Chris Van Hollen: "Vefasız müttefik" Ankara

Demokrat Senatör Chris Van Hollen, Beyaz Saray ve Senato'nun; İsveç ve Finlandiya NATO'ya katılmadan Amerikan yapımı F-16 savaş uçaklarının Türkiye'ye verilmemesi konusunda hemfikir olduğunu söyledi.

Ankara'yı, geliştirilmiş ve yeni Amerikan savaş uçaklarıyla ödüllendirilmeyi hak etmeyen "vefasız bir müttefik" olarak nitelendiren senatör, daha önce açıklandığı gibi, İsveç ve Finlandiya NATO’ya katılmadan Türkiye'ye F-16 satışına izin verecek "hiçbir senaryo" olmadığını vurguladı.

Chris Van Hollen, Senato'nun çoğunluğunun bu tutumu benimsediğini savunurken, Beyaz Saray'ın da aynı görüşü sürdürdüğünü vurguladı. Demokrat senatör, ABD Başkanı Joe Biden’ın Kongre'de olası bir vetoyu geçersiz kılma yeteneğine sahip olduğunu kabul ederek, mevcut koşullar altında Beyaz Saray'ın F-16'lar için kongre üyelerine resmi bir talep iletmeyeceğini tahmin ettiğini söyledi.

Senatör son olarak, iki İskandinav devletinin NATO’ya katılım yolunun kapatmaya devam etmesi ve/veya Suriye'ye yeni bir işgal gerçekleştirmesi durumunda; Amerika Birleşik Devletleri'nin, Avrupa Birliği ile birlikte Türkiye'ye yeni yaptırımlar getirmeyi düşünmesi gerektiğini belirtti.

Son Güncelleme: 01 Şubat 2023 - 09:28

Son Haberler

12 Haziran
Baf'ta dün çıkan yangını kontrol altına almak amacıyla karadan ve havadan ekipler zorlu bir mücadele veriyor.
14:56
Tarım Bakanı: Hükümet, yangın söndürme uçağı satın alınmasına ilişkin somut bir plan üzerinde ilerliyor.
14:52
Hulu ve Psathi köylerinden 49 kişi dün gece bölgede bulunan bir otelde ağırlandı.
14:50
Hükümet Sözcüsü: Guterres'in müzakerelerin başlamasına yönelik bağlılığı konusunda memnuniyet ifade etti.
14:44
Meteoroloji Dairesi bugün için çok yüksek sıcaklıklar sebebiyle sarı alarm yayınladı.
14:43
12.06.24 basın özetleri
12:59
11 Haziran
Baf: Psathi köyündeki yangını kontrol altına almak için karadan ve havadan çok sayıda itfaiye ekibi seferber edildi.
16:13
Hamas, ABD'nin Gazze'de ateşkes sağlanmasına yönelik planını benimseyen Güvenlik Konseyi kararını kabul etti
15:58
ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken: Hamas'ın açıklaması bir "umut işareti"
15:56
Stefanu, 9 Haziran seçimlerinin sonucu, benzeri görülmemiş bir durumdur.
15:52
Hükümet sözcü Vekili Yannis Antoniu: Hükümet, vatandaşların mesajlarını dikkate alıyor.
15:46
Cumhurbaşkanı Nikos Hristodoulidis, Amman'da Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüştü.
15:39
Tüm haberler

Video on Demand

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.