Basın Özetleri 23.04.2024

Filelefteros Gazetesi “Sınırlar dışında yaşanan savaş”, Politis Gazetesi “Hukuk Dairesi'nin Genel Denetçi'nin görevden alınması için yaptığı başvuru dosyalandı”, Alithia Gazetesi “Çocuklar sessizliklerini bozuyor”, Haravgi Gazetesi “Cumhurbaşkanlığı darbenin zaman aşımına uğramasına izin veriyor” Kıbrıs Rum gazetelerinde bugün manşette yer alan haberler oldu.

Filelefteros Gazetesi

  • Sınırlar dışında yaşanan savaş

“Odiseas’ın görevden azli için bir dilekçe vermeyi ciddi olarak düşünüyorlar” alt başlıklı haberde, Hukuk Dairesi yetkililerinin, Genel Denetçi'nin davranışlarının uygunsuz olduğunu ileri sürerek onu görevden almaya yönelik son açıklamalarının, iyi düşünülmüş bir hamle gibi görünmediği belirtildi. Haberin detayında, Başsavcı Yardımcısı Savvas Aggelidis'in bir gazeteye verdiği röportajda, Genel Denetçi Odisseas Mihailidis'in görevine son verilmesi için bir prosedür başlatılmasını dolaylı olarak tek yönlü bir yol olarak sunduğu açıklamasının bu kez teorik düzeyde kalmadığını gösterdiği vurgulandı. Nisan ayının ilk 10 gününden bu yana Hukuk Dairesi yetkililerinin, niyetlerini ve özellikle de Genel Denetçi'nin görevine son verilmesi için yargı reformundan sonra Yüksek Mahkeme üyelerinden oluşan bir organ olan konseye yapılacak bir talep bağlamında avukatlarla özel bir temas çemberi oluşturdukları aktarılan haberde, başkentteki tanınmış bir hukuk firmasının Başsavcılığı temsil etme rolünü üstlenmeyi kabul ettiğini bildirildi. Haberde ayrıca, gün ışığına çıkan raporların, Genel Denetçi'nin görevden alınması için yapılan başvurunun yasal argümanlarını oluşturacak olan kamu yararına ilişkin konularda belirli manipülasyonlardan bahsederken, yayınlanan diğer raporlar ise, söz konusu talebin Paskalya'dan önce bile kaydedilebileceğini gösterdiği belirtildi.


Politis Gazetesi

  • Hukuk Dairesi'nin Genel Denetçi'nin görevden alınması için yaptığı başvuru dosyalandı

“Yüksek Mahkeme'den kurumsal çatışmayı ateşten çıkarması isteniyor” üst başlığıyla verilen haberde, Yüksek Mahkemesi'nde, Hukuk Dairesi'nin Genel Denetçi'nin görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle görevden uzaklaştırılması için daha önce duyurduğu dilekçeyi değerlendirmesi istenen büyük bir hukuk savaşı yaklaştığı belirtildi. Haberin detayında, iki kurumun uzun süredir bu yasal savaşa hazırlandığı ve bildirildiği üzere, Hukuk Dairesi'nin söz konusu başvuruyu kaydetmesi halinde bugün bile süreci başlatmaya hazır göründüğü aktarıldı. Haberde ayrıca, Hukuk Dairesi'nin "kampında", Genel Denetçi'nin görevden uzaklaştırılması için Yüksek Mahkeme'ye dilekçe verilmesi için zemin hazırlama süreci başlamış durumda olduğu hatırlatıldı.

  • Yetkili kurumlar nihayet harekete geçti, "kırmızı düğme" 2024'ün sonuna kadar hazır olacak

Haberin detayında, Üçüncü Yaş Gözlemevi ve Sosyal Refah Müsteşarlığı, 2019 yılından bu yana tartışılan ancak henüz hayata geçirilemeyen bir program olan "kırmızı düğmeyi" mümkün olan en kısa sürede hayata geçirmek için çalıştığı belirtildi. Haberin detayında, Üçüncü Yaş Gözlemevi’nden yapılan açıklamada ilgili tüm kurumlarla toplantılar yapıldığı, protokolleri güncelleme çalışmalarının başladığı ve hedefin bu yılın sonundan önce programı uygulamaya hazır hale getirmek olduğunu aktarıldı. Planın, "olumlu olan şeyin hareketlilik olması ve aynı zamanda Sosyal Refah Müsteşarlığı’nın programı uygulama niyetinde olması olduğunu vurgulanan haberde, gözlemevinden yapılan açıklamada "Programı yılsonundan önce uygulamak istiyoruz” dendiği belirtildi.


Alithia Gazetesi

  • Çocuklar sessizliklerini bozuyor

“Cinsel eğitim doğru yönde ilerliyor” üst başlıklı haberde; bir cinsel eğitim dersinde bulunan Eğitim, Spor ve Gençlik Bakanı’nın bir çocuğun öğretmenine büyükbabasının kendisine yaptığı şeyi ifade edebilmesini inanılmaz bir gelişme olarak değerlendirdiği belirtildi. Haberin detayında, AKEL milletvekili ve Meclis İnsan Hakları Komitesi Başkanı İrini Haralambidou’nun cinsel eğitim konusunda yanlış bilgi vermeye çalişan tüm çevreleri için bu tarz gelişmelerin kötü günler geçirmesine neden olduğunu söylediği, DİSİ Milletvekili ve Meclis İnsan Hakları ve Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komitesi üyesi Rita Superman’ın da bu mevzuatın sunacağı iyi şeylerden başka bir şey olmadığını vurguladığı aktarıldı.

  • Αçıklığa kavuşturulması için çalışıyoruz

Haberin detayında, Avvakum Manastırı davasıyla iilgili olarak Başpiiskopos Georgios’un yaptığı açıklamada, söz konusu davanın ve yanliş uygulama ya da Kıbrıs Kilisesi için iyi olmayan herhangi bir şeyle ilgili diğer her türlü konunun tam olarak açıklığa kavuşturulması için çaba gösterdiklerini söylediği belirtildi.


Haravgi Gazetesi

  • Cumhurbaşkanlığı darbenin zaman aşımına uğramasına izin veriyor

“AKEL, tarihin tahrif edilmesine ilişkin genelgenin acilen iptal edilmesi çağrısında bulundu” alt başlığıyla verilen haberde; 15 Temmuz darbesi ve "bölünmeden" bahseden tüm referansları sildikleri ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na yapılan saldırıya karışanlara defne çelenklerinin gönderilmesinin ardından yeni meydan okumalar yaşandığı belirtildi. Haberin detayında, AKEL milletvekili Hristos Hristofidis’in tarihi gerçeklerin silinmeye çalışılmasıyla ilgili olarak "Çocuklarımıza tarihsel gerçekleri ve demokratik bilincin geliştirilmesini borçluyuz" dediği aktarıldı.

  • Temel ürünlerdeki fiyat artışı nedeniyle devletin KDV geliri %10 arttı

Haberin detayında, mali fazlanın 919 milyon Euro’ya ulaştığı ve mali borcun Gayri Safi Yurt İçi Hasıla'nın %77,3'üne düştüğü belirtildi. Haberin detayında, İstatistik Ofisi tarafından 2023 yılı ile ilgili dün, vergi artışları sonucunda devletin vergi gelirlerindeki artışa bağlı olarak 919 milyon Euro tutarında bir mali fazla açıklandığı aktarıldı. Habere göre açıklamada ayrıca, yıl sonunda 919 milyon Euro ya da Gayri Safi Yurt İçi Hasıla'nın %3.1'i oranında mali fazla ve 23,1 milyon Euro ya da Gayri Safi Yurt İçi Hasıla'nın %77.3'ü oranında mali borç olduğu ifade edildi. Haberde, toplam gelirlerin, 2023 yılında, bir önceki yıldaki 11.5 milyon Euro'ya kıyasla 1.4 milyon Euro artarak 12.9 milyon Euro'ya yükseldiği de vurgulandı.

Son Güncelleme: 25 Nisan 2024 - 10:20

Son Haberler

24 Haziran
basın özetleri 24.06.24
12:51
EURO 2024'de Almanya ve İsviçre son 16 turunda
11:07
Dışişleri Bakanı ile Tarım Bakanı Lüksemburg'da konseylere katılıyor
11:04
Macron istifa etmeyecek
11:02
Mekke'de sıcak hava dalgası nedeniyle can kayıpları artmaya devam ediyor
11:01
ABD: Daha geniş bir çatışma riski var
10:59
Netanyahu: Hamas ile şiddetli çatışmalar sona eriyor
10:58
Dağıstan'da terör saldırılarısı
10:55
23 Haziran
Polis görev başında olan bir polis memuruna yönelik cinayete teşebbüs ve kasten zarar verme olayını inceliyor.
16:54
Manchester Havalimanı'nda elektrik kesintisinden dolayı Kıbrıs'a giden 3 uçuş da etkilendi.
16:51
Dendias: Yunanistan-Türkiye ilişkilerinde sayfa değişikliği için Ankara'nın cesur bir tutuma ihtiyacı var.
16:49
Dışişleri Bakanı: Kıbrıs ile ABD arasında Stratejik Diyaloğun kurumsallaştırılması bir "referans noktasıdır"
14:34
Tüm haberler

Video on Demand

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.