Gazze'ye ilişkin Avrupa Konseyi kararları

Avrupa Konseyi, Gazze Şeridi'nde sürdürülebilir bir ateşkese yol açacak acil bir insani ateşkes çağrısında bulundu.

Avrupa Birliği üyesi 27 ülke, Orta Doğu'ya ilişkin kararlarında, İsrail hükümetini Refah'ta durumu daha da kötüleştirecek ve gerekli temel hizmetlerin ve insani yardımın sağlanmasını engelleyecek bir kara operasyonuna girişmemeye çağırdı.

Avrupa Konseyi, eşi benzeri görülmemiş sivil can kayıpları ve kritik insani durum karşısında duyduğu dehşeti ifade ederek; Hamas'ı, 7 Ekim 2023 tarihinde İsrail’e yönelik terör saldırıları dolayısıyla mümkün olan en güçlü ifadelerle kınayan önceki kararlarını hatırlattı.

Avrupa Konseyi ayrıca, İsrail'in uluslararası hukuka uygun olarak kendini savunma hakkını tanıyan ve tüm rehinelerin herhangi bir koşul olmaksızın derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Sonuç bildirgesinde, Avrupalı liderlerin Gazze'deki vahim insani durumdan ve bunun başta çocuklar olmak üzere siviller üzerindeki orantısız etkisinden ve kıtlık riskinden derin endişe duydukları belirtilerek, Gazze Şeridi'nin tamamına tüm güzergâhlardan tam, hızlı, güvenli ve engelsiz insani erişim sağlanmasının elzem olduğu belirtildi.

Avrupa Konseyi, Kıbrıs'tan Gazze'ye acil yardım için bir deniz yolu açan ve gerekli malzemelerin sivil halka ulaştırılmasının ana yolu olan kara yollarını tamamlayan Amalthea Projesini memnuniyetle karşıladı.

Hükümet sözcüsü Konstantinos Letimbiotis sosyal medya üzerinden yaptığı bir paylaşımda, Avrupa Konseyi’nin kararlarında Kıbrıs'ın girişimine ve Gazze'ye denizden insani yardım koridoruna yapılan atıfı memnuniyetle karşıladı.

Son Güncelleme: 22 Mart 2024 - 10:06

Son Haberler

13 Nisan
Almanya, İsrail ile gerilimin artması ve tutuklanma riski nedeniyle vatandaşlarını İran'ı terk etmeleri için uyardı.
14:09
Dün gece Sahil Polisi, Kavo Greko körfezi açıklarında, içinde 80 yasadışı göçmenin bulunduğu bir tekne tespit etti.
14:07
Cumhurbaşkanı, AB liderlerinin Viyana'da düzenlediği çalışma yemeğinde göç konusunu gündeme getirdi
14:02
Sidney: 2 kişinin bir alışveriş merkezinde sivillere bıçakla saldırması sonucu 5 kişi hayatını kaybetti, 7 kişi yaralandı.
13:58
İran'ın İsrail'e saldırma olasılığına ilişkin dünya çapında endişeler devam ediyor.
13:56
Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs vatandaşlarına İsrail, Filistin, Lübnan ve İran için seyahat kurallarına uymaları çağrısı yaptı.
13:50
İsrail'de ordu vatandaşları dikkatli olmaya çağırdı
13:48
12 Nisan
Haiti'de gıda tükenmesi riski
16:57
Güvenlik Konseyi göç konusunu ele aldı
16:55
BM Güvenlik Konseyi: Filistin'in üyeliği konusunda uzlaşma yok
16:51
basın özetleri 12.04.24
12:55
Cumhurbaşkanı Hristodoulidis Viyana'ya gidiyor
10:19
Tüm haberler

Video on Demand

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.