Kiriakos Mitsotakis: Yunanistan ve Türkiye, Kıbrıs sorunu konusunda hemfikir değil

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Mitsotakis, Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Atina'da gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yaptığı açıklamada Yunanistan ve Türkiye'nin Kıbrıs sorunu konusunda hemfikir olmadıklarını söyledi. Mitsotakis yaptığı ortak açıklamada, Yunanistan açısından Kıbrıs sorununa Birleşmiş Milletler'in çözümü dışında herhangi bir çözüm olamayacağını belirterek, diyaloğun 2017 yılında kesintiye uğradığı yerden başlaması gerektiğini vurguladı. Yunanistan ile Türkiye arasındaki siyasi diyaloğun bir sonraki aşamasının, koşullar olgunlaştığında, Ege ve Doğu Akdeniz'de kıta sahanlığı ve Münhasır Ekonomik Bölge’nin sınırlarının belirlenmesine yönelik yaklaşım olabileceğine dikkat çekti. Uluslararası Hukuk ve özellikle Deniz Hukuku pusula olarak alındığında uluslararası yargının önüne getirilebilecek tek fikir ayrılığının bu olduğunu ifade etti. Tayyip Erdoğan ise dostluk mesajı göndererek Türkiye ile Yunanistan'ın aynı denizi paylaştığına vurgu yaptı. "İki ülke arasında hatta iki kardeş ülke arasında sorunların olması doğaldır" dedi. Erdoğan "Ege'yi barış denizi haline getirmek istiyoruz" dedi ve çözülemeyecek kadar büyük bir sorun olmadığını sözlerine ekledi. Öncesinde Yunanistan ile Türkiye arasında bir Ortak Dostluk ve İyi İşbirliği Bildirgesi imzalandı. Söz konusu bildirgenin 2 ülke için hukuki açıdan bağlayıcı olmadığı belirtildi. Bildirge, iletişim kanallarının açık olmasını, düşmanca eylemlerin ve iyi iklimi baltalayan eylemlerin önlenmesini öngörüyor.

Son Güncelleme: 07 Aralık 2023 - 16:25

Son Haberler

17 Haziran
basın özetleri 17.06.24
13:29
EURO 2024 devam ediyor
12:28
Tel Aviv: Hizbullah'ın saldırganlığı bölgeyi daha büyük bir gerilimin eşiğine getiriyor
12:26
Biden, Gazze için ateşkes planını savundu
12:22
Maliye Bakanlığı piyasalara bir çıkış yapmayı düşünüyor
12:21
Keravnos, bir dizi toplantı için Lüksemburg'a gidiyor
12:18
Cumhurbaşkanı Hristodoulidis, Avrupa Konseyi için Brüksel'de
12:17
43 yaşındaki bisikletçi parkta bisiklet sürerken hayatını kaybetti
12:15
Elektrik Kurumu'nun yangınlarla ilgili resmi pozisyonu
12:12
Farmaka'daki yangın Elektrik Kurumu altyapısından kaynaklandı
12:10
Kombos ve Blinken arasında önemli toplantı
12:08
16 Haziran
Mahera Ormanı'nı tehdit eden büyük yangının bir trafoda meydana gelen kısa devreden kaynaklandığı tespit edildi.
16:53
Tüm haberler

Video on Demand

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.