Tarihi Avrupa Birliği - Mısır anlaşması

Avrupa Birliği ve Mısır, Kuzey Afrika'dan gelen göç akımlarını durdurmak amacıyla ve Gazze'deki savaşı da göz önünde bulundurarak, Kahire'de "tarihi" bir anlaşma imzaladı.

Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Hristodoulidis, Yunanistan başbakanı Kyriakos Mitsotakis, İtalya başbakanı Georgia Meloni, Belçika Başbakanı Alexander De Croo, Avursturya Şansölyesi Karl Neuhammer ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen; Süveyş krizi nedeniyle de sıkıntı yaşayan Mısır ekonomisinin sorunlarının çözümü için Kahire'ye yaklaşık 7.4 milyar Euro yardım sözü verdi.

Ortak bir belgeye yansıtılan Avrupa Birliği - Mısır işbirliği stratejisinin güncellenmesi; siyasi ilişkiler, ekonomik istikrar, yatırım ve ticaret, göç, güvenlik, insan ve beceriler olmak üzere 6 ayağa dayanıyor.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdel Fattah Al-Sisi ise yaptığı konuşmada, "Bugün ortak zorluklarımızla yüzleşmek üzere birbirimizi güçlendirmek için önemli bir adım atıyoruz. Mısır ile barışçıl bir Doğu Akdeniz ve Orta Doğu için ortak bir vizyonu paylaşıyoruz" dedi.

Son Güncelleme: 18 Mart 2024 - 10:09

Son Haberler

13 Nisan
Almanya, İsrail ile gerilimin artması ve tutuklanma riski nedeniyle vatandaşlarını İran'ı terk etmeleri için uyardı.
14:09
Dün gece Sahil Polisi, Kavo Greko körfezi açıklarında, içinde 80 yasadışı göçmenin bulunduğu bir tekne tespit etti.
14:07
Cumhurbaşkanı, AB liderlerinin Viyana'da düzenlediği çalışma yemeğinde göç konusunu gündeme getirdi
14:02
Sidney: 2 kişinin bir alışveriş merkezinde sivillere bıçakla saldırması sonucu 5 kişi hayatını kaybetti, 7 kişi yaralandı.
13:58
İran'ın İsrail'e saldırma olasılığına ilişkin dünya çapında endişeler devam ediyor.
13:56
Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs vatandaşlarına İsrail, Filistin, Lübnan ve İran için seyahat kurallarına uymaları çağrısı yaptı.
13:50
İsrail'de ordu vatandaşları dikkatli olmaya çağırdı
13:48
12 Nisan
Haiti'de gıda tükenmesi riski
16:57
Güvenlik Konseyi göç konusunu ele aldı
16:55
BM Güvenlik Konseyi: Filistin'in üyeliği konusunda uzlaşma yok
16:51
basın özetleri 12.04.24
12:55
Cumhurbaşkanı Hristodoulidis Viyana'ya gidiyor
10:19
Tüm haberler

Video on Demand

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.