Basın Özetleri 27/11/23

“AKEL’in gelecek 100 yıl yaşamı ve faaliyetleri için sıçrama tahtası – Partinin tüzük kongresi çalışmaları değişiklikler ve topluma açılımlarla tamamlandı” başlıkları altondaki ana haberinde dün sona eren parti kongresinin sonuçlarını veriyor.

Ön sayfada öne çıkan noktalar şöyle:

Partinin iç işleyişini farklı düzeylerde farklılaştıran bir başlangıç yapıldı

Genel Sekreter Merkez Komite yerine Kongre tarafından seçilecek

Milletvekili ve Avrupa Parlamenterinin kamu görev süreleri üçten ikiye indirildi

Habere göre AKEL’in dün sona eren tüzük kongresinde yeni bir başlangıç yapıldı. Tüm Kıbrıs’tan ve yurt dışındaki örgütlerden gelen 1000 delegenin katıldığı tüzük kongresinde yenilenmiş, güçlü, çağdaş, Solun büyük Partisi olan bir AKEL’I hedefleyen kararlar alındı. Parti Genel Sekreteri Stefanos Stefanu açılış konuşmasında parti işleyişinin iç biçimini değiştirecek bir başlangıçtan söz etti. “Yanısıra bu başlangıç patinin toplumla iletişimindeki dışa dönüklüğün de güçlendirilmesini maçlıyor” dedi.

Stefanu dün yaptığı konuşmada üç eksene dayalı toplumsal bir ittifaka çok yakın olunduğunu açıkladı. Stefanu’ya göre bu eksenler 1. AKEL’in geniş kapsamlı bir ilerici alanla birlikteliğinin belirli bir siyasi gündeme dayanması, 2. Platforma toplumla daha fazla görebilirlik ve partiyle daha iyi bir karşılıklı ilişki sağlayan esnek bir yapıya sahip olması, 3. Partinin tartışma ve tartışma süreçlerine daha fazla katılımı mümkün kılması.

Diğer gazetelerin ilgili haber başlıkları:

Filelefteros: Stefanos çıtayı yükseltti – Çıtayı birinci sıraya yerleştirdi – Genel Sekreter 2026 parlamento seçimlerini düşünerek AKEL'e rota çizdi

Alithia: Tüzüğünü güncelledi. Stefanou: Değişim ve dışa dönüklük ihtiyacı –Demokrasiye ve farklı görüşlere önem

Politis: Yeni Güçlerin yerini Toplumsal İttifak alıyor – AKEL’de tüzük değişiklikleri

*

Politis gazetesinin ana haberi:

“RERowerEU konutlarda kitlesel tadilat sağlıyor – 2026 yılına kadar yüzlerce binanın enerji açısından geliştirilmesine yönelik sübvansiyonlar”

Yeniden düzenlenen Ulusal Kalkınma Planındaki RERowerEU ünitesi Kıbrıs’ın yeşil enerjiye geçişini hızlandırmayı amaçlıyor. Binalar enerji bakımından geliştirilecek, elektrikle çalışan araçlar artırılacak ve araştırma ve yenilikçilik desteklenecek.

En az 30 bin konut enerji açısından geliştirilirken bunlardan 3 bin tanesi savunmasız gruplar kategorisinden olacak. Enerji tüketiminin en az yüzde 30 oranında düşürülmesi hedefleniyor.

RERowerEU için toplamda 52 milyon avro kullanılacak.

*

Filelefteros gazetesinin ana haberi:
“Tam gün okulda yeni yapılandırma –Belirli hedeflerle kurum yenileniyor”

Kurumun geliştirilmesi vasıtasıyla tam gün okulun sabah okuluyla ilişkilendirilmesi ve çocukların olanaklarının daha fazla geliştirilmesine öncelik veriliyor. Bu belirli hedef sosyalleşmeyi destekleyen ve eşit fırsatları geliştiren faaliyetler içerecek.

*

Alithia gazetesinin ana haberinin gazetenin ön syfasından aktarıyoruz:

“2028 yılından başlayarak birkaç milyonluk yeni vergiler geliyor – Karayolu taşımacılığının kirlilik yayımının azaltılması ulaşılmaz hedef”

AB’nin talimatları doğrultusunda hareket etmemenin yasınıra ters yöne gidiyoruz.

Gerek karayollarındaki motorlu araçlar ve haliyle akaryakıt satışları azalacağına artıyorlar.

Ulaştırma Bakanlığı Alithia’ya Kıbrıs’ın yeşil kredilere başvurduğunu teyit etti.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden kısa seçmeler.

Alithia’dan başlıklar:

Kiryakos Matsis gibi kahramanlar ihtiyacımız var

*

Partenon heykelleri ve kabartmaları – İşçi Partisi lideri Yunanistan’a iadesine evet dedi – Kiryakos Mitsotakis ile bugün görüşecek

*

Yangınla mücadele: İki yangın söndürücü helicopter ile dört itfaiye uçağı için 11,2 milyon avro

*

Katar İsrail’e Kobros vasıtasyla gitti – Diplomatları taşıyan uçak doğrudan İsrail’e uçmamak önce Larnaka’da durak yaptı – Qatar Airways filosu haritaları İsrail devletini göstermiyor, Flistin toprağı olarak adlandırıyor

*

Haravgi’den:

Kıbrıslı işletmeler personelinin vasıflarının geliştirilmesi amacıyla devletten destek istedi – Hükümetin izlediği üçüncü ülkelerden çalışan çalıştırmak stratejisinin aksine ekonomideki eksiklerle mücadelede yerli çalışanları tercih ediyor

*

Yorgos Perdikis Ekologlar Hareketinin başına geri döndü

*

Kıbrıslı kadınların üçte biri ebelik şiddetinin türlerinden biriyle kaşılaştı

*

İlk öğretimde organic istihdamların artırılması kaçınılmazdır

*

Laçi Limanında büyük çaplı liman çalışmaları yapılıyor

*

Ve son olarak da Filelefteros gazetesinden kısa kısa diyelim:

Araştırma: Kıbrslılar spor ve eğlenceye para harcıyor – Diğer AB üyesi ülkelere kıyasla Kıbrıslılar spora ve eğlenceye ortanın üzerinde para harcıyor

*

Adalet Bakanlığı yangın güvenliği konusunda endişeli – Bakan Anna Prokopiu’nun açıklamasına göre Adalet Bakanlığı, hayat kurtarmak maksadıyla, yüksek binaların yangın söndürme sistemlerine servis yapılması zorunluluğu getirecek.

*

Perdikis döndü ve gemleri eline aldı

Parti içi mücadeleden muzaffer olarak çıkan Ekologlar Hareketinin eski başkanı Yorgos14 aylık kısa bir görev süresi için ve Harekette Birlik sloganıyla başkanlığa dönüş yaptı.

*

Atk gömme yüzde 67’den yüzde 10’a

44 yerel yönetim kompleksi önlemler, eylemler ve motivasyonlar kullanarak bugün yüzde 65 olan hijyenik atık gömmme oranını 2035 yılına kada yüzde 10’a düşürmeyi hedefliyor.

Son Güncelleme: 28 Kasım 2023 - 12:18

Son Haberler

24 Haziran
EURO 2024'de Almanya ve İsviçre son 16 turunda
11:07
Dışişleri Bakanı ile Tarım Bakanı Lüksemburg'da konseylere katılıyor
11:04
Macron istifa etmeyecek
11:02
Mekke'de sıcak hava dalgası nedeniyle can kayıpları artmaya devam ediyor
11:01
ABD: Daha geniş bir çatışma riski var
10:59
Netanyahu: Hamas ile şiddetli çatışmalar sona eriyor
10:58
Dağıstan'da terör saldırılarısı
10:55
23 Haziran
Polis görev başında olan bir polis memuruna yönelik cinayete teşebbüs ve kasten zarar verme olayını inceliyor.
16:54
Manchester Havalimanı'nda elektrik kesintisinden dolayı Kıbrıs'a giden 3 uçuş da etkilendi.
16:51
Dendias: Yunanistan-Türkiye ilişkilerinde sayfa değişikliği için Ankara'nın cesur bir tutuma ihtiyacı var.
16:49
Dışişleri Bakanı: Kıbrıs ile ABD arasında Stratejik Diyaloğun kurumsallaştırılması bir "referans noktasıdır"
14:34
Dışişleri Bakanı Konstantinos Kombos, AB Dışişleri Konseyi'ne katılmak üzere bugün Lüksemburg'a gidiyor.
14:05
Tüm haberler

Video on Demand

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.