Basın Özetleri 24.04.2024

Filelefteros Gazetesi “Şantajcılar açığa çıktı”, Politis Gazetesi “Polis planlıyor ama suç... kesintisiz devam ediyor”, Alithia Gazetesi “Vasilikos'daki yarım işler”, Haravgi Gazetesi “Vergi reformu konusunda AKEL ve sendikalar arasında ortak yaklaşım” Kıbrıs Rum gazetelerinde bugün manşette yer alan haberler oldu.

Filelefteros Gazetesi

  • Şantajcılar açığa çıktı

“Ecza depolarıyla ilgili raporun ardından herkes ayağa kalktı” alt başlıklı haberde, Sağlık Bakanlığı Eczacılık Hizmetleri'nin eski ve mevcut çalışanlarınin, 18 Mart'ta sular altında kalan ve on binlerce paket ilacın yok olmasına neden olan depoların geçmişine ilişkin gerçeklere dayanan bir rapor yayınlamasının ardından bir birine girdiği belirtildi. Haberin detayında, Eczacılık Hizmetleri eski yetkilisi Anna Pafitou'nun, uygunluk belgesi düzenlemek için amirlerinden psikolojik baskı ve tehdit aldığı iddialarını ve ecza depolarının "fiyasko" denetimlerine atıfta bulunmayı bile bir kenara bırakarak, internet üzerinden kamuoyuna yönelik paylaşımlarda bulunmasıyla birlikte arka planda öfke patlamaları yaşanmaya başladığı vurgulandı. Soruşturmanın özüne ilişkin olarak Sağlık Bakanı Mihalis Damianos kesin kararlara varmaya kararlı göründüğü ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı tarafından Bakan Damianos'a tam şeffaflık için açık bir talimat verildiği belirtilen haberde, Damianos’un Pazar günü açıklamada "bu durumda kimsenin sorumluluğu olmamasının mümkün olmadığını" belirterek "geriye sorumlulukların bireysel mi yoksa kolektif mi olduğunu görmek kalıyor" dediği de hatırlatıldı. Haberde ayrıca, dün, söz konusu binanın kiralandığı günden bugüne kadar izlenen prosedürlere müdahil olan ya da bu prosedürlerden haberdar olan Eczacılık Hizmetleri'nin eski ve mevcut birçok yetkilisi ile temasa geçildiği ve her birinin kendi açısından konuyu ifade ettiği belirtildi.


Politis Gazetesi

  • Polis planlıyor ama suç... kesintisiz devam ediyor

“Polis yine uyurken yakalandı” üst başlığıyla verilen haberde, polis planının yürürlükte olduğu ve organize suçlarla mücadeleye yönelik talimatların verildiği, devriyelerin artırıldığı ve diğer görünmez önlemlerin alındığı bir dönemde dün güpegündüz bir cinayet teşebbüsü yaşandığı belirtildi. Haberin detayında, dün Lefkoşa, Anthoupoli'de güpegündüz bir cinayet teşebbüsü olayı yaşandığı ve polis planının, artan devriyeler ve diğer önlemlerle organize suçları çökertmek için polis talimatlarının yürürlükte olduğu hatırlatıldı. Haberde, Thanasis Kaloyeropoulos ve Aleksis Mavromihalis'in art arda öldürülmelerinin ardından yeraltı dünyasının önde gelen isimlerine yönelik başka suç eylemlerinin de gerçekleşmesinden korkulduğu belirtilen bir dönemde, dün öğle saatlerinde Lefkoşa, Anthoupoli'de, Aleksis Mavromihalis'in yakın arkadaşı olan 34 yaşındaki bir adamı öldürmek amacıyla üç el ateş açıldığı vurgulandı. Haberde ayrıca, söz konusu suikast girişiminin bölge halkını dehşete düşürdüğü aktarıldı.

Hukuk ve Denetleme Daireleri arasındaki çatışmaya ilişkin üç senaryo

Haberin detayında, yasal tahminlere göre, dava "%50 - %50" ve mahkemenin kararının ne olacağını kimse bilemediği belirtildi. Haberin detayında, Genel Denetçi Odisseas Mihalidis’in "uygunsuz davranış" suçlamasıyla görevden uzaklaştırılması için Hukuk Dairesi adına önümüzdeki birkaç gün içinde Yüksek Mahkeme'ye sunulması beklenen davanın gerekçelendirilmesinde bir ilerleme kaydedildiği aktarıldı. Haberde ayrıca, bu noktada ortaya çıkan sorulardan birinin Başsavcının, Genel Denetçinin görevden uzaklaştırılması için dilekçe verme yetkisine sahip olup olmadığı sorusu olduğu belirtildi.


Alithia Gazetesi

  • Vasilikos'daki yarım işler

“Ortada bir proje yok ve kimse bu projeyi inşa etmek için çalışmıyor” üst başlıklı haberde; Vasilikos'daki doğal gaz termi̇nali̇ni̇n kara kisminda bugün yapilan çalişmaların yalnızca boru kaynağı i̇le i̇lgi̇li̇ olduğu ve Enerji, Ticaret ve Sanayi Bakanı Yorgos Papanastasiou’nun da "iyi gidiyor olmamız göreceli, sorun hiç ilerlemedi" itirafında bulunduğu aktarıldı. Haberin detayında, "Afrodit" ve "Kronos" sahalarındaki duraklamalardan, elektrik enterkoneksiyonu konusundaki anlaşmazlıklara kadar birçok konudaki sorunların çözümsüz şekilde var olmaya devam ettiği vurgulandı.

  • Ateşli silahlarla tehdit edildiler

Haberin detayında, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin düzensiz göçmenleri geri püskürtülmesine ilişkin Suriyelilerin tanıklığını içeren Lübnan yayınları yapıldığı aktarıldı. Haberde, Kıbrıs ve Lübnan arasında denizde mahsur kalan insan sayısının tam olarak bilinmediği ve Birleşmiş Milletler Yüksek Komiseri’nin konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Kıbrıslı yetkililerin göçmen teknelerini durdurma çabalarının uluslararası hukuku ihlal etmemesi gerektiğini söylediği vurgulandı.


Haravgi Gazetesi

  • Vergi reformu konusunda AKEL ve sendikalar arasında ortak yaklaşım

“Gelirin yeniden dağıtılması ve refah devleti ile işçilere destek” alt başlığıyla verilen haberde; Mevcut vergi sisteminin yeni sosyal ve ekonomik koşullara cevap vermediği belirtildi. Haberin detayında, hükümetin devam etmekte olan vergi reformunun sorunları çözmeyeceği endişesinin hakim olduğu ve AKEL ile sendikaların, devletin aynı zamanda her vatandaşın makul bir ücret kazanma fırsatına sahip olmasını sağlamasını talep ettiği aktarıldı. AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu’nun, vergi reformu tartışmaları çerçevesinde AKEL tarafından üstlenilen girişim çerçevesinde dün sendikal örgütler PEO, SEK, DEOK ve PASİDİ liderleriyle bir toplantı gerçekleştirdiği belirtilen haberde, AKEL'in konuyla ilgili halihazırda belirli öneriler sunduğu, son iki aydır da pozisyonlarını kaydetmek ve öneri paketini zenginleştirmek amacıyla tüm sosyal ve ekonomik kuruluşlarla temaslar başlattığı kaydedildi. Haberde ayrıca, AKEL Genel Sekreteri’nin toplantı sonrasında açıklamalarda bulunduğu ve vergi sisteminin toplumu ve ekonomiyi destekleyecek şekilde reforme edilmesi gerektiğini vurgulayarak, reformun, ekonomik açıdan daha zayıf gruplar ve orta sınıf yararına gelirin yeniden dağılımına, refah devletinin desteklenmesine ve işçilerin desteklenmesine yol açmasını öncelik olarak belirlediği aktarıldı.

Son Güncelleme: 25 Nisan 2024 - 10:24

Son Haberler

24 Haziran
basın özetleri 24.06.24
12:51
EURO 2024'de Almanya ve İsviçre son 16 turunda
11:07
Dışişleri Bakanı ile Tarım Bakanı Lüksemburg'da konseylere katılıyor
11:04
Macron istifa etmeyecek
11:02
Mekke'de sıcak hava dalgası nedeniyle can kayıpları artmaya devam ediyor
11:01
ABD: Daha geniş bir çatışma riski var
10:59
Netanyahu: Hamas ile şiddetli çatışmalar sona eriyor
10:58
Dağıstan'da terör saldırılarısı
10:55
23 Haziran
Polis görev başında olan bir polis memuruna yönelik cinayete teşebbüs ve kasten zarar verme olayını inceliyor.
16:54
Manchester Havalimanı'nda elektrik kesintisinden dolayı Kıbrıs'a giden 3 uçuş da etkilendi.
16:51
Dendias: Yunanistan-Türkiye ilişkilerinde sayfa değişikliği için Ankara'nın cesur bir tutuma ihtiyacı var.
16:49
Dışişleri Bakanı: Kıbrıs ile ABD arasında Stratejik Diyaloğun kurumsallaştırılması bir "referans noktasıdır"
14:34
Tüm haberler

Video on Demand

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.