basın özetleri 24.11.23

Filelefteros gazetesinin ana haberi:

“Binlerce kredi satışa çıkarıldı – Konut Örgütü’nden – Temsilciler Meclisi konut kredisi paketini onayladı” başlıkları altındaki habere göre son derece gergin geçen tartışmadan sonra Meclis genel oturumu Konut Kredisi Örgütü’ne, ödenmeyen kredi paketlerinin kredi alım şirketlerine satabilmesi kararı aldı. Karara evet oyu veren milletvekilleri çok sayıda ödenmeyen kredilerin varlığından söz etti ve Örgütün iflas edebileceğinin altını çizdi. Hayır oyu veren milletvekilleri ise önceki Hükümetin Konut Kredisi Örgütünün yaşayabilirliğini tehdit eden sorunların çözülmesi konusunda atıl davrandığını ve yeniden kredi yapılandırma aracını zamanında kullanmadığını ifade etti.

*

Haravgi gazetesinin ana haberi de Filelefteros’unkiyle aynı konuda. Konut Kredisi Örgütünün verdiği krediler kredi satın alma şirketlerinin eline geçiyor – Kredi borçluların koruma ağına yönelik hiçbir düzenleme yok”

Gazeteye göre dün yapılan Meclisin genel oturumunda Hükümet ortağı partiler DİSİ ile işbirliği içinde akbaba fonlarına kredi satışının yolunu açtılar. Mali Komiserin sorumluluğu altına verilen koruma ağı ise delik deşik. Özel Mahkeme kurulması konusuya ilgili olarak ise ciddi görüş ayrılıkları ve tepkiler ortaya kondu. AKEL bu konudaki önerilerini Meclis’e sundu.

*

Alithia gazetesinin ana haberi:
“Göçmenlerin zararına simyacılık işleri ve siyasi hileler yapılıyor – Hükümet ve Cumhurbaşkanı durumlar karşısında çok küçük kalıyor… Bütçe eksi 21 milyonda – Milletvekilleri hükümetin davranış biçimini anayasaya aykırı buluyor”

İlgili Bakanın Yüklerin Eşit Dağılımı Kurumunun iki bütçesi hakkında dün çelişkili konuştu: Birinde bütçe eksiği birinde bütçe fazlası var.

Bakanlık dün Yüklerin Eşit Dağılımı Kurumunun 2024 bütçesi olarak verilen miktarda farklılıklar olduğunu kabul etti.

Kurumun bütçe farkı 21 milyona çıkıyor. Milletvekilleri 74 göçmenleriyle alay edildiğini iddia etti.

Göçmenlere göçmenler politikasında reform yapılacağı sözü veren Cumhurbaşkanı Hristodulidis teşhir oldu.

*

Politis gazetesinin ana haberi:

Dün gazeteci – araştırmacı yazar Makarios Druşotis ve avukatı ile görüşen Yolsuzlukla Mücadele bağımsız Otoritesi Başkanı Haris Voyacis yazarın eski Cumhurbaşkanını önemli yolsuzluk meselelerne bulaştığını savunan Mafya Devleti adlı kitabına yoğunlaşacak olan soruşturmanın görev tanımı ve şartları konusunda anlaştılar.

Gazeteci yazar Makarios Druşotis Yolsuzlukla Mücadele Komitesine ifşa ettiği noktaların doğruluğunu ortaya koyan belge ve verileri vermeye hazır olduğunu söyledi. Araştırmanın güvenirliğinin korunması amacıyla Komite soruşturma görevlilerini Kıbrıs’tan değil Yunanistan’dan seçecek.

Mafya Devlet kısa sürede İngilizce’de de yayınlanacak, dolayısıyla Büyük Britanya’dan da araştırma görevlilerinin istenmesi de olasılı dışı değil.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden kısa kısa seçmeler:

Politis’ten kısa haber ve haber başlıkları:

“Devletin tedavi için yurt dışına gönderdiği hastaların refakatçı maliyetine katkısı sıfır”

Aylarca veya yıllarca yurt dışında tedavi görmek zorunda olan çocukların anne babaları onlara refakat edebilmesi için işinden istifa etmek veya bu zor kuşullarla baş edebilmek için varını yoğunu satmak durumunda kalıyor.

*

Onkoloji Enstitüsü: Yetkili iki bakanlık tam bir iletişimsizlik içindeler

*

Athalassa Ruh Hastalıkları Hastanesinde bir hasta koğuşu ateşe verdi

*

Haravgi gaetesinden:

Avrupa Parlamentosu: ΑB’nde oy birliği zorunluluğu kalkıyor

Oy birliği zorunluluğunun kaldırılmasına karşı çıkan AKEL’in Avr. parlamenteleri karşı oy kullandı. Gerek oy birliği zorunluluğunun kalkmasını tartışmaya hazır olduğu dile getiren hükümet gerekse de çekimser oy kullanan DİSİli parlamenterler Kıbrıs halkına açıklama borçlular.

*

Trafik kameralarına takılan sürücülerin cezaları iki yıl sonra silinecek - Fahiş para cezaları yeniden değerlendirilecek

*

Averof ve Hristodulidis cephelerinden gösterilen ayrı adaylıklar DİSİ’nin Baf kaza merkezinde bıçakları bilenmesine yol açtı

*

Çalışanlar yeni istihdamların açılmasını beklerken kendilerini sokakta buldular

*

Athalasa Hastanesinde çıkan yangın sonucunda bir hasta solunum cihazına bağlandı

*

Filelefteros’tan:

Anita ile Nikolas arasında peş peşe görüşmeler

DİSİ ile DİKO’nun başkanları Çarşamba günü gerçekleştirdikleri görüşmeden sonra yeni bir randevu yaptılar. İki parti köprüleri muhafaza etmeye çalışıyor.

*

Kıbrıs’ta 5 yıl içinde doktor boşluğu yaşanacak

Sağlık Bakanlğının araştırması bu beş yılın sonunda doktor boşluğu olacağı ortaya çıktı. Genç yaştaki doktorlarda şimdiden sorun yaşanıyor. Oysa diş doktoru ve eczacı fazlası var.

*

Akama’daki yanlışları düzeltmek için çalışma ekibi oluşturuluyor

Son Güncelleme: 24 Kasım 2023 - 13:14

Son Haberler

18 Temmuz
Basın Özetleri 18.07.2024
13:12
Metsola: "AB üyesi olan Kıbrıs'ın bölünme sorunu, Avrupa'nın sorunudur ve bu şekilde ele alınacaktır"
08:46
Von der Leyen'in Avrupa Komisyonu başkanlığına yeniden seçilmesi mümkün ancak kesin değil.
08:43
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden'a Covid teşhisi konuldu.
08:41
Meteoroloji Dairesi aşırı yüksek sıcaklıklar için yeni bir sarı uyarı yayınladı.
08:36
Avrupa Parlamentosu, Macaristan Başbakanı'nı Putin ile yaptığı görüşme nedeniyle sert bir şekilde eleştirdi.
08:33
17 Temmuz
Umman'da terör saldırısı meydana geldi
16:52
Bakanlar dağlık bölgelerde yaşayanların yaşam kalitesini artırmaya odaklandı
16:50
Bakanlar Kurulu, eski binaların yıkımı için teşvikler sağlamaya yönelik bir planı onayladı
16:48
Savunma Bakanı: Mari'de deniz üssü kurulmasına öncelik verilecek
16:46
Metzola: Kıbrıs'ın karşı karşıya olduğu zorluklar tüm Avrupa'yı ilgilendiriyor
16:45
Basın Özetleri 17.07.2024
13:43
Tüm haberler

Video on Demand

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.