basın özetleri 26.02.24

Alithia gazetesinin ana haberi:

“Vasilikon konusunda çatışma kaçınılmaz – Konsorsiyumun avukatları uzlaşma için hiçbir pencere aralık bırakmıyor”

başlıkları altında veriyor.

Hükümet kaynaklarına göre Doğal Gaz Altyapı Şirketi ETYFA’nın terminalin müteahhidi ile bir ortak yol bulma çabaları sonuç vermedi.

Kıbrıs tarafı çalışmaların yeniden başlaması için başka bir doğrultuda hareket etme alanı olup olmadığını öğrenmek için uzman görüşlerine başvurdu.

Doğal gaz, depolama ya da ağın güncellenmesi olmadan tüketici için tek tutunacak dal güneş enerjisi.

*

Haravgi gazetesinin ana haberi

“Hükümetin ilan ettiği pahalılığa karşı önlemler ağrı kesiciden ibaret – Gıda ürünlerinin pahalı fiyatları toplum içindeki eşitsizlikleri artırıyor”

başlığı altında. Öne çıkan noktalar şöyle:

Avrupa Komisyonundan geçici değil kalıcı vergi indirimleri talep edilmeli.

Aile bütçesi tükeniyor. Hane geliri azalıyor.

Bankalar, vurgunculuk ve anlaşmalı maaş yükselişi kontrol edilebilir.

*

Politis gazetesinin ana haberi:

“Çarpıtmalar tarihi bir reform girişiminde bulunuyor – Yeni yerel yönetim makamlarının daha ilk günden itibaren tasarım zayıflıklarını yönetmeleri isteniyor”

başlıklı ana habere göre Politis'in Yerel Yönetimdeki iddialı reformun planlanmasındaki paradoksları kaydetmesi, yeni yerel yönetimlerin günlük yaşamındaki idari ve mali bir dizi zorluğunun altını çiziyor.

Yeni belediyelerin oluşturulmasında mümkün olduğu kadar çok tarafı memnun etmeye yönelik siyasi alışverişin sonuçları, Kıbrıs’a özgü orijinaller ve patentler gibi görünen garip durumlara neden oldu.

Yeni belediyelerin sorumlulukları genişletilmiş olacak, ancak beş büyük ve potansiyel olarak ağır hareket eden İl Özerk Kuruluşlarına devredilen kalkınma çalışmalarına lisans verme sorumluluğuna sahip olmayacaklar.

*

Ve Filelefteros gazetesinin ana haberi:

“Yan etkileri olan bir hamle – Papadopulos’un Kıbrıs sorununda ortak cephe oluşturma girişimi Karoyan ve Sizopluos’tan destek görmedi – Herkes sonuç itibarıyla yargılanır – Cumhurbaşkanı Hristodulidis’ten müzakerelere yönelik tek bir dakikanın dahi kaybedilmemesi gerektiğine ilişkin mesaj” başlıklarını taşıyan Filelefteros’un ana haberinde şöyle yazıyor:

Nikolas Papadopulos Cumartesi günü Kıbrıs'taki gelişmeler ışığında Kıbrıs sorununda hareketleri koordine etme girişimi başlattığını duyurarak koalisyondaki muhataplarını bile şaşırttı. Koalisyon ortakları Marios Karoyan ve Marinos Sizopoulos, DİKO başkanının inisiyatifine pek sıcak bakmadılar. Hareket Cumhurbaşkanlığı tarafından da beğenilmemiş gibi görünüyor; Nikos Hristodulidis dolaylı olarak yanıt verdi. “Herkes sonuç itibariyle yargılanır” diyen Cumhurbaşkanı Kıbrıs sorunundaki müzakerelerin başlaması konusunda tek bir dakikanın bile kaybedilmemesi gerektiğini vurguladı.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazıları...

Filelefteros’tan:

“Uyuşturucu: Hapishaneye girenlerin yüzde 65’i uyuşturucu kullanıyor”

Bağımlılıkla Mücadele Otoritesinin açıkladığı verilere göre Hapishaneye giren üç kişiden ikisi geçmişte uyuşturucu kullandı veya halen kullanıyor.

*

“Avrupa yeni ehliyet uygulamaları istiyor”

Avrupa Parlamentosu önümüzdeki Çarşamba günü ehliyete yönelik yeni Avrupa kuralları için oylama yapacak.

*

“Larnaka – Son havagazı tesisi de gidiyor”

Larnaka’daki hava gazı tesislerinde son demirleme iskelesi de söküldü ve Mart ayı içlerinde geri kalan tesislerin de sökülme çalışmaları başlayacak. Ondan sonraki adım erozyon engelleme çalışmaları için ihale çıkarılması olacak.

*

“Ahna barajına atık sızıntısı”

Bölge hayvan çiftliklerinin havuzlarında kırılmalar meydana geldi. Atıklar Ahna Barajına sızıyor. Çevreye olumsuz sonuçları ağır.

*

“Lefkoşa ile Baf’ta bıçaklı saldırı”

Lefkoşa ile Baf’ta meydana gelen bıçaklı saldırılardan sonra poliste alarm çaldı. Lefkoşa’da polis 28 yaşındaki bir kişiyi, Baf’ta ise 53 yaşındaki bir kişiyi tutukladı.

*

“Yangına karşı tedbirler”

Yüksek risk taşıyan atık idaresi birimlerinde 10 yangın önleme tedbiri alınmasına karar verildi. Mart ayı içinde 40 birim teftiş edilecek.

*

Politis gazetesinden bir haber:

“Gençler Meclisi - İntihar artışı konusunda SOS”

İntihara eğilimli şahıslara hizmet verecek 24 saatlik telefon hattı oluşturulmasını öneren Gençler Meclisi devleti ruhsal hastalıklara yönelik leke çalma eğilimine ve intiharlara karşı devleti önlemler almaya çağırdı.

*

Haravgi gazetesinden bazı haberler:

*

“Cumhurbaşkanı Hristodulidis Kıbrıs sorununa Erdoğan’ı da müdahil etmek peşinde”

BM Genel Sekreteri'nin şahsi temsilcisi, ipin ucunu bulmak ve müzakereleri yeniden başlatmak amacıyla temaslarına başlarken, Cumhurbaşkanı Hristodulidis dün, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Kıbrıs sorununda hareketlilik yaratmak hedefli özellikle Avrupa - Türkiye ilişkilerinin boyutları ile ilgili fikir ve motivasyonlar üzerinde çalıştığını belirtti. Nikos Hristodulidis “Avrupa-Türkiye ilişkilerinin boyutları da dikkate alınarak Kıbrıs Cumhuriyeti'nin ele aldığı pek çok düşünce, pek çok fikir var” dedi. Bununla birlikte Cumhurbaşkanı “Ancak bir tek talebin karşılanması anlamına gelen herhangi bir düşüncenin, dolayısıyla fikrin olamayacağını ve bunun egemen eşitlik olduğunu, zira bunun tartışma konusu bile olamayacağını” vurguladı.

*

“Gebelikte risk olduğu takdirde dini gerekçelerle kürtaja hayır demek yasadışı oldu”

Haravgi gazetesine konuşan Kıbrıs Üniversitesi Hukuk Bölümü Başkanı Kostas Paraskeva Batı tipi liberal bir demokraside tıp biliminde dini gerekçelerin kabul edilemez olduğunu söyledi. Özellikle de devlette söz konusu meseleyle ilgili yasalar geçerliyse. Büyük olasılıkla Devletin sorumlulukları konusu gündeme geliyor.

*

Son Güncelleme: 26 Şubat 2024 - 14:04

Son Haberler

26 Mayıs
Papua Yeni Gine'nin Enga eyaletindeki köyler heyelandan dolayı yerle bir oldu
14:13
Gazze: İsrail devlet televizyonunun haberine göre, ateşkes sağlanması için görüşmeler yarın devam edecek
14:11
Pasifik Okyanusu'nda bulunan Vanuatu Takımadaları'nda saat 01.23'te 6,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
14:07
Dün gece Berlin'deki tren istasyonunda Panathinaikos ve Olympiakos taraftarları arasında çatışma yaşandı.
14:00
Rusya'nın Kharkov'da bir mağazaya düzenlediği hava saldırısında 12 kişi hayatını kaybetti ve onlarca kişi yaralandı
13:56
25 Mayıs
Panathinaikos ve Aris Selanik, kupa ve Avrupa "bileti" için karşı karşıya gelecek
15:21
Mısır ve ABD, Gazze'ye İsrail sınır kapısı üzerinden geçici olarak insani yardım gönderme konusunda anlaştı
15:19
Papua Yeni Gine: 300'den fazla kişi ve 1000'den fazla ev çamura gömüldü
15:17
Moody's Kıbrıs Cumhuriyeti'nin görünümünü yükseltti
15:16
Cumhurbaşkanı, Yunanistan'ın ortak Avrupa savunması konusundaki tutumuna katıldığımızı vurguladı
15:13
Thanasis Nikolaos davası için Savcılık önünde protesto
15:10
Kettis: Kurak kışa bağlı olarak zor bir yaz bekleniyor
15:07
Tüm haberler

Video on Demand

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.