Basın Özetleri 29.03.2024

Filelefteros Gazetesi “Tek seferlik acil yardımlar”, Politis Gazetesi “Topluma ve orta sınıfa nefes aldırmayan yeni paket”, Alithia Gazetesi “Başkanlık entri̇kaları”, Haravgi Gazetesi “Geniş nüfus gruplarını dışlayan yarım hayırseverlik önlemler” Kıbrıs Rum gazetelerinde bugün manşette yer alan haberler oldu.

Filelefteros Gazetesi

  • Tek seferlik acil yardımlar

“35.000 hane halkı Hazi̇ran ayina kadar aylik yardim alacak” alt başlıklı haberde, devletin, hassas gruplara dahil olan vatandaşların bir kısmına Nisan ayından Haziran sonuna kadar ek ödenek vermek suretiyle, akaryakıt üzerindeki özel tüketim vergisinin azaltılmasına ilişkin yatay tedbirin sona ermesinin ekonomik etkisini dengelemeye çalışacağı aktarıldı. Haberin detayında, 1 Nisan'dan itibaren motorin fiyatının litre başına 8 cent, dizel fiyatının ise 6 sent artacağı belirtilirken, dün gerçekleşen Bakanlar Kurulu toplantısında 35 milyon Euro değerinde beş tedbirin onayladığı; bunlardan ikisinin daha önceki fiyat artışı karşıtı paketlerin devamı niteliğinde olduğu vurgulandı. Haberde ayrıca, toplam 5,562 tek ebeveynli aile bir defaya mahsus olmak üzere 2.1 milyon Euro destek alacak, bu tedbir, yıllık geliri 19,500 euroya kadar olan ve azami 10 bin euro depozito yatıran tek ebeveynli aileler için geçerli olacak. Habere göre, bir defaya mahsus destek ilk çocuk için aylık 100 euro (3 ay boyunca) olacak ve bu miktar her ilave çocuk için 50 euro artarak en fazla 250 Euro'ya ulaşacak ve dörtten fazla bağımlı çocuk için ilave 100 euro verilecek.


Politis Gazetesi

  • Topluma ve orta sınıfa nefes aldırmayan yeni paket

“Üç aylık ödenekler, 1 Nisan'dan itibaren akaryakıt vergilerindeki artışa "çare" olacak” üst başlığıyla verilen haberde, hükümet tarafından açıklanan 35.3 milyon Euro tutarındaki yeni önlem paketi, orta sınıfın satın alma gücünü yenileme olanaklarının sınırlı olduğunu ancak desteğe ihtiyacı olmayanların da yararlandığı yatay önlemleri geri çekmenin siyasi açıdan zor olduğunu teyit ettiği belirtildi. Haberin detayında, söz konusu paketin Hristodulidis hükümetinin üçüncü paketi olduğu ve ay sonunda akaryakıt üzerindeki özel tüketim vergisi oranlarındaki indirimin kaldırılmasına karşı bir denge unsuru olarak işlev görmesinin amaçlandığı belirtildi. Üç paketin toplam maliyeti 291.3 milyon Euro (ilk paket için 196 milyon Euro ve ikinci paket için 60 milyon Euro olduğu belirtilen haberde, hükümetin muhalefetin yanı sıra hükümet destekçileri tarafından da eleştirildiği vurgulandı. Haberde ayrıca, Cumhurbaşkanı Nikos Hristodoulidis'e yakınlığıyla bilinen Kıbrıs İşçi Konfederasyonu’nun (SEK), "tedbirlerin toplumun gerçek ihtiyaçlarını bir bütün olarak karşılamadığı" gerekçesiyle hoşnutsuzluğunu dile getirdiği ve parça parça yaklaşımların ekonomik büyüme ve sosyal uyumu teşvik etmeye hizmet etmediğini vurguladığı aktarıldı.


Alithia Gazetesi

  • Başkanlık entrikaları

“Temsilciler Meclisi konuyunu nasıl gizleyeceğini bildiği halde çoklu emeklilik sorununu çözmek istiyor” üst başlıklı haberde; Cumhurbaşkanı Nikos Hristodoulidis ve bakanların emekliliklerinde emekli maaşı yerine toplu para alacağı, milletvekillerinin ise daha düşük bir emekli maaşı alacağı vurgulandı. Haberin detayında, Cumhurbaşkanı Hristodoulidis’in konuyla ilgili olarak “Biz bir teklifte bulunduk, bazı insanlar kabul etmezse ilerleme olmaz.” dediği aktarıldı.

  • Karaci̇ğer hastalari yi̇ne dışarıda kaldı

Haberin detayında, mevcut Sağlık Bakanı Mihalis Damianos’un sağlık hizmetlerinde uzmanlıklar için bugüne kadar konuyla ilgili hiçbir şey söylemediği belirtildi. Haberin detayında, eski Sağlık Bakanı Mihalis Hatzipantela’nın uzmanlaşmış sağlık hizmetleri için hazır anlaşmaları olduğu ancak şimdiki hükümetin aksi yöndeki sözlerine rağmen söz konusu anlaşmaları imzalamadı ya da teşvik etmediği ve bunun yerine iki doktorun hepatoloji eğitimi için yurtdışına gönderilmesine karar verildiği aktarıldı.


Haravgi Gazetesi

  • Geniş nüfus gruplarını dışlayan yarım hayırseverlik önlemler

“Hristodoulidis hükümeti 200 milyon Euro vergi alıyor ve birkaç kişi için kırıntıları geri veriyor” alt başlığıyla verilen haberde; akaryakıt sübvansiyonunun kaldırılması ve önlemler paketinin 1 Nisan'da derhal yürürlüğe gireceği belirtildi. Haberin detayında, pahalılığı telafi edici tedbirlerin ağırlıklı olarak hassas durumdaki kişilere bir defaya mahsus 100 euro hibe verilmesine odaklandığı vurgulandı. Haberde ayrıca, Maliye Bakanı Makis Kerynos’un, petrol ürünlerinde pahalılık raporları için "efsaneler ve söylentiler" dediği hatırlatıldı.

Son Güncelleme: 29 Mart 2024 - 16:03

Son Haberler

24 Haziran
basın özetleri 24.06.24
12:51
EURO 2024'de Almanya ve İsviçre son 16 turunda
11:07
Dışişleri Bakanı ile Tarım Bakanı Lüksemburg'da konseylere katılıyor
11:04
Macron istifa etmeyecek
11:02
Mekke'de sıcak hava dalgası nedeniyle can kayıpları artmaya devam ediyor
11:01
ABD: Daha geniş bir çatışma riski var
10:59
Netanyahu: Hamas ile şiddetli çatışmalar sona eriyor
10:58
Dağıstan'da terör saldırılarısı
10:55
23 Haziran
Polis görev başında olan bir polis memuruna yönelik cinayete teşebbüs ve kasten zarar verme olayını inceliyor.
16:54
Manchester Havalimanı'nda elektrik kesintisinden dolayı Kıbrıs'a giden 3 uçuş da etkilendi.
16:51
Dendias: Yunanistan-Türkiye ilişkilerinde sayfa değişikliği için Ankara'nın cesur bir tutuma ihtiyacı var.
16:49
Dışişleri Bakanı: Kıbrıs ile ABD arasında Stratejik Diyaloğun kurumsallaştırılması bir "referans noktasıdır"
14:34
Tüm haberler

Video on Demand

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.