdürün işten el çektirilmesine ilişkin işlemlerin başlatılmasına ilişkin sürecin başlaması için talimatlar verdiği belirtildi. Haberin detayında, yetkilileri süresi dolan işaret fişeklerini ateşle imha etmeye çalıştığı esnada bir tanesinin ateş aldığı ve yangının çıkmasına neden olduğu aktarıldı. Dün sabah saatlerinde başlayan yangının rüzgarın azalmasıyla birlikte ancak öğleden sonra kontrol altına alınabildiği vurgulanan haberde, Sivil Savunma’nın, Vasa Kellakio sakinlerini köylerinin boşaltılması durumuna hazır olmaları konusunda bilgilendirdiği de hatırlatıldı. Yangın sırasında, Haziran ayında kiralanması beklenen kiralık uçakların yokluğunun da dikkat çektiği vurgulanan haberde, yangının yaklaşık 1 kilometrekarelik yabani çalılık ve çam ağaçlarını kül ettiği aktarıldı.

  • Kimyasal madde emdirilmiş elektrik kablolarıyla çalışıyorlardı

Haberin detayında, Kıbrıs Elektrik Kurumu’nun Strovolos'taki bir trafo merkezinde çalışma yürüten özel bir şirketin çalışanlarının kimyasal madde emdirilmiş elektrik kablolarıyla çalışmaları sonucunda; dermatolojik semptomlar, göz tahrişi, kusma ve dökülme gibi sağlık sorunları yaşamaya başladığı belirtildi. Haberin detayında, Kıbrıs Elektrik Kurumu Başkanı Yorgos Petrou’nun, çalışanların yaşadığı sağlık sorunlarının ardından çalışmaların durdurulduğunu söylediği ve söz konusu kabloların özel şirket tarafından getirildiği vuruglandı.


Haravgi Gazetesi

  • Avrupa'da alkışlayan değil savaşan bir güç

“Daha iyi bir Kıbrıs ve daha iyi bir Avrupa için sol ile birlikte” alt başlığıyla verilen haberde; büyük çıkarların ve bürokrasinin değil, halkının ve yurttaşlarının Avrupası için AKEL’in oy pusulasının, üç kadın ve üç erkeğin yer almasıyla cinsiyet eşitliğini hayata geçirdiği, Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkleri Kıbrıs için, halk için, bir bütün olarak Avrupa için bir araya getirdiği belirtildi. Haberin detayında, AKEL'in Avrupa Parlamentosu adaylarını sunarken AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu’nun "Avrupa seçimlerinin son düzlüğüne giriyoruz ve sol her zaman olduğu gibi dinamik bir şekilde mevcut, birleşik, iyimser ve liderdir" dediği aktarıldı. Stefanu’nun gazetecilere yaptığı açıklamalarda, "AKEL - Sol - Toplumsal İttifak’ın Avrupa'da alkışlayan değil, savaşan bir güç olacağını ve her şeyden önce Kıbrıs ve onun hakları için, ama aynı zamanda barışın, uluslararası hukukun ve gerçek dayanışmanın Avrupası için de mücadele edeceğini belirttiği ifade edildi. Haberde ayrıca, Stefanu’nun bu seçimlerde de halkın AKEL’i onurlandıracağına ve AKEL - Sol - Toplumsal İttifak'ın Avrupa Parlamentosu'nda yine iki temsilciye sahip olacağına olan inancını dile getirdiği vurgulandı.

Son Güncelleme: 26 Nisan 2024 - 13:09

Son Haberler

25 Haziran
Yunanistan: Ulusal çıkarlarını nasıl güvence altına alacağı konusunda öneri kabul etmiyor.
15:40
Trimiklini'deki yangına iki çocuğun patlattığı havai fişeklerin neden olduğu ortaya çıktı.
14:44
İsrail saldırılarında Hamas lideri İsmail Haniya'nın aile üyelerinden biri ve kız kardeşlerinden biri öldürüldü.
14:31
24 Haziran
basın özetleri 24.06.24
12:51
EURO 2024'de Almanya ve İsviçre son 16 turunda
11:07
Dışişleri Bakanı ile Tarım Bakanı Lüksemburg'da konseylere katılıyor
11:04
Macron istifa etmeyecek
11:02
Mekke'de sıcak hava dalgası nedeniyle can kayıpları artmaya devam ediyor
11:01
ABD: Daha geniş bir çatışma riski var
10:59
Netanyahu: Hamas ile şiddetli çatışmalar sona eriyor
10:58
Dağıstan'da terör saldırılarısı
10:55
23 Haziran
Polis görev başında olan bir polis memuruna yönelik cinayete teşebbüs ve kasten zarar verme olayını inceliyor.
16:54
Tüm haberler

Video on Demand

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.