basın özetleri 16.04.24

Politis gazetesi ana haberini “İsrail misillemesi hakkında endişe, bölgede korku dengeleri – İnsanlık nefesini tutarak İsrail’in İran’a beklenen cevabını bekliyor” başlıklarıyla veriyor.

İsrail’in İran’ın saldırısına cevap vereceğinden hiç kimsenin kuşkusu yok. Gözlemcilere göre bu her an olabilir. Şu ana kadar bilinmeyen şey İsrail’in misilleme saldırısının tam zamanı, boyutları ve hedefi.

Dün toplanan ve saatler süren İsrail’in savaş konseyi misillemenin programlanmasının sona yaklaştığını doğruladı. Ülkenin medyası cevap her ne olursa olsun bölgede savaşa yol açmayacağı ve ABD tarafından bloke edilmeyeceğinden emin olunması noktalarını vurguluyor.

Kıbrıs, bölgedeki diğer ülkeler gibi şu anda yüksek alarm durumunda. Hükümet, Kıbrıs'ta güvenlik endişesine dair hiçbir belirti olmadığı mesajını veriyor. Şu ana kadar ekonomiye de bir etkisi olmadı.

*

Haravgi gazetesinin ana haberi:

“Kıbrıs’ın güvenliği her şeyin üstünde olsun Sayın Cumhurbaşkanı – AKEL: Cumhurbaşkanı, Ulusal Konseyi derhal toplantıya çağırmak zorundadır” başlıkları altında öne çıkan noktalar şöyle:

Ortadoğu'da çatışma ve savaşın genelleşme riski büyük.

İsrail misilleme yapmaya karar verdiği takdirde, İran derhal ve daha güçlü bir şekilde karşılık vereceğini söyledi.

İsrail'in olası bir tepkisi Kıbrıs açısından zincirleme sonuçlar doğuracak pek çok risk barındırıyor.

*

Alithia gazetesinin ana haberi:

“Dünya gerilimin azaltılmasını bekliyor - Analistlerin alarmın sona ermesine ilişkin tahminleri aynı yönde – İsrail: İran'a acı darbe ama bölgesel savaşa neden olmayacak”

Petrol fiyatlarındaki düşüş, altın fiyatlarındaki düşüş, İran'ın İsrail'e yönelik muhteşem ama aynı zamanda sembolik saldırısının analizleri ve İsrail'in hava savunmasındaki boşluklar –İran’ın saldırısını ancak ABD ve İngiltere'nin yardımıyla püskürtebildi- dünya genelindeki analistlerin Orta Doğu'daki krizin geriliminin azalmaya doğru gittiği yönündeki değerlendirmesini destekleyen noktalar olarak öne çıkıyor.

Çoğu ülke itidal çağrısında bulunurken ABD'li yetkililer, ABD'nin İran'a karşı herhangi bir karşı saldırıya katılmayı reddettiğini söyledi.

İsrail Savaş Bakanları Konseyi dün toplandı ve bugün tekrar toplanması bekleniyor.

Toplantıda her biri İran'a ağır darbe vuracak ancak bölgesel bir savaşa yol açmayacak çeşitli seçenekler tartışıldı.

*

Filelefteros gazetesi göç sorununu ele alıyor ana haberinde.

“Göçmenlere yönelik durdurma planı - Suriye’den gelen 10.000 göçmenin sığınma başvurusu dünden bu yana donduruldu - Kaçak istihdam tartışılıyor - Bu yıl 3.337 kişi gitti ve 3.703 kişi geldi”

Hükümetin Suriye vatandaşlarının sığınma başvurularını dikkate almama yönündeki tedbiri önümüzdeki 15-20 gündeki gelişmelere paralel olarak gelişecek. 10.000 Suriyelinin başvuru süreçleri 21 ay süresince donduruldu. Düzensiz göçmen gelişlerinin devam etmesi halinde, tedbirler sonuç vermedi şeklinde değerlendirilecek ve mevcut tedbirler gözden geçirilecek. Yanı sıra hükümet bir B planının olduğuna dair güvence verdi.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazıları:

Filelefteros’tan:

“60 yaşındakiler devlet hastanelerini tercih ediyor”

60 yaşındaki her beş kişiden biri sağlık durumunun pek iyi olmadığını belirtiyor. Sağlık hizmetlerinden memnuniyet %85 oranında rapor ediliyor.

*

“ŞOK gerçekler: 800 kadın hayatı risk altında yaşıyor”

Kıbrıs'ta 5 yılda 22 kadın cinayeti. 800 kadın yüksek risk altında

*

“Havaalanlarında ve büyükelçiliklerde güvenlik önlemleri”

Kıbrıs, İran'ın İsrail'e saldırısının ardından devriyeleri yoğunlaştırarak ve statik muhafızları artırarak yabancı çıkarları korumaya çalışıyor.

*

“ABD sonuç istiyor, Holgin’e zaman verilmesi gerekiyor”

ABD Holgin’in misyonunda katı takvimler mantığıyla hemfikir değil.

ABD’nin Lefkoşa Büyükelçisi Julia Fisher BM GS’nin temsilcisine Kıbrıs sorunu konusunda ortak zemin bulunması için zaman verilmesi gerektiğini söyledi.

*

Alithia gazetesinden:
“İlk yasa dışı fotovoltaik kullananlar yakalandı – Elektrik Kurumu bundan sonraki adımları için hukuki nasihat bekliyor”

Sağlam bilgilere göre Larnaka’daki bir işyerinde ruhsatsız yüksek güçlü fotovoltaik sistemi kullanılıyor.

Açıklandığı takdirde şaşırtacak bir ismin de bunda yer aldığı tespit edildi. Lefkoşa ve Limasol’da benzeri iki durum daha araştırılıyor.

*

“Göç sorununda da izlenim yaratma amaçlı politika - Suriyeli göçmenlerin sığınma başvurularının incelenmesinin askıya alınmasına şiddetli tepkiler”

Yasal olarak Kıbrıs Cumhuriyeti'ne karşı davalar açıldığı takdirde devlet yine rezil olacak. Hükümet hâlihazırda bir izlenim yaratma amaçlı politika oluşturuyor ve bunun sorumluluğunu Ulusal Konsey üyeleri de paylaşmak zorunda kalacak.

Dün göçmen taşıyan yeni tekneler geldi. Hristodulidis'in duyurularına ragmen adaya göçmenler gelmeye devam ediyorlar. Dün Cavo Greco açıklarında 37 göçmen taşıyan bir tekne tespit edidli. Bilgilere göre bir teknenin daha gelmesi bekleniyor.

*

Haravgi gazetesinden:

“Aktüerlerin çalışması Sosyal Güvenlik Fonu'nun 2080'e kadar yaşayabilir olduğunu gösteriyor”

Sosyal Sigorta Fonu'nun yaşayabilirliğine ilişkin yürütülen aktüeryal çalışmanın ana sonuçları Pazartesi günü, Çalışma ve Sosyal Sigorta Bakanı Yannis Panayotu’nun ve sendika ve işveren kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı Sosyal Sigortalar Konseyi'ne sunuldu.

Çalışmanın sonuçları bugün Uluslararası Çalışma Bürosu aktüerleri tarafından bir basın toplantısı kapsamında açıklanacak.

*

“Kuşları tuzağa düşürenlere sert para cezaları”

Ocak ayından bu yana Dasaki Ahnas'ta kuş avcılığıyla ilgili suçları kabul eden bir kişiye 2 bin euro para cezası verildi.

Adam elinde sekiz yeni öldürülmüş cikla, iki ağ ve aktif bir kuş taklidi kiti bulunurken yakalandı. Kuş yakalama operasyonlarından sorumlu özel Köy Eylem ekibini denetleyen Dekelya polis şefi yardımcısı Panikos Panayi, ağır para cezalarının devam edeceğini söyledi.

Son Güncelleme: 16 Nisan 2024 - 13:12

Son Haberler

24 Haziran
basın özetleri 24.06.24
12:51
EURO 2024'de Almanya ve İsviçre son 16 turunda
11:07
Dışişleri Bakanı ile Tarım Bakanı Lüksemburg'da konseylere katılıyor
11:04
Macron istifa etmeyecek
11:02
Mekke'de sıcak hava dalgası nedeniyle can kayıpları artmaya devam ediyor
11:01
ABD: Daha geniş bir çatışma riski var
10:59
Netanyahu: Hamas ile şiddetli çatışmalar sona eriyor
10:58
Dağıstan'da terör saldırılarısı
10:55
23 Haziran
Polis görev başında olan bir polis memuruna yönelik cinayete teşebbüs ve kasten zarar verme olayını inceliyor.
16:54
Manchester Havalimanı'nda elektrik kesintisinden dolayı Kıbrıs'a giden 3 uçuş da etkilendi.
16:51
Dendias: Yunanistan-Türkiye ilişkilerinde sayfa değişikliği için Ankara'nın cesur bir tutuma ihtiyacı var.
16:49
Dışişleri Bakanı: Kıbrıs ile ABD arasında Stratejik Diyaloğun kurumsallaştırılması bir "referans noktasıdır"
14:34
Tüm haberler

Video on Demand

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.