basın özetleri 26.06.23

Kıbrıs Rum gazetelerinin büyük çoğunluğu bugünkü ana haberlerini dün Yunanistan’da yapılan ikinci tur seçimin sonuçlarına ve Yeni Demokrasi partisinin büyük başarısına ayırıyor.

*

Alithia gazetesi:

“Mitsotakis meclisin çoğunluğunu rahat aldı – Yeni Demokrasi yüzde 40,5’lik ihtişamlı galibiyetiyle yüzde 17,5 alan Siriza’yı ezdi geçti – Yunan toplumunun aşırı sağa kaymasına yönelik korkular” başlıkları altındaki haberinde ön sayfasında öne çıkan noktalar şunlar:

Yunan halkı bir ayda ikinci kez Yeni Demokrasi Partisini yüzde 40’ı aşan bir oranla ülkenin egemen gücü kılarken, ana muhalefet partisini sildi süpürdü.

Yunan siyasi haritasında aşırı sağa bir kayma oldu. Spartiates (Spartalılar), Elliniki Lisi (Yunan Çözümü) ve Niki (Zafer) partileri 25 sandalyeyle Meclise girdi.

Siriza ve son kartını oynayan ve bir kez daha partisinin oy oranını daha da düşüren bir yenilgi alan Aleksis Tsipras için ertesi gün çok zor olacak.

Bu sabah yemin edecek olan Kiryakos Mitsotakis ardından yeni Hükümetin sentezini oluşturacak.

*

Filelefteros gazetesi:

“Mitsotakis'in güçlü zaferi Mecliste çoğunluğu sağladı – Muhalefet ezici bir yenilgi daha aldı – Aşırı sağ Yunan Meclisine geri döndü”. Filelefteros gazetesi seçim sonuçlarının ana karakteristiklerini ortaya koyan bu başlıkların altında ön sayfasında şöyle yazıyor:

Halktan istediği çoğunluk hükmünü almayı başaran Kiryakos Mitsotakis bugün yeni çoğunluk Hükümetini oluşturacak. Yunanistan’da dün yapılan seçimin mutlak galibi Yeni demokrasi oldu, muhalefet ise hemen hemen yok gibi. SİRİZA ‘nın aldığı bu son yenilgi Aleksis Tsipras’ı "Büyük bir tarihsel döngünün kapandığı" açıklaması yapmaya mecbur bıraktı. PASOK Yunan Meclisine dönüşünü sağlam bir temele oturmayı başardı. Seçim sonuçlarının bir diğer karakteristiği, Hrisi Avgi’nin ana aktörlerinden biri olan İlias Kasidyaris’in desteklediği Spartiates partisiyle aşırı sağın Meclise geri dönmesi oldu. Yunan Meclisine toplamda sekiz parti girmeyi başardı.

*

Yunanistan’daki seçimleri ana haber yapan üçüncü gazete Politis s d.

Gazete “Yeni Demokrasi egemen çoğunluğu yakaladı, Siriza’nın kayıpları büyük” manşeti ve “Yunan Meclisi 8 partili – Kasidyaris’in Truva Atı da Mecliste” üst başlığıyla veriyor ana haberini. Hemen altındaysa şöyle yazıyor:

Yüzde 40,5 ve 158 sandalyeyle net çoğunluğu elde eden Yeni Demokrasi SİRİZA’yı yüzde 22’ye varan bir farkla geride bıraktı. Kasidyaris’in aşırı sağ oluşumu Meclise girerken Varufakis'in MeRA25'i dışarıda kaldı.

Kiryakos Mitsotakis “Sıkı çalışma, kibirsiz ve küstahlığa yer vermeyen bir davranış biçimi” sözü verdi. Yeni Demokrasi Başkanı “Yurttaş birkaç hafta içinde ikinci kez yüksek sesle ve olgunluğunu ortaya koyan bir tavırla, 4 yıldır çizdiğimiz yola devam etmemizin yanısıra, büyük değişimler yolunu bir an önce açmamıza ve ilerlememize dair güçlü bir talimat verdi” dedi.

Kiryakos Mitsotakis’i telefonla arayan Cumhurbaşkanı Nikos Hristodulidis onu tebrik etti. Cumhurbaşkanı Hristodulidis attığı bir twitterle yaptığı bir paylaşımla ise “Sayın Mitsotakis’le konuştuk ve onu büyük galibiyeti için tebrik ettim” dedi.

Haravgi gazetesinin ilgili haber başlıkları:

Yunanistan: “Sandıktan Yeni Demokrasiye büyük Meclis çoğunluğu ve aşırı sağın güçlenmesi çıktı – Aşırı Sağ partilerin Meclise girmesi endişelere yol açtı – SİRİZA yeniden düşünüyor – Yunanistan Komünist Partisi KKE de seçimden güçlenerek çıktı”

*

Haravgi gazetesinin ana haberini de aktaralım:

Başlıklar “Elekronik açık artırmalarda satışa çıkarılan her 5 konuttan bir tanesi ilk konut – Adalete erişim hakkındaki yasa tasarısı bugün Mecliste yeniden ele alınıyor” şeklinde.

Ön sayfada öne çıkan hususlarsa şöyle:

Hükümetin tüm vaatlerine rağmen elektronik açık artırma satışlarında ilk konut ve küçük ölçekli iş yeri satışlarında büyük artış.

Onlarca aile evsiz… Büyük sosyal sorunlar… Ve faiz artışları nedeniyle yeni bir zorunlu satış dalgasının doğacağı yönündeki korkular artıyor.

Hükümet özel mahkeme kurulması ve taksit yerine kira planı konusundaki hiçbir sözünü tutmadı.

*

Haravgi gazetesinden bir haber:

“Dışişleri Bakanlığı Eski Genel Müdürü: Diplomasi piyasasında iki devlet çözümü tartışıldı – Nikos Anastasiadis’in iki devlet çözümüyle flört ettiğine dair yeni bir tanıklık”

Büyükelçi ve Dışişleri Bakanlığı eski Genel Müdürü Aleksandros Zinon'dan gelen yeni bir tanıklık, merhum Kıbrıs Başpiskoposu 2. Hrisostomos’un Nikos Anastasiadis'in iki devletli çözümle flört ettiğine dair söylediklerini pekiştirdi.

Aleksandros Zinon, Astra radyosuna yaptığı açıklamalarda iki devlet çözümünün resmi olarak tartışılmamış olabileceğini ancak diplomatik arenada tartışıldığını söyledi. “Dolayısıyla, dönemin Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile Türk Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu arasında bu konuda bir şeyler söylenmiş olması gerekiyor” dedi.

Zinon’a göre, 2017'de dönemin Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Boris Johnson ile İsviçre'deki görüşmelerle ilgili yaptığı görüşmede, Johnson ona Nikos Anastasiadis'in Çavuşoğlu’yla konuşurken iki devletli çözüm konusunu gündeme getirdiği bilgisinin gerçekleri ne denli yansıttığını sormuştu. Zinon İngiliz Bakana bunun bir yanlış anlaşılma olabileceğini ve o dönem Türk Dışişleri Bakanının konuyu tam anlayamamış olabileceğini söyledi. Ancak Kran Montana konferansında bunu takip eden olayların, Çavuşoğlu'nun Anastasiadis’ten duyduklarında, muhtemelen, bir yanlış anlaşılma olmadığını gösterdiğini ifade etti.

*

Alithia gazetesinin ön sayfasında “Nitelikli iş gücü: Özgür bölgelerde çalışan Kıbrıslı Türklerin sayısı 3 bini geçiyor” başlığıyla verilen bir haber gazetenin üçüncü sayfasında geniş bir biçimde yer alıyor. Aktaralım:

Özgür bölgede bugün çalışmakta olan Kıbrıslı Türk yurttaşlarımızın sayısı 3 bini aştı. Değerlendirmeler Kıbrıslı Türk çalışanların nitelikli iş gücü düzeyinin yüksek olduğunu ortaya koyuyor. İrtibat kurduğumuz sendika görevlileri Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk çalışanların kültür bakımından aynı olduklarını söyledi.

Sosyal Sigortalar Kurumunun 2022 verilerine göre özgür bölgede faaliyet gösteren Kıbrıslı Türk çalışanlar tüm meslek alanlarının yüzde 0,5’ini oluşturuyordu. Her ne kadar K/T çalışan sayısı düşük olarak görülüyorsa da artması için gerekli olanakların mevcut olduğu belirtildi ve bu bağlamda PEO ile SEK sendikalarına önemli bir rol düştüğüne vurgu yapıldı. Kıbrıslı Türklerin özgür bölgelerde çalışması iki toplum insanlarını birbirine daha da yakınlaştırarak Kıbrıs sorununa uzlaşmalı çözüm bulma çabalarına yardımcı ek bir katkı yaptığı belirtildi.

Sendikaların verilerine göre Otelcilik alanında kadın ve erkek olarak 800 ile 1000 kadar Kıbrıslı Türk çalışan istihdam ediliyor. Turizm mevsiminde bu sayı zirveye ulaşıyor. Lefkoşa’da otelcilik alanında 70 ile 80 arasında Kıbrıslı Türk çalışan var. Larnaka’da en düşük düzeyde. Bunun nedeni olarak Larnaka’ya en yakın geçiş noktası olan Bergama’da bu alanda çalışacak iş gücünün çok az olması gösteriliyor. Kıbrıslı Türk otel çalışanlarının en fazla bulunduğu kentse Mağusa. Bunun nedeninin ise bu bölgedeki mevcut yüksek ihtiyaç, işgal altındaki Mağusa bölgesinde otelcilik alanı işgücü potansiyelinin yüksek olması ve Protaras ile Aya Napa’ya kadar geliş gidiş mesafesinin kısa olmasında yattığı düşünülüyor.

Sosyal Sigortalar Kurumunun 2022 Ekim ayı verilerine göre Kıbrıslı Türk çalışanlar özgür bölgelerdeki toplam iş gücünün yüzde 0,5’ini, Kıbrıslı Rum çalışanlar yüzde 65,3’ünü, AB vatandaşları yüzde 16,7’sini üçüncü ülkelerden gelenlerse yüzde 17,5’ini, oluşturmaktaydı. Yani toplamda tüm meslek alanlarında sigortalı çalışanların sayısı 543 bin 96’ydı. Bunlardan 2 bin 593’ü Kıbrıslı Türk, 354 bin 869’u Kıbrıslı Rum, 90 bin 452’si AB yurttaşı ve 95 bin 182’si de üçüncü ülkelerdendi.

Son Güncelleme: 26 Haziran 2023 - 15:36

Son Haberler

25 Haziran
Türkiye Dışişleri Bakanı: Kıbrıs ve Yunan adalarının Gazze'ye yönelik operasyonlarda kullanılan bir üs haline geldi
15:50
Yunanistan: Ulusal çıkarlarını nasıl güvence altına alacağı konusunda öneri kabul etmiyor.
15:40
Trimiklini'deki yangına iki çocuğun patlattığı havai fişeklerin neden olduğu ortaya çıktı.
14:44
İsrail saldırılarında Hamas lideri İsmail Haniya'nın aile üyelerinden biri ve kız kardeşlerinden biri öldürüldü.
14:31
24 Haziran
basın özetleri 24.06.24
12:51
EURO 2024'de Almanya ve İsviçre son 16 turunda
11:07
Dışişleri Bakanı ile Tarım Bakanı Lüksemburg'da konseylere katılıyor
11:04
Macron istifa etmeyecek
11:02
Mekke'de sıcak hava dalgası nedeniyle can kayıpları artmaya devam ediyor
11:01
ABD: Daha geniş bir çatışma riski var
10:59
Netanyahu: Hamas ile şiddetli çatışmalar sona eriyor
10:58
Dağıstan'da terör saldırılarısı
10:55
Tüm haberler

Video on Demand

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.